Stanisław Brach to polski współczesny artysta i rzeźbiarz. W swej twórczości zajmuje się przede wszystkim rzeźbą ceramiczną oraz ceramicznymi kompozycjami-obrazami. W praktyce twórczej artysta inspiruje się światem natury — florą i fauną. Wyjściem poza tradycyjną dla artysty tematykę jest cykl rzeźb „Chopin” z 2021 roku. Obecnie dzieła z cyklu można oglądać w szczecińskiej Willi Lentza w wyjątkowych okolicznościach.
Połączenie rzeźb Stanisława Bracha z Willą Lentza jest nieprzypadkowe, bowiem dzieła artysty towarzyszą przede wszystkim koncertom i wydarzeniom związanym z cyklem „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Szczecińska instytucja w styczniu 2024 roku zainaugurowała kilkuletni cykl „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”, w ramach którego, oprócz wykładów i wydarzeń towarzyszących, miłośnicy sztuki mogą zapoznać się z utworami Fryderyka Chopina. Ambicją organizatorów jest prezentacja wszystkich utworów mistrza. Do cyklu zaproszono najwybitniejszych artystów z Polski i świata. W ramach wydarzenia w murach zabytkowej willi wystąpili już między innymi: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik, Kevin Kenner i Sławomir Wilk.
Pierwszy raz rzeźby Stanisława Bracha, przedstawiające głowę Fryderyka Chopina, zostały zaprezentowane w Willi Lentza podczas wrześniowego wydarzenia „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie. Szczecinianie grają dzieła Fryderyka Chopina”. Portret mistrza został w rzeźbach Bracha zsyntetyzowany do oszczędnej, minimalistycznej, lecz przy tym niezwykle ekspresyjnej formy. Artysta odlał swoje prace w Zakładach Porcelany w Ćmielowie na podstawie zaprojektowanej przez siebie i zrealizowanej wcześniej gipsowej formy. Cykl rzeźb przedstawiających Chopina był prezentowany przez artystę na licznych wystawach. Teraz, podczas wyjątkowych spotkań, dzieła będą cieszyły oczy szczecińskich miłośników muzyki i sztuki.
Mimo że artysta kojarzony jest bardziej z twórczością związaną z naturą i roślinami, a nawet działalnością nawiązującą do land artu, prace z cyklu „Chopin” są konsekwentne i silnie związane z emblematycznym stylem Bracha.
Stanisław Brach — urodzony w 1972 w Gorlicach. Jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a od 2010 roku kieruje Pracownią Ceramiki na Wydziale Rzeźby w tejże uczelni. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ukończył Technikum Ceramiczne w Łysej Górze (1987–1993). W 2000 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 2000 roku. W 2014 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Laureat nagrody Rektora ASP w Warszawie, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalista międzynarodowego konkursu Taiwan Ceramics Biennale 2016.
Organizator kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, uczestnik wielu plenerów i konkursów międzynarodowych, m.in. we Włoszech, Japonii i Tajwanie. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich i zagranicznych, w tym między innymi w kolekcjach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Międzynarodowego Muzeum Ceramiki w Faenza we Włoszech, New Taipei City Yingge Ceramics Museum w Tajwanie, Narodowego Muzeum Sztuki Ukraińskiej w Kijowie, Pałacu Sztuki we Lwowie oraz w zbiorach prywatnych.