szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Aukcja Dzieł Sztuki w Piękna Gallery

Kategorie wydarzeń:

24.10.2018 - 19:00
21:00

Współcześni klasycy w Piękna Gallery

Henryk Stażewski, Stanisław Fijałkowski, Magdalena Abakanowicz czy Ryszard Winiarski – prace tych i wielu innych artystów, można zobaczyć w ofercie nadchodzącej aukcji w Piękna Gallery. 24 października, w nowej siedzibie galerii przy ul. Emilii Plater 10 w Warszawie odbędzie się licytacja 59 dzieł, które już teraz prezentowane są na wystawie przedaukcyjnej.

Trzon oferty stanowią prace twórców należących do czołówki polskiej sztuki powojennej. Piękna Gallery od początku swojej działalności – nie tylko aukcyjnej, ale również wystawienniczej – skupia się na tzw. klasykach współczesności. Gwiazdą jesiennej aukcji jest bez wątpienia dzieło Henryka Stażewskiego: Relief biało – czarno – fioletowy z 1963 roku – praca klasy muzealnej, którą obecny właściciel nabył bezpośrednio od artysty. Piękna Gallery zdecydowała się pokazać dzieło Stażewskiego podczas tegorocznych Warszawskich Targów Sztuki. Opinie, które dało się usłyszeć z ust kolekcjonerów i ekspertów, potwierdzają, iż nie było dotychczas na rynku tak unikatowej i ważnej pracy tego artysty. Stażewski chętnie fotografował się w towarzystwie właśnie tej pracy – zdjęcia te zachowały się w archiwum Galerii Foksal oraz archiwum Eustachego Kossakowskiego.

Tamara Łempicka, La Belle Rafaela, 2018, serigrafia, 64x90,5 cm - materiały prasowe Piękna Gallery - rynekiszuka.pl

Tamara Łempicka, La Belle Rafaela, 2018, serigrafia, 64×90,5 cm – materiały prasowe Piękna Gallery – rynekiszuka.pl

Do grona artystów związanych z postacią Władysława Strzemińskiego i prezentowanych na aukcji w Piękna Gallery należą też: Stanisław Fijałkowski, Judyta Sobel i Stefan Krygier. Ten ostatni jest autorem portretu Strzemińskiego, który otwierał wystawę „Powidoki awangardy: Strzemiński i jego uczniowie” w Piękna Gallery z 2017 roku i teraz jest do nabycia na aukcji.

Nie zabraknie też Teresy Pągowskiej i Władysława Jackiewicza podejmujących temat aktu kobiecego. Szczególną uwagę zwraca obraz Pągowskiej z 1967 roku przedstawiający silnie zdeformowaną postać w bieli, czerni i intensywnym kolorze kobaltu. Mówiąc o akcie trzeba wspomnieć również pracę Tamary Łempickiej – serigrafię słynnego obrazu La Belle Rafaela.

Wyjątkową pozycją w katalogu aukcyjnym jest też monumentalna praca Marcina Maciejowskiego – „Grający w karty” – podejmująca popularny w historii malarstwa motyw, znany z twórczości Caravaggia czy Cezanne’a.

Piękna oferuje też prace innych artystów docenionych przez kolekcjonerów: Ryszarda Winiarskiego, Jana Tarasina, Leona Tarasewicza czy Kajetana Sosnowskiego.

materiały prasowe Piękna Gallery

Szczegóły

Data:
24.10.2018
Godzina:
19:00 - 21:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Piękna Gallery
ul. Emilii Plater 10
Warszawa, 00-669 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 400 16 88
Strona internetowa:
www.pieknagallery.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.