szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Mistrzowie pędzla i mecenat kultury. Bank Pekao S.A. zaprasza na Noc Muzeów

15.05.2025

Aktualności, Polska: wydarzenia

Sklep rynekisztuka poradnik artysty

Film o malarstwie wyświetlany w królewskich wnętrzach, czy dzieła mistrzów ze zbioru bankowej kolekcji w Muzeach Narodowych?W tegoroczną Noc Muzeów –  wszystko jest możliwe. Bank Pekao S.A., instytucja od lat zaangażowana w ochronę i promocję polskiego dziedzictwa kulturowego, przygotował dla zwiedzających wyjątkowy program artystyczny.

MATERIAŁ PARTNERSKI

W Warszawie, Krakowie i Poznaniu – trzech miastach o wyjątkowej historii i kulturowym znaczeniu – odbędzie się artystyczna podróż przez czas, medium i emocje. W przestrzeniach, które na co dzień skrywają bezcenne zbiory, pojawią się nowe opowieści. Dzieła takich mistrzów jak Wojciech Kossak, Stanisław Wyspiański czy  Jan Nepomucen Głowacki  – twórców, którzy ukształtowali wizualny pejzaż polskiej tożsamości – znów przemówią do współczesnych widzów. Ale przemówią inaczej. Z nową siłą. Dzięki kontekstowi, w jakim zostały umieszczone, i formie, w jakiej zostały zaprezentowane.

Noc Muzeów nie jest jedynie wydarzeniem w kalendarzu miejskich atrakcji. To symboliczny moment, w którym instytucje kultury –przestają być niedostępne, poważne i instytucjonalne. Zbliżają się do ludzi, wychodzą naprzeciw ich ciekawości, emocjom i potrzebie uczestnictwa. Pokazują, że historia i sztuka nie są tylko przeszłością – są częścią naszej tożsamości tu i teraz. Żyją w dialogu z nami.

Film w Zamku, czyli batalistyka w wyjątkowej przestrzeni

W Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się seans filmu „Okiem liryka” – opowieści o monumentalnym dziele Wojciecha Kossaka ,,Bitwa pod Piramidami’’. Pokazany w majestatycznych, historycznych wnętrzach obraz ożywa nie tylko poprzez ruchome kadry, ale i przez symbolikę przestrzeni. Dzieło, będące trzecim wielkoformatowym obrazem batalistycznym Kossaka (po Bitwie pod Racławicami i Panoramie Berezyńskiej), oddaje ekspresję i dramaturgię epoki napoleońskiej – pustynny kurz, pęd koni i napięcie przed starciem zdają się wychodzić poza ramy obrazu.

Choć oryginalne płótno o wymiarach 15 na 115 metrów zostało  podzielone przez artystę, fragmenty nadal zachwycają. Jeden z nich znajduje się w zbiorach Banku Pekao S.A. Inny – w Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Wspólna historia tych fragmentów, rozproszonych niczym pamięć o epoce, tworzy osobistą mapę dziedzictwa.

Sonia Bober, obrazy z wystawyfot. Sonia Bobe | źródło: źródło| Muzeum Narodowe w Poznaniu, Bank Pekao S.A.

Poznań i Kraków: dzieła z kolekcji Banku Pekao S.A. w nowych odsłonach

W Muzeum Narodowym w Poznaniu, w zmodernizowanej Galerii Sztuki Polskiej od XVIII wieku do 1945 roku, zobaczymy ponad 700 dzieł malarstwa i rzeźby. Wśród nich prace z kolekcji Banku Pekao, które zostały oddane w depozyt. To nie są przypadkowe obrazy. Znajdziemy tu prace m.in.Jana Stanisławskiego czy kompozycje Stanisława Kamockiego. . Każde z nich dopełnia narrację wystawy, tworząc pełniejszy obraz przemian polskiego malarstwa.

Z kolei, w przestrzeniach Muzeum Narodowego w Krakowie, można podziwiać dwa unikalne dzieła Stanisława Wyspiańskiego – ,,Bratki’’ oraz ,,Orzeł’’. Pierwszy obraz to projekt polichromii dla Kościoła Franciszkanów – uchwycone studium stylizowanych kwiatów, w którym widać zarówno fascynację średniowieczem, jak i wrażliwość na naturę. Na kartonie zachowały się ślady farby z pierwotnej realizacji, co nadaje mu wyjątkowy, niemal intymny charakter – jakby wciąż nosił ślady pracy artysty przy samej polichromii. Orzeł natomiast, pełen symboliki i narodowego ducha, przypomina, że Wyspiański był nie tylko malarzem, ale i wizjonerem idei „sztuki narodowej”. ,,Noc Muzeów’’ to już ostatni moment, aby zobaczyć dzieła Stanisława Wyspiańskiego w krakowskiej przestrzeni wystawienniczej.w

Bank jako kustosz kultury

Działalność kolekcjonerska Banku Pekao S.A. nie jest przypadkowa. Przez dekady instytucja ta gromadziła dzieła sztuki – częściowo poprzez fuzje, częściowo poprzez zakupy w galeriach, bezpośrednio od artystów lub na aukcjach. Cel był jasny: ocalenie polskiego dziedzictwa kulturowego i jego udostępnianie publiczności. 

obrazy na wystawie,fot. Wojciech Hermiński

fot. Wojciech Hermiński | źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie, Bank Pekao S.A.

Sztuka bliżej ludzi

W sobotę, 17 maja w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, będzie można zobaczyć nie tylko obrazy – ale też, jak sztuka może być opowiedziana inaczej. Dzięki inicjatywie Banku Pekao S.A. klasyczne dzieła zyskują nowy kontekst: malarstwo Kossaka staje się częścią filmowej opowieści, a prace Wyspiańskiego zostały przekazane do przestrzeni, w której można je zobaczyć z bliska. To dobra okazja, by przekonać się, jak instytucje kultury i mecenasi mogą wspólnie udostępniać sztukę w dostępnej, angażującej formie.

To właśnie taka noc przypomina, że sztuka żyje wtedy, kiedy jest oglądana, rozumiana i przeżywana wspólnie. Gdy obrazy stają się pretekstem do rozmowy, odkrywania i zadawania pytań.

Tegoroczna Noc Muzeów z Bankiem Pekao S.A. to więcej niż prezentacja zbiorów. To manifest nowoczesnego mecenatu, który rozumie, że sztuka nie istnieje bez odbiorcy – a odbiorca potrzebuje dziś czegoś więcej niż statycznego zwiedzania. Potrzebuje przeżycia. Doświadczenia. Spotkania.

fot. u góry: Sonia Bober| źródło: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Bank Pekao S.A.

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

Obraz artystki Camille Pissarro przedstawiający Bulwar Montmartre nocą

05.05.2025 / Ciekawostki, Magazyn

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akademia Rynku Sztuki

Odkryj Akademię Rynku Sztuki – wiedza, która inspiruje!

Ucz się od ekspertów rynku sztuki! Konsultacje z praktykami rynku sztuki