W Polsce powstaje największa i jedyna na świecie wirtualna baza wszystkich dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jeszcze w listopadzie odbyła się premiera pierwszej części Katalogu Dzieł Zebranych Witkacego, a do końca bieżącego roku na platformie internetowej www.witkacykatalog.com będziemy mogli zobaczyć ponad 500 prac artysty. Co przyniosą najbliższe miesiące?
MATERIAŁ PARTNERSKI
Katalog Dzieł Zebranych Witkacego powstaje z inicjatywy Fundacji Common Arts, której misją jest tworzenie katalogów raisonné najwybitniejszych polskich artystek i artystów. Realizacja takich katalogów to niezwykle intensywna i potrzebna praca badawcza, dzięki której nie tylko badacze i historycy sztuki, ale również miłośnicy sztuki i pasjonaci będą mieli łatwiejszy i bardziej obszerny dostęp do informacji o sztuce. Katalog dzieł Witkacego, podobnie jak wszystkie katalogi raisonné powstałe z inicjatywy Fundacji, jest dostępny online bezpłatnie. Każda zainteresowana osoba już teraz może go przeglądać!
„W ciągu ostatnich trzydziestu lat badania nad twórczością Witkacego znacząco się rozwinęły, odkrywając wiele nieznanych dotąd dzieł artysty. Zmianie uległy także perspektywy interpretacji jego dokonań i strategii twórczych. Tworząc Katalog Dzieł Zebranych Witkacego, dążymy do udostępnienia użytkownikom wielowymiarowego spojrzenia na jego artystyczną spuściznę” – mówi dr Paweł Polit, redaktor naczelny katalogu.
Aktualnie możemy przeglądać w katalogu 170 dzieł z różnych okresów twórczości artysty — od wielkoformatowych obrazów, przez słynne portrety, kończąc na rysunkach, a nawet projektach scenografii. Do końca 2024 roku na internetowej platformie pojawi się ich ponad 500. Warto dodać, że reprodukcje dzieł są najwyżej jakości oraz posiadają szczegółowe informacje dotyczące m.in. proweniencji, bibliografii czy historii wystaw. Znajdziemy tutaj dzieła z kolekcji muzealnych, w tym największej kolekcji dzieł Witkacego w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, oraz prace z kolekcji prywatnych, na co dzień niedostępne dla szerszej publiczności. Oprócz dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza w internetowej bazie znajdują się także liczne eseje, komentarze czy analizy badawcze.
Setki dzieł Witkacego w jednym miejscu
To dopiero początek rozwoju internetowego katalogu! Do końca 2026 roku Fundacja Common Arts planuje poszerzyć platformę www.witkacykatalog.com o co najmniej 1600 prac, a docelowo zdigitalizuje oraz opracuje ponad 2,5 tysiąca dzieł Witkacego. Projekt obejmuje kompletną dokumentację twórczości artysty, w tym nie tylko prace malarskie i rysunkowe, ale również fotografie i działania paraartystyczne. Należy zaznaczyć, że dokładna liczba obrazów i dzieł Witkacego nie jest znana. „Na początku lat 30. artysta ogłosił narysowanie trzytysięcznego portretu. Liczba ta nie uwzględnia jednak ani większości obrazów olejnych i rysunków ołówkiem czy węglem, ani ponad tysiąca znanych prac z lat 30. XX wieku. Jego artystyczny dorobek szacuje się na ponad 4000 obiektów” – podaje Fundacja Common Arts.
„Wiele dzieł Witkacego nie zachowało się do naszych czasów i są znane wyłącznie z fotografii lub publikacji w przedwojennych czasopismach. Liczne prace zostały zagubione w czasie drugiej wojny światowej, zarówno w Polsce, jak i za granicą. O istnieniu wielu wiemy, ale nie znamy ich z reprodukcji. Szacuje się, że nieodkryte pozostają jeszcze setki nieznanych prac artysty. Dlatego tworząc katalog, jednocześnie ich poszukujemy. Zwracamy się z prośbą o kontakt do wszystkich, którzy odkryli prace Witkacego w archiwach rodzinnych czy kolekcjach prywatnych. Można to zrobić za pomocą formularza na stronie www.witkacykatalog.com –mówi Iwona Wojnarowicz, prezeska zarządu Fundacji Common Arts.