Gierowski, Tarasewicz, Fijałkowski, Lenica i inni, czyli 5.Aukcja Dzieł Sztuki w Wallspace Gallery
28.11.2024
Aktualności, Świat: wydarzenia
Już 5 grudnia (godz.19:30) odbędzie się 5. Aukcja Dzieł Sztuki organizowana przez warszawską Wallspace Gallery. W aukcji bierze udział ponad 100 obiektów, przede wszystkim z obszaru malarstwa i rysunku oraz rzeźby i realizacji przestrzennych, pojawi się także kilka fotografii, przede wszystkim „Sztuka konsumpcyjna” i „Sztuka postkonsumcyjna” Natalii LL. Prócz realizacji wspomnianej artystki nie zabraknie także prac klasyków i klasyczek awangardy i neoawangardy, wśród nich między innymi dzieła autorstwa: Wojciecha Fangora, Władysława Hasiora, Bożenny Biskupskiej, Stefana Gierowskiego, Alfreda Lenicy, Leona Tarasewicza, Józefa Hałasa, Erny Rosenstein. Galeria Wallspace przygotowała także propozycje dla kolekcjonerów i miłośników sztuki młodej i sztuki najnowszej. Jakie dzieła można wylicytować podczas grudniowej aukcji?
MATERIAŁ PARTNERSKI
Budowanie kolekcji
5.Aukcja Dzieł Sztuki w Wallspace Gallery to dobra okazja, aby wraz z końcem roku uzupełnić kolekcję dzieł sztuki nie tylko o dzieła klasyków, ale i młodych, obiecujących twórców i twórczyń, którzy dopiero zaczynają zdobywać uznanie, jednak już biorą udział w wielkich wystawach, a ich prace są kupowane do najlepszych kolekcji. Wszystkie dzieła, które biorą udział w aukcji były wcześniej wystawianie i zostały udokumentowane. Pochodzenie każdej z prac jest znane, co jest niezbywalnym potwierdzeniem ich autentyczności oraz ma duże znaczenie zarówno w świadomym budowaniu kolekcji, jak i świadomym inwestowaniu. Warto pamiętać, że dokładna dokumentacja pochodzenia dzieła znacznie podnosi jego wartość rynkową oraz kolekcjonerską.
Gierowski, Tarasewicz, Fijałkowski, Lenica — polscy mistrzowie abstrakcji
Polska powojenna scena artystyczna wypełniona była różnorodnymi nurtami i tendencjami, jednym z najważniejszych punktów w sztuce tego okresu było malarstwo abstrakcyjne. Polscy artyści i artystki rozwijali teorie, które ich poprzednicy (lub oni sami) eksplorowali jeszcze przed wojną. Wielu artystów zdefiniowało owy kierunek w polskim malarstwie, a każdy z nich badał często zupełnie odmienne aspekty tego zagadnienia.
Wśród artystów i artystek warto wyróżnić jakże odmienne od siebie poczynania Stefana Gierowskiego, Leona Tarasewicza, Alfreda Lenicy czy Stanisława Fijałkowskiego. Choć urodzeni w innych latach, a niektórzy z nich nawet dziesięcioleciach, ich sztuka ma wspólną podstawę, którą każdy z nich zmodyfikował i zdekonstruował według własnych zasad. Dzieła tych artystów, mimo że odmienne, są fantastyczną egzemplifikacją tego, co działo się w polskim powojennym malarstwie nieprzedstawiającym. Każdy z nich badał możliwości malarstwa na swój sposób, szukał nowych rozwiązań formalnych i zależności i możliwości barwnych.
Na 5. Aukcji Dzieł Sztuki można wylicytować aż 5 dzieł Stefana Gierowskiego. Prace pochodzą z lat 70. i 90. XX wieku i prezentują niemal całe spektrum twórczości artysty — akwarele, gwasze, dzieła olejne i prace na płótnie. Podobnie jak wielu prekursorów sztuki abstrakcyjnej, Stefan Gierowski przypisuje kolorom wartość emocjonalną. Według artysty barwy uruchamiają w odbiorcach konkretne emocje i ujawniają pewne, być może skrywane, uczucia. Twórczość Gierowskiego jest przede wszystkim o świetle i kolorze oraz ich wspólnych zależnościach. „Oddzielnym, równie istotnym dla Stefana Gierowskiego zjawiskiem są prace wykonane na papierze, akwarele. Malarz nie traktuje ich jako szkiców do obrazów olejnych. Stanowią one oddzielne byty w jego poszukiwaniach twórczych. Skąd ten „sentyment” do farb wodnych? Ze względu na przejrzystość, świetlistość, możliwość uzyskania doskonalszej gradacji tonów barwnych, tak istotnej w sztuce opartej w swych założeniach na oddziaływaniu kolorem. Nie można im również odmówić większej spontaniczności i radości tworzenia w porównaniu do skrupulatnie opracowywanych płócien” – czytamy w katalogu do wystawy przedaukcyjnej.
Z kolei wśród dzieł pojawi się tylko jedno autorstwa, urodzonego w 1899 roku, Alfreda Lenicy. Obraz „Krzyk I” z roku z 1961 prezentuje emblematyczny i dojrzały styl malarza. Powinien zwrócić uwagę kolekcjonerów nie tylko poprzez swoją wysoką klasę artystyczną, ale i dobre opracowanie. Wiemy, że obraz pojawił się na co najmniej dwóch wystawach, jednej w Galerii Krzysztofory w Krakowie w 1965 i na drugiej w 2014 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wiemy także, że obraz został zakupiony ze spuścizny po artyście w roku 1999 i trafił do prywatnej polskiej kolekcji. Istnieje także dokumentacja w katalogach wystaw; obraz został wymieniony w katalogu do wystawy indywidualnej artysty w CBWA Zachęta w Warszawie w 1974 oraz w katalogu do wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2014 roku.
W pracach Tarasewicza biorących udział w aukcji znajdziemy interesującą instalację świetlną z 2016, która stanowi przykład dalszego badania zagadnienia światła w twórczości artysty. Kompozycja była prezentowana w 2016 roku w poznańskiej galerii Ego. Natomiast dwie prace Stanisława Fijałkowskiego (jedna z końca lat 60. XX wieku, druga z 1970 roku) reprezentują nieco odmienne stylistyki. Objawia się w nich filozoficzna natura Fijałkowskiego. Twórca badał teorię i symbolikę barw oraz pisma teologiczne, psychoanalizę i religie dalekowschodnie, czego egzemplifikacją są jego dzieła.
Sztuka młoda, sztuka aktualna, sztuka najnowsza
Wallspace Gallery prezentuje również prace artystów i artystek młodego pokolenia, których prace zyskują coraz większe zainteresowanie. Wiele prac wspomnianych twórców i twórczyń jest wystawianych w najlepszych galeriach i muzeach w Polsce, a nawet znajduje się w ich kolekcjach; ich prace zasilają także kolekcje prywatne. W aukcji bierze udział jedna praca autorstwa Karoliny Jabłońskiej z 2015 roku – „Wsparcie”. Obraz charakteryzuje się nieco innym językiem malarskim, niż ten, z którym kojarzymy artystkę aktualnie. Nie brak w nim jednak cech charakterystycznych dla malarstwa Jabłońskiej — intensywnych barw i tematyki związanej z ciałem i cielesnością. Praca z początków kariery Jabłońskiej może być punktem wyjścia dla kolekcji dzieł niedawno przez nią stworzonych. Praca była zakupem bezpośrednio od artystki, a następnie trafiła do kolekcji prywatnej.
Wśród dzieł współczesnych należy zwrócić uwagę na pracę Martyny Czech, która znana jest ze swej ekspresyjnej twórczości. Artysta porusza przede wszystkim zagadnienia autobiograficzne oraz tematy związane z tożsamością i doświadczeniami wewnętrznymi. Ciekawym obiektem, a właściwie grupą obiektów, dla kolekcjonerów będzie zestaw 4 obrazów Karola Radziszewskiego, którego prace znajdują się w muzeach w Polsce i za granicą. Artysta urodzony w 1980 roku ugruntował już swoją pozycję na polskim oraz, nie będzie to przesadą, międzynarodowym rynku sztuki.
Aukcja odbędzie się 5 grudnia 2024 roku o godzinie 19:30 i będzie prowadzona na żywo. Można wziąć w niej udział osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem zleceń stałych oraz platform internetowych takich jak Artinfo.pl, OneBid i Artprice.
Przed aukcją, w dniach od 21 listopada do 5 grudnia, zapraszamy do odwiedzenia wystawy prezentującej wszystkie obiekty, które będą licytowane. To doskonała okazja, aby z bliska przyjrzeć się pracom i poznać ich kontekst historyczny oraz artystyczny.
fot. góra: Alfred Lenica (1899-1977) Krzyk I [Krzyk w ogrodzie], 1961, olej, płótno, 100 x 134 cm; sygn. p. d.: Lenica (ryte w warstwie malarskiej); sygn., dat. i opisany na odwrocie: A. LENICA / WARSZAWA / 1961 oraz 134 x 100 / ‘KRZYK I’ obok nr 10 [w okręgu], poniżej nr 12/10.