szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
międzynarodowy rynek sztuki 2025

Pierwsza w historii wystawa sztuki Młodej Polski w Japonii: „Young Poland. Polish Art 1890-1918”

01.04.2025

Aktualności, Polska: wydarzenia, Wystawy: Świat

Dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie z Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kioto oraz japońską telewizją NHK, polska sztuka przełomu XIX i XX wieku po raz pierwszy zostaje zaprezentowana w Japonii. Wystawa „Young Poland. Polish Art 1890-1918”, której kuratorkami są Urszula Kozakowska-Zaucha i Yuko Ikeda, stanowi ważny krok w zacieśnianiu polsko-japońskich relacji kulturalnych. Koordynatorkami przedsięwzięcia są Katarzyna Stolarz (MNK) i Ayako Yoshiike (MoMAK), a partnerem – Instytut Polski w Tokio.

Otwarcie wystawy „Young Poland. Polish Art 1890-1918” w Japonii, fot. MKiDN, źródło: gov.pl

Podczas wernisażu, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska podkreśliła znaczenie tej ekspozycji, nawiązując do jej roli w szerokiej prezentacji polskiej kultury na arenie międzynarodowej. Zaznaczyła, że wystawa jest doskonałym wprowadzeniem do polskiej obecności na Expo 2025 w Osace. Wydarzeniu towarzyszył również koncert, w którego repertuarze znalazły się kompozycje do malowanej ekranizacji „Chłopów” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.

Młoda Polska – sztuka na styku kultur

Ekspozycja jest narracją o polskiej historii i sztuce, której początki ilustrują dzieła Jana Matejki i Artura Grottgera. Twórczość okresu Młodej Polski odgrywała kluczową rolę w budowaniu tożsamości narodowej. Wystawa ukazuje, jak artyści tamtej epoki, sięgając po impresjonizm, symbolizm i japonizm, kształtowali nową estetykę, znajdując inspirację także w kulturze Dalekiego Wschodu.

Na szczególną uwagę zasługuje obecność japońskich wpływów w polskiej sztuce. Drzeworyty ukiyo-e i japońskie rzemiosło fascynowały młodopolskich artystów, a największym propagatorem japonizmu w Polsce był Feliks „Manggha” Jasieński. Jego imponująca kolekcja, przekazana w 1920 roku Muzeum Narodowemu w Krakowie, odegrała kluczową rolę w popularyzacji sztuki japońskiej w Polsce.

Arcydzieła Młodej Polski na japońskiej scenie

Na wystawie można zobaczyć ponad 150 prac malarskich, rysunkowych, graficznych oraz dzieł rzemiosła artystycznego. Wśród prezentowanych twórców znajdują się takie nazwiska jak Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Julian Fałat, Józef Mehoffer i Władysław Ślewiński. Ekspozycja łączy zbiory z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz prywatnych kolekcji.

Ważnym punktem wystawy są dwie prace Olgi Boznańskiej – „Tulipany” i „Portret pani L”, które po raz pierwszy od wielu lat powracają do Japonii. Obrazy te, zakupione przez japońskiego kolekcjonera Magosaburō Ōharę, są obecnie przechowywane w Ohara Museum of Art w Kurasiki.

fot. góra: otwarcie wystawy „Young Poland. Polish Art 1890-1918” w Japonii, fot. MKiDN, źródło: gov.pl

K.O.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

21.03.2025 / Aktualności, Polska: wydarzenia

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów