16 grudnia 2024 roku w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie odbył się wernisaż wystawy i gala finałowa 14. Kompasu Młodej Sztuki. Poznaliśmy listę najciekawszych młodych twórców i twórczyń 2024 roku, którzy zostali wytypowani przez najważniejsze galerie i instytucje kultury w kraju. Podobnie jak w roku ubiegłym, podium zdominowały artystki. Zwyciężczynią tegorocznej edycji konkursu jest Lia Kimura.
W tegorocznej edycji głosowało aż 86 wyselekcjonowanych galerii i placówek — zarówno prywatnych, jak i publicznych. Każda z galerii i instytucji biorących udział w rankingu przedstawiła po 5 nazwisk najlepszych artystów i artystek do 35 roku życia. W rankingu Kompas Młodej Sztuki galerie kierują się przede wszystkim osiągnięciami artystów w mijającym roku i latach ubiegłych.
Kompas Młodej Sztuki to jeden z najważniejszych i najstarszych rankingów na polskim rynku sztuki współczesnej. Ów ranking to dosłowny kompas nie tylko dla muzeów i galerii sztuki współczesnej, zarówno tych prywatnych jak i publicznych, ale również dla kolekcjonerów i inwestorów. KMS podpowiada, kogo warto śledzić na polskim rynku sztuki współczesnej – wskazuje, w co warto inwestować, pozwala zapoznać się z twórczością młodych, obiecujących artystów i artystek oraz zaznacza aktualne trendy w polskiej sztuce współczesnej.
Twórczynią Kompasu Młodej Sztuki jest Kama Zboralska – niezależna kuratorka, dyrektorka programowa Warszawskich Targów Sztuki oraz autorka licznych książek, oraz publikacji o sztuce. Prowadzi wykłady m.in. na ASP. Członkini i stypendystka ZAiKS-u. KMS to ranking zainicjowany jeszcze w 2008 roku i od początku był publikowany w dzienniku Rzeczpospolita. Ranking początkowo powstawał co dwa lata, jednak ze względu na zwiększone zainteresowanie sztuką współczesną, od roku 2014 powstaje co roku.
Laureatką pierwszej nagrody jest Lia Kimura — polska artystka japońskiego pochodzenia, której twórczość jest przede wszystkim związana z poszukiwaniem tożsamości. Jej ekspresyjne malarstwo stoi na pograniczu abstrakcji i sztuki figuratywnej. Swoją karierę rozpoczęła w 2016 roku, od tego czasu dzieła Lii Kimury są wystawiane w kraju i za granicą oraz należą do licznych kolekcji prywatnych. Zwyciężczyni otrzymała nagrodę pieniężną oraz możliwość udziału w rezydencji artystycznej na Malcie. Dodatkową nagrodą jest także wystawa indywidualna w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Na drugim miejscu w tegorocznym rankingu KMS znalazła się Kinga Burek-Domżalska, a na trzecim Karolina Jarzębak — obie artystki zostały zaproszone do udziału w artystycznej rezydencji na Malcie. Co ciekawe w pierwszej dziesiątce znalazły się artystki, które w ubiegłych latach znalazły się na podium, wśród nich zeszłoroczna zwyciężczyni Agata Słowak oraz Emilia Kina, Monika Falkus, Karolina Jabłońska czy Martyna Czech.
W tym roku Kompas Młodej Sztuki został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem nagród, które zostały wręczone podczas wernisażu (podobnie jak w ubiegłych latach) jest OmenaArt Foundation. Wystawę pokonkursową można oglądać do 17 stycznia.
N.G
fot. 14. Kompas Młodej Sztuki, Kinga-Burek-Domżalska, Kama Zboralska, Lia Kimura, wiceminister kultury Sławomir Rogowski | źródło: materiały prasowe Kompas Młodej Sztuki