szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Delfina Krasicka “Życie Tkane Miłością” w Galerii DAP

Kategorie wydarzeń:
,

17.02.2016 - 18:00
08.03.2016 - 18:00

7.02.2016, godz. 18.00 W GaleriI DAP w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Delfiny Krasickiej „Życie tkane miłością”. To wystawa towarzysząca 15 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi. 

patronat_medialny_rynekisztukaDelfina Krasicka (1944-2012), urodzona w Buenos Aires, w polsko-argentyńskiej rodzinie. Przed zamieszkaniem na stałe w Polsce przebywała dłużej w Paryżu, Rzymie i Algierze. Zajmowała się tkaniną artystyczną i haftem, tworzyła też kolaże. Swoje prace prezentowała na blisko 40 wystawach indywidualnych (m.in. Polski Instytut, Sztokholm; Galeria Sztuki Współczesnej, Wilno; Galeria „Centoira“, Buenos Aires; Avenue Foch, Paryż; Galeria Sztuki Współczesnej, Warszawa; Galeria BWA „Piwnice, Kielce; Galeria Brama, Warszawa; Galeria „Na Jatkach“, Wrocław; Galeria „Politechnika“, Białystok; Galeria Delfiny, Warszawa; Galeria Chłodna 20, Suwałki; Muzeum Regionalne, Chojnów). Brała udział w ponad 80 wystawach zbiorowych polskich i zagranicznych (Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź; Sztuka Włókna, Warszawa; Galeria „Ratusz“, Kiejdany; Museo Metropolitano, Buenos Aires; BWA, Ostrowiec Świętokrzyski; IXION POLONIA, Kuritiba; Polski Instytut Kultury, Budapeszt). Inicjatorka grupy Via Varsovia. Organizatorka wielu aukcji charytatywnych i wydarzeń artystycznych. W 1999 roku założyła i prowadziła na warszawskim Powiślu Galerię Delfiny, która funkcjonuje do dziś. Odznaczona pośmiertnie przez Prezydenta RP B. Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi w 2012 r. za wkład w rozwój i upowszechnienie kultury.

W tkaninach Delfiny Krasickiej można bez trudu dostrzec wiele indywidualnych autorskich cech. Na pierwszy rzut oka uderza ich żywa, budowana na kontrastach kolorystyka, sprawiająca wrażenie operowania nadmiarem barw, więc zgodnie z dość często przyjmowanymi postulatami eliminacji środków, z pozoru oscylująca na krawędzi dekoracyjności. Ale właśnie kolorystyka w dużej mierze wytwarza swoisty ton tych tkanin, staje się nośnikiem osobistych emocji Krasickiej, pojawiających się na nowo w czasie odbioru, a także pozwala na ważny dla artystki przekaz niecodziennej południowoamerykańskiej witalności – dla Delfiny Krasickiej równie genetycznie bliskiej jak jej polskość… (…)
Gobeliny i hafty Delfiny Krasickiej w większym stopniu przypominają obrazy niż dzieje się to zazwyczaj w tkaninie współczesnej, od kilkudziesięciu już lat obok poszerzania stosowanego tworzywa rozwijającej także własne formy przestrzenne; nawet w niektórych pracach autorka obok nielicznych aplikacji stosowała równocześnie podmalowywanie. Można sądzić, że środki tkackie traktowała jako jeszcze jedno z możliwych tworzyw malarskich, co uwidacznia się szczególnie w jej haftach. Włókno, a szczególnie naszywane na różne podkłady gęste pasma haftu grubą włóczką w pewien sposób spełniały funkcje tradycyjnej materii malarskiej. Artystka starała się ją uwyraźniać, upodabniając swoje prace do organicznych tworów natury, pozostających może nawet w większym stopniu bliskości z nią niż farba. Materialność środków, uzyskiwanych wprost z roślin uzmysławiała konkretność świata.
Fragment z Albumu Delfina Krasicka życie i twórczość.
[Zbigniew Taranienko, Tkackie pasje Delfiny Krasickiej, Warszawa 2015]

DELFINA KRASICKA “ŻYCIE TKANE MIŁOŚCIĄ”
Wernisaż: Środa, 17.02.2016, godz. 18.00
Wystawa czynna: 18.02.2016 – 8.03.2016
Miejsce: Galeria DAP, ul. Mazowiecka 11a, Warszawa

Szczegóły

Początek:
17.02.2016 - 18:00
Koniec:
08.03.2016 - 18:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce wydarzenia

Galeria DAP 1
ul. Mazowiecka 11A
Warszawa , 00-052 Polska
+ Google Map
Telefon:
(0-22) 827-64-13

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.