szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Czwarty wymiar kreski” w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

Kategorie wydarzeń:
,

25.06.2015 - 19:00
06.08.2015 - 17:00

Od 26 czerwca 2015 roku Galeria Miejska we Wrocławiu zaprasza na nową wystawę „Czwarty wymiar kreski”. Podczas wystawy zostaną zaprezentowane prace Marcina Harlandera i Radosława Ślanego zebrane pod wspólnym mianownikiem, jaki wyznaczyła kreska – jeden z najistotniejszych aspektów rysunku, malarstwa oraz sztuki w ogóle.

Patronat Medialny RiSZMarcin Harlender to twórca działający na uboczu wrocławskiego środowiska artystycznego. Od lat konsekwentnie szuka własnego miejsca we współczesnej sztuce, radykalnie prezentując swoje przemyślenia z zakresu filozofii i historii sztuki przy pomocy farby i pędzla, a także performansów, instalacji oraz happeningów. Artystyczne poczynania Marcina Harlendera bardziej przypominają działalność malarzy wyklętych rodem z paryskiej cyganerii, niż grzecznych plastyków drugiej dekady XXI wieku.

W Galerii Miejskiej we Wrocławiu zawisną typowe dla tego twórcy obiekty malarskie z pogranicza abstrakcji i figuracji. Twórczość Harlandera wyróżnia to, że poprzez zestawienie kolorów i form potrafi wykrzesać nowe wartości z przedmiotów, które od wielu lat niczemu nie służą. Intencja malarza wiąże się z chęcią pokazania wpływu obrazu na otoczenie, stąd też artysta rzadko wykorzystuje tradycyjne podłoża. Do malowania swoich znaków używa fragmentów mebli, kartonów, banerów, szuflad, desek do prasowania i wielu innych starych lub niepotrzebnych przedmiotów, często ubarwiając je farbą, również wyłowioną ze śmietniska. Obrazy Harlendera, powstające za sprawą prostych środków, nadają tytułowej kresce wielowymiarowość, a ściślej czwór wymiarowość, czyli długość, szerokość, przestrzeń i charakter wydobywany z niewidzialnego (w ramach doświadczeń mistycznych i metafizycznych).

Radosław Ślany to wrocławski artysta, który sprawdza, czy rysunek może funkcjonować w przestrzeni i jakie formy może on przybrać. Intencjonalnie uwalnia go ze sztywnych nałożonych przez stulecia ram i obostrzeń. Daje tym samym szansę wejścia na nowe, niekoniecznie oczywiste jeszcze, tory rozwoju rysunku. Realizacje dwuwymiarowe Radosława Ślanego, zestawione z obiektami przestrzennymi Harlandera, otrzymują właściwy kontekst, zyskując zarazem na wizualnej sile, przy jednoczesnym zachowaniu odrębności wypowiedzi każdego z artystów. Twórczość Radosława Ślanego jest na wskroś graficzna, syntetyczna
i operuje wąską, lecz ciekawą gamą barwną. Dynamiczne, momentami nawet ornamentalne
i pozornie nieuporządkowane, układy kompozycyjne są w rzeczywistości dokładnie zaplanowanym zestawieniem plam barwnych i linii. Radosława Ślanego cechuje spójność programowa, konsekwencja i determinacja w budowaniu autorskiej koncepcji artystycznej.

Mimo podążania przez Marcina Harlandera i Radosława Ślanego skrajnie odmiennymi życiowymi drogami, ich prace łączy fundamentalne podobieństwo
w wadze przypisywanej kresce/linii i jej relacjom z trój wymiarem oraz sferą duchową. Dlatego prezentację ich indywidualnych poszukiwań i dróg twórczych opatrzono wspólnym tytułem „Czwarty wymiar kreski”.

„Czwarty wymiar kreski”. Marcin Harlender i Radosław Ślany

Wernisaż: 25 czerwca (czwartek) o g. 19.00
Czas trwania wystawy: 26 czerwca – 6 sierpnia 2015 r.
Miejsce: Galeria Miejska we Wrocławiu
Kurator: Mirosław Jasiński

Ilustracja (góra): Marcin Harlender, 2013, Bolid I, 36 x 36 cm, akryl, płótno, źródło: materiały organizatora.

Szczegóły

Początek:
25.06.2015 - 19:00
Koniec:
06.08.2015 - 17:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce wydarzenia

Galeria Miejska
Kiełbaśnicza 28
Wrocław, Polska
+ Google Map
Telefon:
(71) 344 67 20
Strona internetowa:
www.galeriamiejska.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.