Na początku grudnia odbędzie się 22. edycja targów Art Basel Miami Beach. Targi są jednym z ostatnich tego typu wydarzeń w roku, dlatego zawsze wzbudzają wiele emocji. W tegorocznej edycji wezmą udział 283 galerie z 38 krajów. Choć inicjatywa zdominowana jest przez podmioty z Ameryki Północnej i Południowej, będą w niej uczestniczyć ciekawe galerie z innych stron świata, w tym z Europy i Azji. Wśród wystawców znajdą się galerie z Polski. Kto weźmie udział w nadchodzącym Art Basel Miami Beach 2024?
Sztuka z całego świata
Choć sama inicjatywa targów Art Basel sięga 1970 roku, Art Basel Miami Beach miało swoją pierwszą odsłonę dopiero w 2002 roku. W tym roku targi odbędą się w dniach 6-8 grudnia 2024 (dni VIP zaplanowano na 4 i 5 grudnia). Około 60% wystawców pochodzi z obu Ameryk (między innymi: USA, Kanada, Kolumbia czy Brazylia), ale obecność krajów z innych kontynentów z roku na rok rośnie. W tym roku w wydarzeniu wezmą udział 32 nowe galerie spoza wspomnianego obszaru. Do Stanów Zjednoczonych przyjedzie aż 11 nowych galerii z Europy; 3 galerie z Paryża (Allen, Bernard Bouche, Eric Mouchet, Alberta Pane) oraz 2 z Madrytu (Albarrán Bourdais, Espacio Valverde). Ponadto organizacje z innych części Europy: Nosco (Bruksela), Sweetwater (Berlin), Catinca Tabacaru (Bukareszt), Fabian Lang (Zurych).
Pojawienie się nowych wystawców na tak ważnych i obszernych targach podkreśla rosnące znaczenie europejskiego rynku sztuki i jego udziału w kształtowanie rynku globalnego oraz międzynarodowego. Małe i średnie galerie chętniej uczestniczą w targach Art Basel Miami Beach ze względu na nową możliwość. Organizatorzy umożliwiają mniejszym podmiotom wynajęcie przestrzeni o „minimalnej wielkości”. Im mniejszy metraż stoiska, tym mniejszy koszt za metr kwadratowy. Czołowe, największe galerie, które posiadają zazwyczaj największą przestrzeń, będą płaciły znacznie wyższe kwoty za metr kwadratowy. To działanie ma wyrównać szanse i nakłonić mniej popularne, młodsze podmioty do udziału w wydarzeniu. Pozwala to nie tylko na urozmaicenie oferty, ale większą obecność krajów europejskich czy azjatyckich na amerykańskich targach.
Polska na Art Basel Miami Beach 2024
Nowym, polskim elementem będzie obecność warszawskiej galerii Gunia Nowik. Rodzima galeria będzie pokazywana w sekcji „Survey”, która skupia się na galeriach prezentujących artystów lub praktyki artystyczne mające istotne znaczenie historyczne. Gunia Nowik Gallery zaprezentuje twórczość polskiej fotografki — Teresy Gierzyńskiej. Nie można pominąć udziału Galerii Dawid Radziszewski, która uczestniczyła także w zeszłorocznej edycji. W tym roku zobaczymy ją w sekcji „Nova”, w której wystawiają się galerie prezentujące prace z ostatnich trzech lat. W tym przypadku będziemy mogli podziwiać dzieła Joanny Piotrowskiej — również polskiej fotografki, lecz młodego pokolenia. Co ciekawe, artystkę będzie reprezentować także galeria Madragoa z Lizbony.
Największe galerie i uczestnicy
Podczas wydarzenia nie zabraknie czołowych graczy na rynku sztuki i stałych bywalców, takich jak galerie: James Fuentes, Gagosian, Hauser & Wirth, Xavier Hufkens, White Cube czy David Zwirner. W głównej części targów będzie uczestniczyć 227 uznanych galerii z całego świata, w tym aż 25 nowych wystawców oraz 12 galerii, które brały już udział w wydarzeniu, ale nie w głównej sekcji. Poza sekcją główną („Galleries”) będzie można odwiedzać galerie w następujących sekcjach: „Nova”, „Survey” oraz „Positions”. We wspomnianej już części „Nova” pokazanych zostanie 21 galerii, reprezentujących razem 40 artystów i artystki. Z kolei „Survey” oferuje bardziej historyczno-artystyczny punkt widzenia i zobaczymy w niej 17 galerii, z czego aż 10 nowych uczestników, którzy zaprezentują wystawy podkreślające pomijanych artystów, w szczególności artystki XX wieku.
N.G
fot. góra: Proyectos Monclova, Art Basel Miami Beach 2023, dzięki uprzejmości Art Basel