Nowe zasady w kwestiach opodatkowania w sektorze handlu dziełami sztuki i przedmiotami kolekcjonerskimi oraz antykami wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. Do jakich zmian będą musiały się dostosować osoby działające w handlu przedmiotami kolekcjonerskimi?
Do tej pory w obrocie przedmiotami kolekcjonerskimi i dziełami sztuki można było stosować dwa sposoby rozliczeń – zasady ogólne albo tzw. procedurę marży. Procedura marży polega na opodatkowaniu różnicy między ceną sprzedaży a ceną zakupu, pomniejszoną o VAT. Jak podaje ministerstwo finansów od nowego roku „zmianie ulegną reguły umożliwiające stosowanie procedury marży do dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, w przypadku, gdy podatnik osobiście zaimportował te towary lub nabył dzieła sztuki od ich twórców, lub ich następców prawnych albo od niektórych podatników niekorzystających z procedury marży”. Z tego wynika, że procedurę marży można będzie stosować tylko wtedy, gdy przy imporcie lub sprzedaży dzieła sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nie zastosowano obniżonej stawki VAT. W Polsce obniżona stawka VAT (8%) dotyczy importu takich towarów, więc sprzedaż towarów zaimportowanych po tej dacie nie będzie już mogła korzystać z procedury marży.
Nowe regulacje wprowadzają zmiany w sposobie opodatkowania pośrednictwa w sprzedaży antyków, dzieł sztuki oraz przedmiotów kolekcjonerskich. Zmiany te zmniejszają możliwość korzystania z procedury VAT marża, która pozwalała obliczać podatek tylko od zysku pośrednika. Zamiast tego częściej będą obowiązywać zasady ogólne, polegające na stosowaniu podstawowej stawki VAT wynoszącej 23%.
Co to oznacza w praktyce? Sprzedaż dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków zaimportowanych z obniżonym VAT (8%) nie będzie mogła korzystać z procedury marży. Zmiany te są efektem wdrożenia unijnej dyrektywy z 2022 roku, zobowiązującej państwa członkowskie do umożliwienia korzystania z procedury VAT-marża przy sprzedaży dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich zaimportowanych przez pośrednika, o ile podczas importu nie zastosowano obniżonej stawki VAT.
Tekst nie stanowi porady prawnej, ma charakter jedynie informacyjny.
źródło: gov.pl
fot.góra: fot. Andrew Neel