szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Bartek Buczek. Kolarz

Kategorie wydarzeń:

14.09.2019 - 11:00
28.09.2019 - 19:00

„Kolarz” będzie opowieścią o świecie sztuki zbudowaną z kolarskich metafor, a ponieważ kolarstwo to sport drużynowy, Bartek Buczek postanowił zaprosić na wystawę swoją artystyczną drużynę, czyli zaprzyjaźnionych artystów.

W błyskotliwej książce „Lo potevo far anch’io” (Też bym tak potrafił)) włoski kurator Franesco Bonami opisał kluczowe dzieła i postawy twórcze ostatnich stu lat używając do tego metafor kulinarnych i footballowych. Odwołał się tym samym do dwóch największych miłości swoich rodaków. Skierowana do szerokiej publiczności książka miała pomóc zwykłemu zjadaczowi chleba (sic!) zrozumieć, jakimi prawami rządzi się sztuka po Duchampie.  

Bartek Buczek, Marco Pantani, 2019, olej na płótnie, 50x50cm

Bartek Buczek, artysta i kolarz-amator, poszedł o krok dalej. W swoim najnowszym projekcie scalił w jedno sztukę i kolarstwo, zatarł między nimi granice fizyczne, semantyczne i tożsamościowe. Pokazane na wystawie prace jego i zaproszonych do projektu artystów balansują na granicy dwóch, pozornie doskonale rozdzielnych światów. Istotnym aspektem jest tu choćby skupienie na formie. Świat kolarskich akcesoriów jest pod tym względem szczególnie wyrafinowany. Kaski, kierownice, ramy, kostiumy, oprócz funkcji czysto praktycznych, są niezwykle dopracowanymi przedmiotami designerskiego kultu. Żadne względy praktyczne nie tłumaczą też, dlaczego kaski stają się przedmiotami kolekcjonerskimi, a fora internetowe pełne są emocjonalnych wpisów na temat doskonałości sprzętu kolarskiego, nie tak znowu odległych od recenzji wystaw sztuki.
Uwielbienie to nie jest jednak wyłącznie kwestią estetyki. Fetyszyzowanie ekwipunku wynika bowiem w równej mierze z ich doskonałych parametrów, wpływających na osiągane rezultaty sportowe. Nastawienie na rozwinięcie jak największej prędkości powoduje, że podstawową własnością braną pod uwagę jest aerodynamiczny kształt oraz doskonałe dopasowanie do ciała użytkownika. Hiperrealistyczne obrazy Buczka przedstawiające kaski kolarskie ilustrują, jak sto lat temu rzeźby włoskich futurystów, fascynacje prędkością zamkniętą w przedmiocie.
Nieodłączną częścią bycia tak artystą jak sportowcem, jest konieczność (lub czerpana z tego przyjemność) bycia oglądanym. W przypadku kolarzy, jak mało których sportowców, charakterystyczny strój jest przyczynkiem do eksponowania muskulatury. Wykonane z obcisłej lycry wielobarwne kostiumy zasłaniają tylko tyle ciała, ile to konieczne. Nabrzmiałe uda i łydki są w świecie kolarskim  symbolem statusu i miejsca w hierarchii w grupie. Potrzebę bycia obiektem voyeurystycznego spojrzenia podkreśla seria wykonywanych w przestrzeni wystawy treningów/performance’ów, których Buczek jest autorem i wykonawcą. 

„Kolarz” Bartka Buczka staje się metaforą artysty i świata sztuki. Terminy takie jak doping, peleton czy żółta koszulka lidera nabierają w stworzonym przez autora kontekście nowego znaczenia.  

Michał Gayer, 2 (Gdybyśmy były złączone stopami, to mogłybyśmy chodzić na kolanach jedno niesione przez drugie), 2019- kadr z filmu

Godziny otwarcia wystaw:

wtorek – piątek w godz. 13.00 – 19.00 zwiedzenie po zapowiedzi telefonicznej 10.00 -13.00 (tel. 664 127 432)

sobota-niedziela 11.00 – 19.00

Szczegóły

Początek:
14.09.2019 - 11:00
Koniec:
28.09.2019 - 19:00
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
http://www.rondosztuki.pl/wydarzenie.php?id=797

Miejsce wydarzenia

Galeria Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Katowice, 40-121 Polska
+ Google Map
Telefon:
32 720 11 32

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.