
Wielbiciele sztuki Stanisława Wyspiańskiego będą mieli niepowtarzalną okazję, by zobaczyć jego portrety poza granicami Polski. W londyńskiej National Portrait Gallery otwarta została wystawa „Stanisław Wyspiański: Portraits”, prezentująca dorobek jednego z najważniejszych polskich twórców przełomu XIX i XX wieku. To pierwsza tego rodzaju ekspozycja w Wielkiej Brytanii poświęcona wyłącznie portretowej twórczości artysty. Dostępna będzie od 27 marca do 13 lipca.
Wyjątkowa selekcja dzieł
Na wystawie podziwiać możemy szesnaście prac- dwanaście z Muzeum Narodowego w Krakowie, trzy z Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz jedną z kolekcji prywatnej. Wiele z tych dzieł po raz pierwszy opuściło granice Polski. Ekspozycja skupia się na portretach członków rodziny Wyspiańskiego, jego autoportretach oraz przedstawieniu znanych osobistości związanych z ruchem Młodej Polski – w tym Jerzego Żuławskiego, Ireny Solskiej oraz Stanisława i Dagny Przybyszewskich.
- Stanisław Wyspiański, Główka Helenki, 1900, pastel na papierze, Muzeum Narodowe w Krakowie | materiały prasowe
- Stanisław Wyspiański, Antoni Lange, 1899, węgiel i kredka na papierze, Muzeum Narodowe w Krakowie | materiały prasowe
- Stanisław Wyspiański, Autoportret – strona ze szkicownika , 1890, ołówek na papierze, Muzeum Narodowe w Krakowie | materiały prasowe
Jak Wyspiański uchwycił ducha swoich czasów?
Według dr Alison Smith, kuratorki wystawy, Wyspiański w swoich portretach łączył ekspresyjną kreskę z dekoracyjnym kolorem, co pozwalało mu wydobywać z modeli ich wewnętrzną energię. Z kolei prof. Andrzej Szczerski podkreśla, że prace te są wyrazem indywidualizmu i zarazem wspólnotowej tożsamości kulturowej, tak istotnej dla idei Młodej Polski.

Stanisław Wyspiański, Kazimierz Lewandowski , 1898, pastel na papierze, Muzeum Narodowe w Krakowie | materiały prasowe
K.O
fot.góra: Stanisław Wyspiański, Irena Solska, 1904, pastel na papierze, Muzeum Narodowe w Poznaniu | materiały prasowe