szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Franciszek Bunsch – Przestrzeń dla sztuki. Monograficzne wystawy prac artysty w ramach Open Eyes Festival

Kategorie wydarzeń:

16.11.2018 - 18:00
02.12.2018 - 18:00

W trzech przestrzeniach wystawienniczych będzie można, w drugiej połowie listopada, oglądać prace Franciszka Bunscha – wybitnego artysty i pedagoga, zawiązanego przez niemal pół wieku z krakowską Akademią Sztuk Pięknych. A wszystko w ramach Open Eyes Festival.

Celem projektu „Przestrzeń dla sztuki” jest przybliżenie szerokiemu kręgowi odbiorców osiągnięć najwybitniejszych polskich artystów i pedagogów związanych z Krakowem. Bohaterami wystaw w poprzednich latach byli: Paulin Wojtyna, Janina Kraupe, Janusz Tarabuła, Stefan Gierowski i Leszek Misiak. Szósta edycja poświęcona będzie Franciszkowi Bunschowi, wybitnemu grafikowi i malarzowi, a także nauczycielowi kilku pokoleń artystów. Cała twórczość malarska, rysunkowa, graficzna i projektowa Franciszka Bunscha przesączona jest nadrealistyczną atmosferą, która sprawia, że wszystko, czego się twórca dotknie, czyni wyjątkowym i poetyckim. Artysta podejmuje w swych pracach wiele tematów egzystencjalnych, filozoficznych, ekologicznych, ale przede wszystkim stara się uchwycić związki człowieka z otaczającą go naturą świata, kosmosu, z jego wyobraźnią i osobowym poczuciem egzystencji. Wszystko to owiane jest specyficznym, wyjątkowym nastrojem, któremu na imię poezja! Jego prace znajdują się w wielu muzeach oraz w kolekcjach prywatnych, polskich i zagranicznych. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. W 1993 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej.

Twórczość graficzna prof. Franciszka Bunscha, uwzględniając przede wszystkim jej metaforyczny charakter, z pewnością przynależy do tzw. krakowskiej szkoły grafiki. Julian Przyboś powiedział: „Dobry wiersz da się narysować”. Ale czy możliwa jest odwrotność tego procesu? Oczywiście tak! Obraz malarski czy graficzny, nieposługujący się słowami i pojęciami, tym bardziej może wizualnie opisać pejzaż, sylwetkę, wygląd przedmiotów, ubrań i innych rekwizytów z naszej codzienności, starając się zarazem dotrzeć do znaczeń i metafor czysto literackich, pojęciowych. Te dwie sfery, literacka i plastyczna, uzupełniają się i zarówno w zgrabnie napisanym wierszu, jak i w nastrojowym motywie plastycznym odnajdziemy podobne wibracje.

Stanisław Tabisz

Profesor Bunsch – znany przede wszystkim jako rysownik, grafik warsztatowy i malarz zajmuje się również projektowaniem książek, a także kart do gry. Interesuje go nawet mała forma graficzna w postaci exlibrisów. Świadczy to o szerokich zainteresowaniach i umiejętnościach artysty, o wszechstronnej wiedzy, intelektualnej dociekliwości i chęci podzielenia się swoimi przemyśleniami z innymi.

Ambicją organizatorów wystaw jest pokazanie możliwie pełnego dorobku prezentowanych artystów. Na ekspozycje wybierane są miejsca, które pozwalają dotrzeć do widzów z różnych środowisk i różnym poziomie orientacji w świecie sztuki. Tak też jest w przypadku wystaw prac Franciszka Bunscha, które zaplanowano w trzech miejscach: w Nowohuckim Centrum Kultury, Uniwersytecie Ekonomicznym oraz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wystawom towarzyszyć będą obszerne katalogi, zawierające bogato ilustrowaną biografię artysty, szkice krytyczne autorstwa wybitnych znawców sztuki oraz komplety reprodukcji prezentowanych dzieł.

Pomysłodawcą i opiekunem projektu jest prof. Jerzy Hausner z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej UEK. Kuratorem projektu jest Joanna Gościej-Lewińska z NCK.

Wernisaże wystaw:

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie – 14.11. g. 13.00, wystawa czynna do 25.11.2018 r.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – 15.11., g. 13.00, wystawa czynna do 30.11.2018 r.

Nowohuckie Centrum Kultury – 16.11., g. 18.00, wystawa czynna do 2.12.2018 r.

Szczegóły

Początek:
16.11.2018 - 18:00
Koniec:
02.12.2018 - 18:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232
Kraków, 31-913 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.nck.krakow.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.