szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

„Niektórzy ludzie są jak wzgórza” – wystawa z okazji 10-lecia Spectra Art Space

Kategorie wydarzeń:

28 stycznia
7 maja

Fundacja Rodziny Staraków

Wystawa „Niektórzy ludzie są jak wzgórza” w Spectra Art Space jest już otwarta dla zwiedzających i potrwa do 7 maja 2023 roku. Na ekspozycję składają się dzieła najwybitniejszych artystów powojennych pochodzące z kolekcji Anny i Jerzego Staraków.

Na wystawie znalazły się prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jana Berdyszaka, Jana Dobkowskiego, Wojciecha Fangora, Stanisława Fijałkowskiego, Stefana Gierowskiego, Marii Jaremy, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Katarzyny Kobro, Aliny Szapocznikow czy Ryszarda Winiarskiego.

Spectra Art Space Fundacji Rodziny Staraków obchodzi w tym roku jubileusz 10 lecia. Projekt powstały w oparciu o program Ani Muszyńskiej (kuratorki Starak Collection) od lat realizuje misję promowania polskiej sztuki współczesnej zarówno w kraju jak i na świecie, czego przykładem są m.in. trzy prezentacje polskiej sztuki w ramach Biennale Arte w Wenecji. Spectra Art Space ma za sobą ponad 20 wystaw klasyki polskiej sztuki powojennej i blisko 70 odsłon projektu SOON_ dla młodych twórczyń i twórców.

Tytuł najnowszej wystawy „Niektórzy ludzie są jak wzgórza” – jak wyjaśnia kuratorka Ania Muszyńska – zaczerpnięty został z poematu „Wzgórza” Guillaume’a Apollinaire’a, jednego z ojców nowoczesnej poezji, wybitnego krytyka sztuki, wreszcie twórcy terminu surrealizm. Poemat to profetyczna wizja nadchodzącego „nowego świata” i nowej sztuki, świata budowanego na gruzach doświadczeń I wojny światowej, jednocześnie przepełnionego energią tworzenia, której owocem stała się sztuka współczesna, z mnogością kierunków i uwolnioną do granic wyobraźnią. Bez tego doświadczenia nie byłoby sztuki, takiej jaką znamy dziś. To tamten czas stał się fundamentem, na którym zbudowana została jej nowa definicja i jej nowe formy odbierania i oddziaływania, a sam Apollinaire oraz jego poemat stał się symbolem tego momentu. „Wzgórza”, określane mianem jednego z najważniejszych tekstów XX wieku, często bywały przywoływane w sztuce.

Wystawa czynna od 28.01.2023 do 07.05.2023

Szczegóły

Początek:
28 stycznia
Koniec:
7 maja
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Spectra Art Space
ul. Bobrowieckiej 6
Warszawa, mazowieckie 00-728 Poland
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.