szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Aukcja charytatywna na rzecz renowacji plafonu „Plejady” Wojciecha Fangora

Kategorie wydarzeń:
,

27.09.2020 - 11:00
11.10.2020 - 17:00

Dyrekcja PAN Ogrodu Botanicznego – CZRB w Powsinie oraz Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora zapraszają do udziału w aukcji obrazów w celu zgromadzenia funduszy na rzecz ratowania zabytkowego plafonu Wojciecha Fangora.

Archiwum Cyfrowe Wojciecha Fangora. Obraz – Wojciech Fangor. Skan – Bogdan Sarwinski

Swoistym genius loci Ogrodu Botanicznego jest galeria zw. Fangorówką, gdzie odwiedzający mogą podziwiać pierwsze monumentalne dzieło Wojciecha Fangora. Plafon nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter i jest najważniejszym świadectwem obecności wielkiego artysty w Powsinie. To tam w 1943 roku młody Fangor pod kierunkiem prof. Felicjana Szczęsnego Kowarskiego namalował na suficie „Plejady” – plafon o wymiarach 9 m x 4,5 m, jako swoją pracę dyplomową.

Powstałe przed 77 laty bezcenne dzieło wymaga jak najszybszej konserwacji – stąd inicjatywa zorganizowania aukcji, z której dochód przeznaczony zostanie na jego renowację. Na licytację wystawionych zostało 30 prac artystów, którzy brali udział w wystawach organizowanych w Fangorówce na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Swoje obrazy przekazali m.in. Anna Buczkowska, Józef Wilkoń, Magdalena Shummer-Fangor, Jolanta Caban, Iwona Ostrowska, Paweł GórskiDodatkowo Fundacja przekazała rysunek Fangora z 1973 roku.

To apel nie tylko do miłośników Ogrodu Botanicznego w Powsinie, których są rzesze, ale również do licznej grupy kolekcjonerów sztuki, a szczególnie wielbicieli twórczości Wojciecha Fangora, o wsparcie tej inicjatywy i udział w licytacji.

Obrazy oglądać będzie można od 27 września do 11 października w galerii Fangorówka. Wystawa będzie czynna od środy do piątku w godz. 12-17, a w weekendy w godz. 11-17. Licytacja zaś odbywać się będzie w tym samym czasie na portalu domu aukcyjnego www.artbidy.com.

Zainteresowani będą mogli także nabyć cegiełki albo wpłacić dowolną kwotę w formie darowizny celowej na subkonto Fundacji Promocji Twórczości Wojciecha Fangora: 53 1240 1040 1111 0011 0161 2538.

Organizatorzy:
PAN Ogród Botaniczny – CZRB w Powsinie
Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora
Galeria sztuki Kolonia Artystyczna
Dom Aukcyjny Artbidy

Adres: PAN Ogród Botaniczny – CZRB w Powsinie, ul. Prawdziwka 2, Warszawa
Kontakt: 602 202 020, aukcja@obpan.pl

Grafika góra: Wojciech Fangor, plafon „Plejady”

Szczegóły

Początek:
27.09.2020 - 11:00
Koniec:
11.10.2020 - 17:00
Kategorie wydarzeń:
,

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.