szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

18. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2023

Kategorie wydarzeń:
,

26.10.2023
04.02.2024

triennale rysunku

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi już po raz osiemnasty zaprezentuje prace nadesłane na “Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź”. Wernisaż wystawy odbędzie się 26 października o godz. w przestrzeni Galerii Willa.

Ekspozycje o międzynarodowym charakterze, ukazujące miniatury graficzne, sięgają lat 70. XX wieku. Idea zrodziła się w środowisku łódzkich bibliofilów i grafików skupionych w Łódzkim Towarzystwie Przyjaciół Książki. Pomysłodawcami pierwszych wystaw byli Michał Kuna i prof. Grzegorz Matuszak.

Wydarzenie od ponad czterech dekad stanowi miejsce spotkań ze współczesną grafiką warsztatową z kilkudziesięciu krajów. Dzięki swojej cykliczności i wieloletniej tradycji, Triennale jest obecnie największą międzynarodową prezentacją grafiki warsztatowej w Łodzi, będąc zarazem jednym z najstarszych wydarzeń na świecie poświęconych tej dyscyplinie sztuki.

Poza wystawą główną w Galerii Willa, w programie tegorocznej edycji znalazły się ekspozycje prezentowane w Ośrodku Propagandy Sztuki, Galerii Re:Medium i Galerii Kobro.

Jedną z motywacji przyświecających wydarzeniu, jest ukazywanie grafik wykonanych zarówno w technikach warsztatowych, jak i prac eksperymentalnych. Wielu artystów poszukujących autentycznej drogi ekspresji twórczej używa oryginalnych wyłącznie dla siebie form graficznych. Na uwagę zasługują także prace odwołujące się do wielokulturowości czy unikalnej historii poszczególnych krajów.

Zgodnie z tradycja, tegoroczna edycja nagrodzi aż dziesięciu artystów Medalem Honorowym. Na wystawie głównej będzie można podziwiać odbitki z płyt graficznych o formacie 12 x 15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”.

Kilkanaście dotychczasowych edycji Triennale pozwoliło Galerii Miejskiej na zgromadzenie kolekcji aż 13 690 prac, przez co docenieni w konkursie artyści zyskali ekspozycje swojej twórczości zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 386 twórców z 44 krajów, którzy nadesłali 1282 prace. Na wystawę międzynarodowe jury zakwalifikowało 602 prace 233 artystów z 37 krajów. Najlepsze dzieła zostaną wyróżnione Medalami Honorowymi, zaprojektowanymi przez łódzką rzeźbiarkę i medalierkę Dominikę Karpińską Kopiec.

Otwarciu 18. Międzynarodowego Triennale będzie towarzyszyła aukcja prac graficznych polskich uczestników konkursu.

WYSTAWA GŁÓWNA:
Galeria Willa / Galeria Chimera (ul. Wólczańska 31)
Wernisaż: 26 października, godz. 18.00

AUKCJA PRAC GRAFICZNYCH:
Galeria Willa (ul. Wólczańska 31)
Start: 26 października, godz. 19.30

WYSTAWY TOWARZYSZĄCE:
Patrycja Podkościelny. GRAFIKA (Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113)
Wernisaż: 27 października, godz. 18.00

Wiesław Haładaj. NIEWIDOCZNA ŚCIEŻKA
(Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi, park Sienkiewicza 44)
Wernisaż: 27 października, godz. 19.30

DWIE HISTORIE
(Galeria Kobro, ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi)
Wernisaż: 24 listopada, godz. 18.00

Szczegóły

Początek:
26.10.2023
Koniec:
4 lutego
Kategorie wydarzeń:
,
Strona www:
https://fb.me/e/3ddbtRQb6

Miejsce wydarzenia

Galeria Willa
ul. Wólczańska 31
Łódź, łódzkie 90-001 Poland
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.