szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURS DLA POCZĄTKUJĄCYCH 1590

Analiza rynku sztuki: wybór najciekawszych obrazów na aukcjach w lutym

29.01.2025

Aktualności, Analiza rynku sztuki, Świat: aukcje

Początek roku oraz jego pierwsze miesiące to na rynku sztuki czas zazwyczaj wolny i spokojny. Skupiamy się raczej na podsumowaniach zeszłorocznych aukcji oraz rekordach. Po intensywnym sezonie jesiennym, zarówno pod względem aukcji, jak i wydarzeń ze świata sztuki, domy aukcyjne koncentrują się raczej na przygotowaniu oferty i selekcji dzieł. Styczeń i luty nie obfitują zwykle w spektakularne transakcje, ale czy na aukcjach próżno szukać ciekawych obiektów? Początkiem roku wciąż zdarzają się interesujące licytacje, a na nich unikatowe obiekty i obrazy, które powinny przykuć uwagę nawet najbardziej wybrednych kolekcjonerów. Jakie dzieła znajdziemy w lutym na aukcjach w największych domach aukcyjnych na świecie (Christie’s, Sotheby’s, Phillips)? 

Wyjątkowe dzieło El Greco, czy padnie rekord? 

Jednym z najciekawszych obiektów, które pojawią się na światowych aukcjach w lutym, jest „Święty Sebastian” – płótno pędzla El Greco. Prace El Greco cenione są na rynku dzieł sztuki i niejednokrotnie wynik aukcji znacząco przekracza estymacje. Niektóre dzieła artysty osiągały kwotę nawet kilkunastu milionów dolarów. Jednym z najdroższych dzieł artysty jest obraz przedstawiający św. Dominika, który został sprzedany w 2013 roku za kwotę ponad 13 mln dolarów w domu aukcyjnym Sotheby’s — wynik aukcji stanowił niemal trzykrotność najniższej szacowanej kwoty. Być może i w tym przypadku dojdzie do niezwykłej licytacji? Aukcja, w której weźmie udział „Święty Sebastian”, odbędzie się już 5 lutego w domu aukcyjnym Christie’s. Warto zwrócić uwagę, że dzieła El Greco nie są tak częste na rynku sztuki, jak innych artystów z sektora sztuki dawnych. 

El Greco, Święty Sebastian | źródło: Christie’s

Dawni mistrzowie

Nie da się ukryć, że aukcje w największych domach aukcyjnych są początkiem roku zdominowane przez sztukę dawną. Przykładem jest aukcja „Old Masters” w Christie’s czy „Master Paintings” w Sotheby’s. Nie zabraknie tam dzieł uznanych klasyków historii sztuki, takich jak wspomniany El Greco, Frans Hals, Lucas Cranach Starszy czy Peter Paul Rubens. Na licytacji w Christe’s będzie można zdobyć aż dwa obrazu Lucasa Cranacha Starszego, z czego praca „Hercules and Omphale” zdaje się z nich najciekawsza. Dzieła podejmujące temat Herkulesa i Omfalii stanowią jedne z najważniejszych obiektów w karierze artysty. 

Lucas Cranach Starszy, Hercules and Omphale, datowany na 1532 | źródło: Christie’s

Z kolei na aukcji w Sotheby’s zobaczymy dzieło pochodzące z „ważniej europejskiej kolekcji” autorstwa Petera Paula Rubensa. Eksperci oszacowali, że „Zwiastowanie” osiągnie cenę od 4 do 6 milionów dolarów. Nawet jeśli obraz osiągnie taką kwotę, będzie to daleki wynik od rekordowych dzieł Rubensa, które osiągają od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu milionów dolarów. Obrazy artysty stanowią jedne z najdroższych dzieł starych mistrzów sprzedawanych na aukcjach. 

Peter Paul Rubens, Zwiastowanie | źródło: Sotheby’s

Dawne mistrzynie

Pragnę zwrócić także uwagę na obecność dzieł autorstwa artystek. W Christie’s pojawi się (na tej samej aukcji, co El Greco) płótno pędzla Elisabeth Vigée Le Brun, a na drugiej części aukcji zobaczymy obraz „The Persian Sibyl”, której autorką jest Angelica Kauffman. Obecność dzieł artystek na aukcjach, w szczególności obejmujących sztukę dawną, to niezmiennie istotny i palący temat na rynku sztuki. Twórczość tych i innych artystek zyskuje coraz większe uznanie na rynku sztuki, jak i wśród muzeów i kuratorów wystaw. 

Elisabeth Vigée Le Brun, Portret kobiety | źródło: Sotheby’s

Obecność prac artystek na prestiżowych aukcjach to wciąż ważny temat w kontekście równości na rynku sztuki. Chociaż sytuacja się poprawia, to kobiety-artystki przez wieki pozostawały niedoceniane, a ich dzieła nie osiągały takich wartości jak prace ich męskich odpowiedników. Jednak w ostatnich latach ich twórczość zyskuje coraz większe uznanie kolekcjonerów i kuratorów muzealnych. Nazwiska takie jak Vigée Le Brun i Kauffman są doskonałym przykładem wybitnych postaci, które zdobyły uznanie jeszcze za życia, pomimo licznych ograniczeń społecznych. Vigée Le Brun była ulubioną portrecistką królowej Marii Antoniny, a Kauffman była jedną z założycielek Royal Academy w Londynie.

Damien Hirst, PB806. Spellbound Blossom, 2021 | źródło: Phillips

Sztuka nowoczesna i najnowsza

Jedną z pierwszych aukcji sztuki współczesnej i nowoczesnej w Christie’s jest „Post-War and Contemporary Art”, w której wezmą udział, których autorami są między innymi: Jenna Gribbon,  Alexander Calder,  Andy Warhol,  George Condo czy  Kenny Scharf. Z kolei w Sotheby’s odbędą się aukcje, takie jak: „Contemporary Discoveries” czy „Modern Discoveries”. Wezmą w nich udział dzieła spod znaku impresjonizmu czy ekspresjonizmu abstrakcyjnego, wśród nich prace datowane od końca XIX wieku po dzieła najnowsze. W domu aukcyjnym Phillips warto wypatrywać aukcji „New Now: Modern & Contemporary Art”  oraz „Modern & Contemporary Art”, na tej drugiej będzie można wylictować prace Damiena Hirsta, Miriam Cahn czy Oscara Murillo. 

Miriam Cahn, schnell weg! (Let’s Go!), 2005 | źródło: Phillips

 

 

Natalia Gaj 

Źródła:

  • phillips.com
  • christies.com
  • sothebys.com

fot. góra: Josh Liu

Wyłączenie odpowiedzialności: Informacje przedstawione w niniejszym artykule zostały opracowane na podstawie danych uzyskanych od galerii, domów aukcyjnych oraz innych podmiotów i źródeł związanych z rynkiem sztuki. Jednocześnie rynekisztuka.pl zastrzega, iż nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne nieścisłości lub błędy wynikające z niepełności lub nierzetelności danych dostarczonych przez podmioty zewnętrzne. Więcej w regulaminie. 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

20.01.2025 / Aktualności, Analiza rynku sztuki, Polska: aukcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów