szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Hołd dla dawnych mistrzów

Kategorie wydarzeń:

06.09.2019 - 10:00
26.10.2019 - 18:00

Jake BADDELEY, Lekcja malarstwa, olej na płótnie, 130x195 cm, 2013

W 2004 roku francuski lider realizmu magicznego, Lukáš Kándl wraz z żoną Frnaçoise, w geście protestu przeciwko wzmagającej się w obrębie sztuki współczesnej tendencji do ignorowania norm artystycznych i dominacji niekontrolowanego indywidualizmu, zgromadził najlepszych przedstawicieli nurtu, zakładając światowy ruch Libellule, Współczesny Renesans. Prezentowana od 6 września w przestrzeniach wrocławskiej Galerii Miejskiej wystawa Hołd dla dawnych mistrzów stanowi okazję do przyjrzenia się działalności międzynarodowej artystycznej grupy.

W tekście katalogowym do wystawy Hołd dla dawnych mistrzów austriacki krytyk sztuki i galerzysta, Gerhard Habarta pisze: Mistrzowie sztuki potrzebują Starych Mistrzów. To oni uświadamiają im, że ich tematy są rzeczywiste, prawdziwe i ważkie. W nich szukają oni nie tylko pokrewnych dusz, ale także sekretów malarstwa, Kamienia Filozoficznego, Szmaragdowej tablicy, chemicznej formuły. Ale jest to również metoda popularna wśród wielu artystów wykorzystujących fragmenty prac mistrzów po to, aby je modyfikować lub ulepszać. Z kolei Lukáš Kándl podkreśla: Powrót do korzeni sztuki jest ambitnym sposobem, by kontynuować techniczną wirtuozerię rzemiosła w czasach, gdy kunszt nie jest już priorytetem.

Dlatego też, tym co wyróżnia prace artystów Libellule zgromadzone na wrocławskiej wystawie jest przede wszystkim znakomite rzemiosło inspirowane warsztatem malarskim dawnych mistrzów i wypracowane praktyką ustawicznego, żmudnego kopiowania ich dzieł. Zaprezentowani w Galerii Miejskiej twórcy nie tylko czerpią z technicznych rozwiązań swoich wielkich poprzedników, ale i podejmują się reinterpretacji ich, dzisiaj już klasycznych, dzieł. Dlatego też na wrocławskiej wystawie publiczność ma okazję zobaczyć współczesne ujęcia słynnych obrazów Leonarda da Vinci, Sandro Botticelliego, Rembrandta czy Giuseppe Arcimbolda. Artyści otwierają przed widzami malarskie światy dawnych mistrzów przefiltrowane przez ich własne fantazje, sny. sekrety. Nie robią tego jednak w oderwaniu od aktualnych kontekstów oraz problemów. Wrocławski pokaz nazwać można więc wydarzeniem na styku uniwersów, w którym doskonały kunszt rodem z dzieł starych mistrzów przepełniony jest pierwiastkiem współczesności a klasyczna przedstawieniowość znajduje swoje uzupełnienie w tajemniczej symbolice i mistycyzmie.
W wystawie Hołd dla dawnych mistrzów biorą udział malarze realizmu magicznego z całego świata, w tym z Francji, Włoch, Republiki Czeskiej, Niemiec, Polski, ale również z Meksyku, Kuby czy Chile.

Kuratorem wystawy jest Lukáš Kándl.
Ekspozycja prezentowana będzie w Galerii Miejskiej od 6 września do 26 października 2019.
Wernisaż odbędzie się 5 września (czwartek) o godzinie 18:00.

Artyści wystawy:
Ariev Leon, Bachelier Anne, Baddeley Jake, Bailly Jean, Comand Patrizia, De Rosa Raffaele, Durovic Željko, Janda Zdeněk, Jontschewa Alexandra, Kándl Lukáš, Kopera Tomasz Alen, Malinowski Andrzej, Müller Hans-Peter, Oscity Martin Georg, Parra José, Sablón Pérez Carlos Antonio, Thomazo Michaël, Tiunine Eli, Verdessi Gisela, Žáček Pavel, Zademack Siegfried

Szczegóły

Początek:
06.09.2019 - 10:00
Koniec:
26.10.2019 - 18:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Galeria Miejska we Wrocławiu
Kiełbaśnicza 28
Wrocław, Polska
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.