szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

“DOM OBRAZÓW” wystawa Janiny Wierusz-Kowalskiej w Suwałkach

Kategorie wydarzeń:

03.07.2022 - 09:00
28.08.2022 - 16:00

Janina Wierusz-Kowalska

Muzeum w Suwałkach zaprasza na wystawę Janiny Wierusz-Kowalskiej. Miejsce zostało wybrane ze względu na pochodzenie malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego.

“Dawno, dawno temu, kiedy obrazy nie były jeszcze rekwizytami w grze i obiektami kapitalistycznej użyteczności, czyli towarem dla bezwzględnego, aroganckiego rynku sztuki , to służyły one duchowym, irracjonalnym celom i były elementami odwiecznego Sacrum Sztuki. A i teraz jeszcze, wśród ludów nieprzeżartych rdzą cywilizacji, możemy zaobserwować ten czysty, atawistyczny rytuał tworzenia i bezinteresowność, która już nie istnieje w świecie absurdalnej konsumpcji. Czytając „Ponadczasowe” André Malraux, spotkałam opis takiej filozofii tworzenia, którą wyznają haitańscy malarze – samoucy, z Saint Soleil. To malarstwo spontaniczne i tajemnicze w swym znaczeniu, o którym nie można powiedzieć, skąd się wzięło. Owi malarze uznają za ważny wyłącznie sam proces tworzenia – gotowy obraz nie przedstawia dla nich żadnej wartości. Czas, w którym obraz powstaje jest dla nich stanem ducha, zaspokojeniem i próbą dotarcia do innego świata, gdzie malarstwo i nadprzyrodzoność współbrzmią ze sobą. Gdy taki malarz namaluje już swoje dzieło, niesie go do domu obrazów, takiego miejsca na kształt świetlicy, a może galerii i ofiarowuje jakiejś nieokreśloności. W przekonaniu tych twórców (nie nazywających siebie twórcami), ich obrazy spotykają się tam z innymi obrazami. Bo istnieje jakaś między nimi wspólnota.” – Janina Wierusz-Kowalska

Janina Wierusz-Kowalska jest znaną malarką polską, której twórczość utrzymana jest w stylistyce abstrakcji geometrycznej. Nazwisko artystki kojarzone jest ze sztuką XIX wiecznego monachijczyka – Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Janina Wierusz-Kowalska w malarstwie odnajduje potencjał do eksperymentowania i szukania nowych dróg dla ukazania własnych refleksji.

Wernisaż odbędzie się 2 lipca o godz. 19.00
Wystawa potrwa do 11.09.2022

Szczegóły

Początek:
03.07.2022 - 09:00
Koniec:
28.08.2022 - 16:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Okręgowe w Suwałkach
ul. Tadeusza Kościuszki 81
Suwałki, 16-400
+ Google Map
Strona internetowa:
https://muzeum.suwalki.pl/

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.