szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURS DLA POCZĄTKUJĄCYCH 1590

Monika Drożyńska laureatką PASZPORTÓW Polityki 2024

16.01.2025

Aktualności, Polska: wydarzenia

14 stycznia odbyła się 32. Gala rozdania Paszportów Polityki. Tegoroczną laureatką w dziedzinie sztuk wizualnych jest artystka Monika Drożyńska. 

Paszporty POLITYKI to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Nagroda jest przyznawana od 1993 roku przez tygodnik „Polityka”. Paszporty są co roku wręczane twórcom i twórczyniom w kategoriach: książka, muzyka poważna, film, teatr, muzyka popularna, kultura cyfrowa, kreator kultury i sztuki wizualne. W tym roku wręczono również drugi rok z rzędu nową nagrodę  — Paszport Czytelników. Przez ponad 30 lat uhonorowano aż 276 laureatek i laureatów (wliczając zespoły). Paszporty są z założenia nagrodą, która nadawana jest przede wszystkim twórcom młodym (do 45 roku życia), ale przyznawano także artystom dojrzałym, a nawet nastolatkom. Najniższa średnia wieku znalazła się w kategorii „muzyka poważna” i wynosi 29 lat. 

Do Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne nominowano Monikę Drożyńską, Daniela Kotowskiego i Alę Savashevich. Do nagrody zgłoszono także: Tomasza Górnickiego, Agatę Ingarden, Karolinę Jabłońską, Magdalenę Kreis, Michała Laskowskiego, Ant Łakomską, Dominikę Olszowy, Open Group, Iwo Panasiewicza, Plenum Osób Opiekujących Się, Patryka Różyckiego, Turnus na Wolskiej, X-Philes, Lilianę Zeic oraz  Martę Ziółek.

 

PASZPORTY Polityki 2024, fot. Teodor Klepczyński – fotografiaeventowa.pl/POLITYKA | materiały prasowe

Nagrodę zdobyła Monika Drożyńska za „sztukę, która bawi, ale i mobilizuje […] działania, które zbliżają ludzi do sztuki, a sztukę do ludzi […] umiejętne łączenie artyzmu z aktywizmem oraz codziennego życia z odświętnością” oraz za „brawurowe wprowadzenie haftu na salony sztuki”.

Monika Drożyńska (ur. 1979, Nowy Sącz) – artystka wizualna, aktywistka. Znana ze swoich politycznie i społecznie zaangażowanych haftów. Dzieła Drożyńskiej funkcjonują nie tylko w tradycyjnym obiegu galeryjnym i muzealnym, ale także w przestrzeni publicznej (na bilbordach, plakatach, naklejkach). Artystka jest znana szczególnie ze swoich haftów na pokrowcach zagłówków w pociągach PKP i innych środkach transportu. Hafty Moniki Drożyńskiej to krótkie, przewrotne hasła, które nierzadko są szczerym, ale i przewrotnym i humorystycznym komentarzem do naszego społeczeństwa czy sytuacji politycznej. „To były zazwyczaj fragmenty poezji, niekiedy wyimki z prasy i przemyślenia typu »Kto czuje gniew, a nie działa, szerzy zarazę« czy »Wakacje – prawdziwe doświadczenie nierówności«” – czytamy w podsumowaniu PASZPORTÓW Polityki. 

Monika Drożyńska, PASZPORTY Polityki 2024, fot. Teodor Klepczyński – fotografiaeventowa.pl/POLITYKA | materiały prasowe

Monika Drożyńska jest absolwentką Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni prof. Zbigniewa Łagockiego i dr Marii Luizy Pyrlik. Haft jest jej znakiem rozpoznawczym. „Za pomocą swojej sztuki często angażowała się w różne przedsięwzięcia społeczne. Walczyła np. o zachowanie osiedlowego domu kultury, szyjąc i haftując namiot mający być jego symbolicznym substytutem. Do projektu „Wyhaftuj się” zapraszała ludzi na ulicach miast w Polsce i za granicą. Stworzyła też Szkołę Haftu dla Pań i Panów „Złote Rączki”. Czynność, która historycznie kojarzyła się z harmonią, wyciszeniem, akceptacją, uczyniła narzędziem niezgody, wyładowania frustracji, buntu, oporu”. 

 

 

N.G

fot.góra: Monika Drożyńska ⓒ POLITYKA / Leszek Zych | źródło: materiały prasowe

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów