Muzeum w Suwałkach zaprasza na wystawę Janiny Wierusz-Kowalskiej. Miejsce zostało wybrane ze względu na pochodzenie malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego.
“Dawno, dawno temu, kiedy obrazy nie były jeszcze rekwizytami w grze i obiektami kapitalistycznej użyteczności, czyli towarem dla bezwzględnego, aroganckiego rynku sztuki , to służyły one duchowym, irracjonalnym celom i były elementami odwiecznego Sacrum Sztuki. A i teraz jeszcze, wśród ludów nieprzeżartych rdzą cywilizacji, możemy zaobserwować ten czysty, atawistyczny rytuał tworzenia i bezinteresowność, która już nie istnieje w świecie absurdalnej konsumpcji. Czytając „Ponadczasowe” André Malraux, spotkałam opis takiej filozofii tworzenia, którą wyznają haitańscy malarze – samoucy, z Saint Soleil. To malarstwo spontaniczne i tajemnicze w swym znaczeniu, o którym nie można powiedzieć, skąd się wzięło. Owi malarze uznają za ważny wyłącznie sam proces tworzenia – gotowy obraz nie przedstawia dla nich żadnej wartości. Czas, w którym obraz powstaje jest dla nich stanem ducha, zaspokojeniem i próbą dotarcia do innego świata, gdzie malarstwo i nadprzyrodzoność współbrzmią ze sobą. Gdy taki malarz namaluje już swoje dzieło, niesie go do domu obrazów, takiego miejsca na kształt świetlicy, a może galerii i ofiarowuje jakiejś nieokreśloności. W przekonaniu tych twórców (nie nazywających siebie twórcami), ich obrazy spotykają się tam z innymi obrazami. Bo istnieje jakaś między nimi wspólnota.” – Janina Wierusz-Kowalska
Janina Wierusz-Kowalska jest znaną malarką polską, której twórczość utrzymana jest w stylistyce abstrakcji geometrycznej. Nazwisko artystki kojarzone jest ze sztuką XIX wiecznego monachijczyka – Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Janina Wierusz-Kowalska w malarstwie odnajduje potencjał do eksperymentowania i szukania nowych dróg dla ukazania własnych refleksji.
Wernisaż odbędzie się 2 lipca o godz. 19.00
Wystawa potrwa do 11.09.2022