szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Jerzy Duda-Gracz w NCK – na stałe!

Kategorie wydarzeń:

21 stycznia - 18:00
31 stycznia - 17:00

Już 21 stycznia w Nowohuckim Centrum Kultury zostanie otwarta stała wystawa prac jednego z najważniejszych polskich malarzy ubiegłego wieku. Mistrz uwielbiany i jednocześnie bezlitośnie krytykowany, zakochany w Polsce i posądzany o prostą niechęć do niej. Blisko 100 obrazów Jerzego Dudy-Gracza, które już niebawem wypełni nowohucką galerię da możliwość ponownej refleksji.

Kariera Dudy-Gracza rozwijała się w tempie blitzkriegu. Kulminacyjnym momentem pierwszego etapu jego kariery była wystawa w warszawskiej Kordegardzie w grudniu 1978 roku. Wśród dwudziestu kilku olei na płótnie, składających się na tamtą wystawę znalazło się wiele z jego najsłynniejszych obrazów, które do dziś definiują obiegowe wyobrażenia o Dudzie-Graczu – prace takie jak „Jeźdźcy apokalipsy, czyli fucha”, „Rusałka domowa”, „Babel 2” czy „Niedziela 2”.

Zobaczymy obrazy z różnych okresów twórczości Jerzego Dudy-Gracza. Te najbardziej znane, drapieżne, ukazujące codzienność polskiej prowincji lat 70. i 80. XX wieku, odwołujące się do rodzimej historii i polityki i subtelne wizje inspirowane muzyką (cykl chopinowski) czy krajobrazem Jury Krakowsko-Częstochowskiej (cykl jurajski), a także mistrzowskie portrety.

O otwarciu w Krakowie Galerii Jerzego Dudy-Gracza mówiło się już kilka lat po śmierci artysty w 2004 roku. Długo nie udawało się znaleźć odpowiedniej lokalizacji. Ważnymi momentami na drodze do powołania do życia Galerii stały się dwa wydarzenia, oba związane z Nowohuckim Centrum Kultury: przeglądowa wystawa twórczości artysty w Galerii Centrum NCK w październiku 2015 roku oraz otwarcie rok później w nowohuckiej placówce Galerii Zdzisława Beksińskiego.

Podpisane w kwietniu 2018 roku porozumienie między prezydentem Krakowa prof. Jackiem Majchrowskim i córką artysty Agatą Dudą-Gracz przesądziło o umieszczeniu Galerii Jerzego Dudy-Gracza w Nowej Hucie. W wyodrębnionej w NCK nowej przestrzeni wystawienniczej stale pokazywanych będzie około stu obrazów spośród ponad trzystu wybranych z rodzinnego zbioru. Ekspozycję zaplanowano na dwadzieścia lat – w tym czasie zestaw obrazów będzie zmieniany.

Szczegóły

Początek:
21 stycznia - 18:00
Koniec:
31 stycznia - 17:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232
Kraków, 31-913 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.nck.krakow.pl
MENU: