Do 18 sierpnia 2024 roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie potrwa monograficzna wystawa Ewy Kuryluk. Ekspozycja „Ewa Kuryluk. Spotkanie na brzegu morza” ukazuje bogactwo twórczości artystki, której dorobek obejmuje różnorodne formy, techniki i tematykę. Ewa Kuryluk to jedna z najpopularniejszych i najwybitniejszych przedstawicielek polskiej sztuki współczesnej. Przez lata swojej twórczej aktywności zajmuje się nie tylko malarstwem, ale również grafiką (litografią, akwatintą, akwafortą), kolażem, fotografią oraz tkaniną. Jej malarstwo łączymy z nurtem hiperrealizmu, a głównymi bohaterkami obrazów są ludzie, często…
Dowiedz się więcej »Do 14 czerwca w warszawskiej Wallspace Gallery trwa zbiorowa wystawa „Zgasić światłość wiekuistą. Przeobrażenia wizji duchowości”. Zaprezentowane dzieła różnych artystów i artystek tworzą intrygujące filiacje między rozumieniem i odczuwaniem duchowości rozumianej na wiele sposobów, jednakowo teologicznie, psychologicznie czy filozoficznie, a rozwojem współczesnego społeczeństwa. Na ekspozycji zobaczymy dzieła polskich „klasyków współczesności”, jak i realizacje młodych, współczesnych artystów i artystek. Znaczną część prezentowanych na wystawie dzieł, można analizować w kontekście pojęcia „nowej duchowości”. Jest to tendencja, która w sposób bardziej holistyczny analizuje…
Dowiedz się więcej »Już w sobotę ( 8 czerwca) odbędzie się kolejne kulturalne śniadanie organizowane w ogrodzie Augusta Lentza. Najbliższe plenerowe wydarzenie zadedykowane będzie Jackowi Nieżychowskiemu, zasłużonemu dla szczecińskiej kultury. O atmosferę podczas spotkania zadba aktor szczecińskich scen – Konrad Pawicki, który (jak tradycja każe) wcieli się w rolę byłego właściciela rezydencji – Augusta Lentza. Willa Lentza, budynek, materiały prasowe, fot. M. Szałkiewicz Podczas spotkania zostanie przywołana atmosfera lat 60. XX wieku, dlatego uczestnicy będą proszeni o stosowny ubiór. Osoby, które zaprezentują najciekawsze…
Dowiedz się więcej »Wraz z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie zapraszamy na Wystawę Końcoworoczną, która jest podsumowaniem działań artystycznych studentów i studentek uczelni. Ekspozycja jest okazją do zapoznania się z pracami stworzonymi przez młodych twórców i twórczynie kształtujących oblicze najstarszej polskiej uczelni artystycznej. Wystawy, które będą miały miejsce w różnych lokalizacjach, potrwają od 9 do 16 czerwca 2024 roku. Wernisaże wystaw rozpoczną się już 9 czerwca (niedziela) o godz. 10:00. W przedsięwzięciu bierze udział aż 7 wydziałów, 9 kierunków i…
Dowiedz się więcej »Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy w Galerii Sotto 63. Ekspozycja zostanie otwarta 15 czerwca i potrwa do 7 lipca. Indywidualna wystawa Lu Svenssona w Warszawie, to wizualny zapis introspekcji artysty, który próbuje odnaleźć sens i kształt swojej tożsamości w obliczu prywatnych i globalnych kryzysów. Na wystawie zobaczymy dzieła, które stoją na pograniczu sztuki figuratywnej i abstrakcji. Zaprezentowana zostanie najnowsza seria „Nowa Baśń". W tym figuratywnym cyklu Lu Svensson odnosi się do rzeczywistości i ją komentuje, tworzy opowieści skrojone do naszych…
Dowiedz się więcej »Do 1 września w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu można oglądać wystawę „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”. Ekspozycja w Toruniu to kolejna odsłona wielkiej wystawy monograficznej, która po raz pierwszy miała miejsce w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie w 50. rocznicę śmierci artysty. Następne edycje tej „wędrującej” ekspozycji miały miejsce w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku. W toruńskim CSW już po raz czwarty mamy okazję ją oglądać. Toruńska ekspozycja stanowi kolejną próbę…
Dowiedz się więcej »27 czerwca zostanie otwarta wystawa „Jerzy Tchórzewski. Niecierpliwość podświadomości"„ w Wallspace Gallery w Warszawie. To wyjątkowa okazja aby zapoznać się z wczesnymi pracami artysty. Ekspozycja obejmuje dzieła z lat 1948-1958 i stanowi egzemplifikację jednego z najciekawszych okresów w twórczości Tchórzewskiego, kiedy jego indywidualny styl zaczął się krystalizować. Na wystawie zobaczymy gwasze, obrazy olejne czy akwarele. Wydarzenie potrwa do 9 sierpnia 2024. Wystawa ma miejsce w 100 rocznicę ogłoszenia Manifeste du surréalisme i Second manifeste du surréalisme przez André Bretona i postulowanego…
Dowiedz się więcej »4 lipca 2024 roku w Galerii Sztuki „Okrąglak” w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbył się wernisaż wystawy Michała Jamioła i Ewy Goral pod tytułem „Dialogi Barw”. Choć artysta i artystka reprezentują nieco odmienne podejście do sztuki (Michał Jamioł czerpie ze świata emocji, Ewa Goral zaś z bliskości z naturą), ich dzieła mają wspólny mianownik. Wystawę można podziwiać jeszcze do końca sierpnia. Wernisaż wystawy „Dialogi Barw” „Dialogi Barw” to kolejna wystawa Michała Jamioła w Kielcach. Tym razem artysta…
Dowiedz się więcej »W Galerii Ring w Legnicy przy ul. Rynek 12 została otwarta indywidualna wystawa Nikity Krzyżanowskiej pt. „Fabula rasa”. Na wystawie zobaczymy wielkoformatowe prace malarskie, a także instalację. Ekspozycję można oglądać w Galerii Ring w Legnicy do 1 września. Wstęp wolny. Tytuł wystawy „Fabula rasa” nawiązuje do filozoficznego pojęcia tabula rasa (czystej tablicy), które zostało sparafrazowane przez Edwarda Stachurę w jego ostatnim dziele. To nawiązanie do esencji wszelkiej egzystencji, która istnieje jedynie w wymiarze pozawerbalnym: „Ta książka jest opisem czegoś, co…
Dowiedz się więcej »5 września odbędzie się wernisaż indywidualnej wystawy Iwony Łyś-Dobradin w warszawskiej Galerii Stalowa. Wystawa „Metamorfozy” będzie kuratorowana przez niezależną kuratorkę i propagatorkę sztuki — Kamę Zboralską. Na ekspozycji zobaczymy ponad 20 rzeźb prezentujących różne materiały i artystyczne poszukiwania twórczyni. Iwony Łyś-Dobradin stworzyła własny, rozpoznawalny język rzeźbiarskiej ekspresji. Wystawa „Metamorfozy” składa się z figuratywnych rzeźb wykonanych w różnych materiałach m.in. w brązie, aluminium, cortenie, ceramice oraz drewnie, które nieraz łączy ze sobą, ociepla patyną. Każda perfekcyjnie wykonana z dużą dbałością o…
Dowiedz się więcej »