szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

30 Lat Konkursu Gepperta w BWA Wrocław

Kategorie wydarzeń:
,

17.10.2019 - 11:00
24.11.2019 - 18:00

W tym roku obchodzimy 30 lat Konkursu Gepperta – jednego z najważniejszych wydarzeń dla wyróżniających się młodych polskich malarzy.

Konkurs Gepperta jest przedsięwzięciem o zasięgu ogólnopolskim, poświęconym młodemu malarstwu. Powstał w kręgu wrocławskiej Akademii i stopniowo rozszerzał swój zasięg obejmując całą krajową scenę artystyczną. Jego głównym celem jest przedstawienie możliwie pełnej panoramy zjawisk aktualnie zachodzących w różnych ośrodkach w kraju oraz promocja debiutujących twórców.

Konkurs odbywający się nieprzerwanie od 1989, czyli od trzydziestu lat, roku jest obecnie jednym z najważniejszych przeglądów młodej sztuki w Polsce. Do udziału w konkursie uczestników zgłasza grono ekspertów wywodzących się z ośrodków sztuki z całego kraju (reprezentantów uczelni artystycznych, prominentnych publicznych instytucji wystawienniczych oraz galerii prywatnych) podczas seminarium, które odbędzie się w październiku 2019 roku. Wybór następnie podlega ocenie jury w trakcie wystawy konkursowej zaplanowanej na marzec 2020 roku. Jubileuszowe kwalifikacje do Konkursu będą mieć charakter otwartego dla publiczności Seminarium, podczas którego poznamy propozycje do wystawy konkursowej i będziemy świadkami wyłonienia listy jej przyszłorocznych uczestników.

Cezary Poniatowski, Untitled, 2018, pleather_plywood,staples, 125cm x 102cm jpg

Na 30-lecie Konkursu Gepperta przygotowana została również wystawa jubileuszowa Geppert – Sprawdzam / Bez tytułu (2019), która jest prezentacją najnowszych realizacji laureatów wszystkich poprzednich dwunastu edycji Konkursu. Tytuł, a w zasadzie jego brak, odnosi się do niejednoznacznego statusu konkursów artystycznych. Czy są to przeglądy najlepszej sztuki? Czy faktycznie są trampoliną dla młodych twórców? Co oznacza udział w konkursie zdefiniowanym jako malarski? Czy można jednoznacznie uznać, że jego uczestnicy po latach faktycznie odnieśli sukces? Jaki jest sens formowania ich w grupę?

„Historia Konkursu Gepperta sięga zeszłego wieku, kiedy to pracownicy naukowi Katedry malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta) we Wrocławiu postanowili rywalizować poprzez swoich studentów z innymi Katedrami malarstwa o „palmę pierwszeństwa”. Regulamin z czasem ulegał modyfikacjom i udoskonaleniom.

Obecnie po 30. latach mamy do czynienia prawdopodobnie z najważniejszym przeglądem malarstwa w Polsce. Nominowani przez ekspertów reprezentujących różne ośrodki kultury w kraju młodzi artyści rywalizują o spore nagrody pieniężne, nie wspominając o „palmie”.

Mam nadzieję, że współpraca ASP z BWA Wrocław będzie dalej służyła rozwojowi i postępowi polskiego malarstwa.”

– Marek Puchała, dyrektor BWA Wrocław

Olga Lewicka „LOVE“, 2019, 300 cm x 270 cm, olej na płótnie

Trzynaście artystów i artystek, którzy biorą udział w wystawie Geppert – Sprawdzam / Bez tytułu (2019), to niekoniecznie malarze. Niektórzy dawno już odeszli już od tego medium, inni wręcz nigdy nie definiowali się poprzez jego pryzmat. A jednak fakt uczestnictwa w Konkursie Gepperta już na zawsze został odnotowany w ich artystycznym życiorysie. Ta ekspozycja jest także próbą instytucjonalnego autokrytycyzmu. Za nami dwanaście edycji Konkursu Gepperta – opowiada kuratorka wystawy Alicja Klimczak-Dobrzaniecka – który przeszedł długą drogę od wewnątrzuczelnianej imprezy do jednego z ważniejszych konkursów w kraju. Prezentacja najnowszych dokonań laureatów to możliwość krytycznego przyjrzenia się roli, jaką pełni ten konkurs, a w konsekwencji okazja do namysłu nad zmianami, które mogłyby pomóc w ulepszeniu jego formuły.

Luka Rayski, Nyarlathotep – Snake_Stairs – [fot Adam Gut], dzięki uprzejmości Galerii Szydłowski i artysty

Symboliczne rozliczenie z przeszłością może być także odczytywane w kontekście nowego rozdziału w dziejach instytucji: podsumowanie 30 lat Konkursu Gepperta oraz 13. edycja seminarium odbędzie się w nowych przestrzeniach dworca PKP. Konkurs, który był dotychczas jedną z flagowych cyklicznych wydarzeń galerii Awangarda, przejdzie swego rodzaju rebranding. Jego przeniesienie w nowe miejsce będzie łącznikiem pomiędzy nowym programem galerii a jednocześnie nawiązaniem do tradycji programowej pałacu Hatzfeldów.

Wernisażowy wystawy Geppert – Sprawdzam / Bez tytułu (2019) będzie towarzyszyć otwarcie wystawy Najlepsze Dyplomy ASP 2019, która zaprezentuje najlepsze prace absolwentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.

Godziny otwarcia:

pon-wt: nieczynne
śr: 12:00-20:00
czw–niedz: 12:00–18:00

Szczegóły

Początek:
17.10.2019 - 11:00
Koniec:
24.11.2019 - 18:00
Kategorie wydarzeń:
,

Organizator

BWA Wrocław
Strona internetowa:
www.bwa.wroc.pl

Miejsce

BWA Wrocław Główny
Piłsudskiego 105
Wrocław, 50-085 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
https://bwa.wroc.pl/category/bwa-wroclaw-glowny/

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.