szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Chopin i Wielcy Romantycy”. Koncert Janusza Olejniczaka w Willi Lentza w Szczecinie

Kategorie wydarzeń:

11.03.2023 - 19:00
20:00

Willa Lentza

Już w sobotę 11 marca o godzinie 19:00 odbędzie się koncert jednego z najwybitniejszych polskich pianistów. Janusz Olejniczak wystąpi w Willi Lentza, szczecińskiej instytucji kultury. „Chopin i Wielcy Romantycy” to niezwykłe wydarzenie także dlatego, że pod palcami wybitnego polskiego pianisty zabrzmi wspaniały fortepian koncertowy Steinway&Sons B-211.

Janusz Olejniczak urodził się 2 października 1952 we Wrocławiu. Należy do grona najwybitniejszych chopinistów XX i XXI wieku, a gry na fortepianie uczył się od wielkich mistrzów, m.in. Zbigniewa Drzewieckiego, Witolda Małcużyńskiego czy Barbary Hesse-Bukowskiej. Poza działalnością artystyczną pełni funkcję pedagoga, a także sporadycznie występuje jako aktor. Zagrał rolę Fryderyka Chopina w filmie „Błękitna nuta” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego, a w „Hiszpance” Łukasza Barczyka w jednej ze scen wystąpił jako Ignacy Jan Paderewski. W polskiej kinematografii zasłynął także ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Pianista” Romana Polańskiego.

Jest wielokrotnie nagradzanym artystą. W 1970 r. został najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina – miał bowiem zaledwie 18 lat i wówczas rozpoczęła się jego sława i międzynarodowa kariera. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu.

Koncertował na wszystkich kontynentach świata – oklaskiwano go m.in.: w Filharmonii Berlińskiej, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel w Paryżu, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Nowym Jorku, Tonhalle w Düsseldorfie czy Concertgebouw w Amsterdamie. Wielokrotnie zasiadał także w jury konkursów pianistycznych. Prowadził również lekcje mistrzowskie w wielu krajach Europy.

Olejniczak to pianista niezwykle wrażliwy, czego wymaga muzyka tak wybitnych postaci jak Fryderyk Chopin. Znany jest w kraju oraz za granicą przede wszystkim jako interpretator muzyki tego polskiego kompozytora, choć jego repertuar jest znacznie bardziej rozległy. Poza muzyką klasyczną Olejniczak wykonuje również polską muzykę współczesną, m.in. Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego czy Wojciecha Kilara.

Jego dorobek artystyczny obejmuje m.in. ponad czterdzieści nagrań płytowych (w tym osiem z nagrodą „Fryderyk”). Występował z orkiestrami pod dyrekcją takich sław jak: Witold Rowicki, Stanisław Wisłocki, Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Tadeusz Strugał, Charles Dutoit, Andrzej Borejko, Grzegorz Nowak, Jacek Kaspszyk. Wielokrotnie wystąpił również z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe’a.

Willa Lentza zainaugurowała działalność w czerwcu 2021 r. i jest najmłodszą samorządową instytucją kultury w Szczecinie. Mieści się w niezwykłym miejscu – najpiękniejszej willi dawnej dzielnicy Westend. Wzniesiono ją w latach 1888–1889 dla Augusta Lentza, dyrektora i współwłaściciela Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych.

Dawna rezydencja Lentza należy do najcenniejszych zabytków XIX-wiecznej architektury w Szczecinie. Jej wspaniałe wnętrza z epoki największej prosperity w dziejach miasta budzą ciekawość i zachwyt współczesnych szczecinian. W 2018 r. podjęto wysiłek przywrócenia jej świetności. Rezydencję odrestaurowano z dbałością o najdrobniejsze detale, więc obecnie urzeka każdego, kto przekracza jej próg. Misją Willi Lentza jest m.in. promowanie piękna i bliskiego kontaktu ze sztuką, prezentowanie przejawów wyjątkowej kultury duchowej, intelektualnej i materialnej miasta, a także prowokowanie do refleksji nad dziedzictwem kulturowym i przeszłością oraz do twórczych poszukiwań, współpracy i kreatywnego myślenia o przyszłości.

Szczegóły

Data:
11.03.2023
Godzina:
19:00 - 20:00
Kategorie wydarzeń:

Organizator

Willa Lentza
Telefon:
91 822 84 84
Adres e-mail:
sekretariat@willa-lentza.pl
Strona internetowa:
https://willa-lentza.pl/

Miejsce wydarzenia

Willa Lentza
al. Wojska Polskiego 84
Szczecin, zachodniopomorskie 70-482 Poland
+ Google Map
Telefon:
91 822 84 84
Strona internetowa:
https://willa-lentza.pl/

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.