szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Aukcja polskich artystów krakowskiego Domu Aukcyjnego Desa na Auxioner.com

Kategorie wydarzeń:

09.06.2018 - 16:00

Auxioner

Józef Chełmoński, Stanisław Wyspiański, Teodor Axentowicz, Jerzy Nowosielski – to tylko nieliczne nazwiska wybitnych polskich artystów, które pojawią się na organizowanej 9 czerwca na platformie Auxioner.com internetowej aukcji krakowskiego domu aukcyjnego Desa.

W ofercie Desy znalazło się aż 70 obiektów artystycznych z zakresu malarstwa i grafiki. Obok dzieł wybitnych twórców młodopolskich, takich jak Jerzy Kossak, Jan Stanisławski, Teodor Axentowicz czy Stanisław Wyspiański, pasjonaci sztuki będą mogli licytować także prace XX-wiecznych klasyków polskiego malarstwa: Jana Lenicy, Tadeusza Brzozowskiego, a także Kazimierza Mikulskiego. W związku z ogromną różnorodnością prezentowanych artystów, aukcję wyróżniać będzie bogactwo tematów i estetyk. Poza klasycznymi dla malarstwa młodopolskiego pejzażami, portretami czy scenami batalistycznymi, kolekcjonerzy znajdą tu charakterystyczne, geometryzujące akty Jerzego Nowosielskiego oraz uproszczone w swych formach martwe natury Jerzego Krawczyka. Poza malarstwem figuratywnym natomiast klienci będą mogli licytować prace wpisujące się w nurt ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

 

Pasjonatów malarstwa symbolicznego z pewnością zainteresuje kobiecy akt uchwycony na tle morskiego pejzażu autorstwa Wlastimila Hofmana. Zrealizowany w Krakowie w 1923 roku obraz łączy w sobie wątki, które stale już będą przeplatać się w twórczości artysty. Warto zwrócić uwagę również na małoformatowy pejzaż jednego z najwybitniejszych malarzy XIX-wiecznych, a mianowicie Józefa Chełmońskiego, którego ciepła kolorystyka idealnie wpisuje się w nostalgiczną atmosferę jego płócien. Dla wielbicieli polskiego malarstwa XX wieku jedną z największych atrakcji aukcji okaże się z pewnością „Akt z pejzażem miejskim” Jerzego Nowosielskiego. Zrealizowane w 1965 roku – a więc w najlepszym okresie twórczości artysty – dzieło pochodzi z prywatnej, krakowskiej kolekcji i zostało podarowane w prezencie obecnemu właścicielowi przez samego autora.

 

Wśród dzieł autorstwa wybitnych polskich twórców XIX i XX wieku znajdą się także prace graficzne jednego z wiodących mistrzów tradycyjnego japońskiego drzeworytu w epoce Meiji, Yōshū Chikanobu. Desa oferuje licytującym prace artysty pochodzące ze zrealizowanej w latach 90. XIX wieku serii „Damy dworu z pałacu Chiyoda”, które obrazują sceny rodzajowe z udziałem postaci wywodzących się z wyższych sfer ówczesnej Japonii.

Aukcja – Dom Aukcyjny Desa: 9 czerwca 2018 r., godz. 16.00, platforma aukcyjna Auxioner.com

fot. (góra) materiały prasowe Auxioner.com. 

Rynekisztuka.pl,

 

Szczegóły

Data:
09.06.2018
Godzina:
16:00
Kategorie wydarzeń:

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.