szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Cykl wystaw pt. „Naturalnie” w Mieszkaniu Gepperta

Kategorie wydarzeń:

08.05.2014
23.11.2014

Wiosenny cykl w Mieszkaniu Gepperta pt. Naturalnie posłuży prezentacji i omówieniu artystycznych działań, u których podstaw leży inspiracja światem natury.

Od początków twórczej działalności człowieka sztuka i natura pozostają ze sobą nierozłączne. Mimo że sztuki wizualne już dawno temu porzuciły chęć mimetycznego naśladownictwa świata, natura nieustająco pozostaje jednym z głównych źródeł inspiracji dla współczesnych artystów, którzy czerpią z niej na wiele różnych sposobów: wzorują się na jej formach czy zachodzących w naturze procesach; włączają elementy naturalnego świata do swych prac; tworzą misterne kolekcje form naturalnych, selekcjonując je i katalogując na wzór muzealnych zbiorów; jeszcze innym razem wychodzą ze sztuką ku naturze, interweniując w otwarte przestrzenie.

Tak jak współcześni artyści w różny sposób odnoszą się do tematu natury, różnie też interpretują w swych pracach pojęcie piękna, które niekiedy kojarzone będzie (w sposób, można rzec, klasyczny) z pięknem natury i jej harmonią, z subtelnością, delikatnością i wdziękiem naturalnych form. Innym razem artystom bliższe będzie pojęcie piękna zgodne z ideami epoki romantyzmu – piękno utożsamiać będą z tym co wzniosłe, imponujące, zagadkowe, budzące podziw i przerażenie zarazem.

Niezależnie od przyjętych metod pracy czy interpretacji podstawowych dla sztuki pojęć – świat natury pozostaje nierozerwalny z obszarem ludzkiej działalności, a sztuki wizualne stają się odzwierciedleniem tychże powiązań. To właśnie sztuka pozwala bliżej przyjrzeć się temu, w jaki sposób świat naturalny oddziałuje na człowieka: jego nastrój, samopoczucie, sposób patrzenia i postrzegania świata – wszystko to ostatecznie kumuluje się i uwidacznia w wytworach człowieka – w szeroko rozumianej kulturze, w jego artystycznej twórczości.

Cykl wystaw w Mieszkaniu Gepperta będzie okazją by przyjrzeć się bliżej trzem odmiennym postawom artystycznym, u podstaw których leży świat natury. Katarzyna Przezwańska wybiera z natury to co najlepsze, proponując odbiorcy rozwiązania „idealne” – tworząc zestawienia barw, kształtów i materiałów najbardziej przyjaznych człowiekowi. Kornela Janczy fascynuje skala makro – świat imponujących sił naturalnych, których potęgę sprawnie odwzorowuje w skali mikro –  za pomocą minimalistycznej, wyrafinowanej formy. Z kolei Magdę Franczak zdaje się interesować w szczególności baśniowy charakter natury, mistyczny aspekt jej powiązań z ludzką psychiką i duchowością.

Wszystkich artystów łączy z pewnością jedno – zupełne naturalna i niczym niewymuszona potrzeba tworzenia.

Uzupełnieniem dla cyklu będą spotkania i dyskusje z artystami, a także wykłady, podczas których wspólnie zastanowimy się i przedyskutujemy związki sztuki i natury, wczoraj i dziś.

Zaproszeni artyści:

Katarzyna Przezwańska (maj 2014) / Kornel Janczy (czerwiec 2014) / Magda Franczak (listopad 2014)

Katarzyna Przezwańska

w ramach cyklu NATURALNIE

8.05.2014 – 23.05.2014

wernisaż: 8.05.2014, godzina 19

Katarzyna Przezwańska w swej twórczości czerpie przede wszystkim z otoczenia – z występujących w nim form, barw, materiałów i zdarzeń. Artystka uważnie obserwuje świat, w którym natura płynnie przenika się z ludzką działalnością, a następnie wydobywa z niego to co zwykłe i niezwykłe zarazem. Niby banalne i powszednie sytuacje w jej filmach stają się dokumentacją wyjątkowych wydarzeń, niecodziennych zbiegów okoliczności. Niewielkie, na pozór przeciętne obiekty Przezwańska przekształca w drobne dzieła sztuki, dokonując subtelnych, malarskich interwencji na ich powierzchni. Tym samym podkreśla klasyczne piękno natury – jej wdzięk i finezję.

Niezależnie od tego czy artystka ingeruje w otoczenie, czy też stawia siebie jedynie w pozycji obserwatora, by uwiecznić za pomocą filmu magiczne momenty, artystyczna praktyka Przezwańskiej opiera się przede wszystkim na nieustannym tworzeniu własnej, intymnej kolekcji niezwykłości otaczającego nas świata. Efekty tych działań przypominają odbiorcy, iż piękno zwykle tkwi w szczegółach.

Szczegóły

Początek:
08.05.2014
Koniec:
23.11.2014
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Galeria Mieszkanie Gepperta
Ofiar Oświęcimskich 1/2
Wrocław,
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.