Już 16 grudnia 2024 roku w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej 14. edycji Kompasu Młodej Sztuki. W tegorocznej edycji głosowało aż 86 wyselekcjonowanych galerii. Podczas wernisażu zostaną ogłoszone wyniki, a sama wystawa potrwa do 17 stycznia.
Kompas Młodej Sztuki to jeden z najważniejszych i najstarszych rankingów na polskim rynku sztuki współczesnej. Ów ranking to dosłowny kompas nie tylko dla muzeów i galerii sztuki współczesnej, zarówno tych prywatnych jak i publicznych, ale również dla kolekcjonerów i inwestorów. KMS podpowiada, kogo warto śledzić na polskim rynku sztuki współczesnej – wskazuje, w co warto inwestować, pozwala zapoznać się z twórczością młodych, obiecujących artystów i artystek oraz zaznacza aktualne trendy w polskiej sztuce współczesnej.
Twórczynią Kompasu Młodej Sztuki jest Kama Zboralska – niezależna kuratorka, dyrektorka programowa Warszawskich Targów Sztuki oraz autorka licznych książek, oraz publikacji o sztuce. Prowadzi wykłady m.in. na ASP. Członkini i stypendystka ZAiKS-u. KMS to ranking zainicjowany jeszcze w 2008 roku i od początku był publikowany w dzienniku Rzeczpospolita. Ranking początkowo powstawał co dwa lata, jednak ze względu na zwiększone zainteresowanie sztuką współczesną, od roku 2014 powstaje co roku.
W tym Kompas Młodej Sztuki został objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem nagród, które zostaną wręczone podczas wernisażu (podobnie jak w ubiegłych latach) jest OmenaArt Foundation. Laureat lub laureatka głównej nagrody otrzyma 20 tysięcy złotych, z kolei zdobywcy trzech pierwszych miejsc będą mogli wziąć udział w rezydencji artystycznej na Malcie. We wrześniu tego roku laureatka zeszłorocznej edycji – Agata Słowak, Emilia Kina i Monika Falkus – uczestniczyły w dwutygodniowym programie rezydencyjnym zorganizowanym wspólnie z maltańskim centrum artystycznym LuginsLand of Art.
W tegorocznym, czternastym plebiscycie KMS wzięło udział 86 galerii sztuki współczesnej z całego kraju. Głosowanie przeprowadzono wśród dyrektorów oraz właścicieli prywatnych i publicznych instytucji – najwyższej klasy ekspertów w tej dziedzinie. Na podstawie dokonań artystów z ostatniego roku każda galeria wskazywała pięć nazwisk, przyznając odpowiednio punkty: 5 dla najlepszego, 4 dla kolejnego itd. Ranking powstaje jako suma tych ocen, tworząc obiektywną listę najbardziej obiecujących twórców poniżej 35. roku życia. W zestawieniu, które zwykle liczy około 200 nazwisk, znajdują się artyści wyłonieni spośród tysięcy absolwentów kierunków artystycznych, co czyni je bardzo prestiżowym.
Warto wspomnieć, że wielu laureatów Kompasu Młodej Sztuki odniosło międzynarodowe sukcesy. Przykładem jest Ewa Juszkiewicz, dwukrotna liderka rankingu, której dzieła wystawia nowojorska Galeria Gagosian, a ich ceny osiągają rekordowe poziomy. Z listy Kompasu korzystają kolekcjonerzy, kuratorzy, inwestorzy, domy aukcyjne, galerie i sami artyści.
Kolekcjonerzy, poprzez zakup dzieł, wspierają twórców i jednocześnie dołączają do ekskluzywnego grona miłośników sztuki. Do tego grona należą m.in. Fundacja Rodziny Staraków, Ergo Hestia oraz OmenaArt Foundation, a od kilku lat także OKNOPLAST – firma zaangażowana w różne artystyczne przedsięwzięcia i partner tegorocznej edycji KMS 2024.