Już jutro, 6 grudnia 2024 roku, kolejna edycja Targów Art Basel Miami Beach zostanie otwarta dla publiczności. Specjalni goście (kolekcjonerzy, galerzyści i najważniejsze osoby w branży artystycznej) już od środy (4 grudnia) mogli na zaproszenie zapoznać się z tegoroczną ofertą targów. Tym razem w targach bierze udział ponad 286 galerii z całego świata.
Art Basel to jedno z czołowych i najbardziej prestiżowych wydarzeń na międzynarodowej scenie targów sztuki. Zainicjowane w 1970 roku w Bazylei przez szwajcarskich marszandów: Ernsta Beyelera, Trudla Brucknera i Balza Hilta, stało się istotnym punktem w kalendarzu artystycznym. Co roku odbywa się w czterech miastach: Bazylei, Hongkongu, Miami Beach oraz, od 2022 roku, również w Paryżu. Pierwsza edycja Art Basel Miami Beach miała miejsce w 2002 roku.
W tym roku liczba wystawców (286) zbliżona jest do tej z zeszłego roku. Po części zobaczymy także te same galerie. Wśród galerii z 38 krajów nie zabrakło wiodących galerii takich miejsc jak: White Cube, Pace Gallery, Gagosian, Hauser & Wirth czy David Zwirner Gallery. Wśród wystawców, którzy biorą udział w targach po raz pierwszy, znalazły się 34 galerie. Jak podaje The New York Times – to największa nowa grupa wystawców od 2008 roku. Podobnie jak w ubiegłym roku targi zostały podzielone na sekcje: Galleries, Meridians, Nova, Positions, Survey, Kabinett oraz Magazines. Główny sektor, Galleries, to obszar, w którym wystawiają się czołowe, międzynarodowe galerie sztuki współczesnej i nowoczesnej, które prezentują zarówno klasyków nowoczesności, jak i młodych, wschodzących twórców i twórczynie.
Z kolei w sekcji Meridians, kuratorowanej przez Yasmil Raymond, można zobaczyć wielkoformatowe projekty. Obszar targów ma na celu przekraczanie granic tradycyjne rozumianego rozkładu stoisk przy tego typu imprezach. Wystawione zostaną tutaj prace między innymi: Anastasii Bay, Zhu Jinshi, Sarah Meyohas, Yuichi Hirako, Antonisa Donefa czy Jose Parla.
W sekcji Nova galerie pokazują dzieła, które zostały stworzone w ciągu ostatnich trzech lat. W tej części targów pojawia się akcent polski, bowiem zobaczymy w niej stoisko Galerii Dawid Radziszewski, która prezentuje prace Joanny Piotrowskiej.
Dział Positions jest poświęcony młodym galeriom, które koncentrują się na promocji jednego, wybranego młodego artysty. Natomiast sektor Survey został zaplanowany z myślą o galeriach prezentujących artystów lub praktyki artystyczne o ważnym znaczeniu historycznym — tam dzieła Teresy Gierzyńskiej będą wystawiane przez Gunia Nowik Gallery. Z kolei sektor Kabinett obejmuje tematyczne wystawy zbiorowe, prezentacje historyczne oraz indywidualne pokazy artystów.
N.G
Źródła:
- nytimes.com
- artnews.com
- artbasel.com
- wmagazine.com
fot.góra: Art Basel Miami Beach 2024, Meridians, Tina Kim Gallery, Lee ShinJa | dzięki uprzejmości Art Basel