szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Jętki” wystawa Anny Szprynger

Kategorie wydarzeń:

14.05.2021 - 11:00
16.07.2021 - 19:00

jetki anna szprynger

Anna Szprynger używając przez lata w swoim warsztacie wyłącznie odcieni bieli i czerni, zupełnie nieświadomie balansowała na pograniczu koloru. Skoro biel jest składową wszystkich znanych nam barw,  to – co w rzeczywistości odbieraliśmy jako monochromatyczne – było podskórnie nasycone feerią kolorów. Artystka nie poświęcała uwagi zagadnieniu barw, gdyż –  jak sama powtarza –  nie była zainteresowana tym spektrum.


Na wystawie „Jętki” po raz pierwszy prezentujemy nową odsłonę malarstwa Anny Szprynger. Kolorowe, abstrakcyjne formy wyłaniają się z otchłani czarnych płócien. Grecką nazwą jętek są efemerydy, czyli żyjątka przemijające szybko i bez śladu. Wpatrując się w obrazy Szprynger, widzimy wirujące w szale radości życia małe majowe muszki. Jesteśmy pochłonięci nieuchronnością ich losu – krótkiego, jednodniowego życia. Jest to zaledwie migawka, chwila, błysk światła. Światła, bez którego może istnieć jedynie pustka, natomiast kolor jest jej całkowitym zaprzeczeniem.


Prezentowane obrazy Anny Szprynger są wejściem w bardzo prywatną przestrzeń artystki. Wcześniej odrzucana, niepotrzebna barwa teraz stała się niezbędna i – jak mówi malarka – jest manifestacją skrywanych emocji.

„Te światełka, tajemnicze, były niczym obręb tego, co się zdarzyło przed chwilą, może nie puenta, a jednak drugie zakończenie. Jakby ciąg dalszy już dokonanego, dodatkowe znaczenie. Podobnie obojętne, podobnie niepojęte, podobnie bezsłowne, podobnie nieubłagane, podobnie łagodne. Jakby na powrót z tego świata czy raczej z granicy między dwoma światami. Cień nadziei, nieokreślonej, nie wiadomo czego dotyczącej, poczułem przez chwilę. Choć może, pomyślałem, to zbyt mocno odczute, za mocno powiedziane; może tylko migające echo bieli.”

Marek Bieńczyk, ”Kontener”, 132 s.

Szczegóły

Początek:
14.05.2021 - 11:00
Koniec:
16.07.2021 - 19:00
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
https://pieknagallery.pl/aktualnosci/anna-szprynger-jetki-58

Organizator

Piękna Gallery
Telefon:
22 400 16 88
Adres e-mail:
kontakt@pieknagallery.pl
Strona internetowa:
pieknagallery.pl

Miejsce wydarzenia

Piękna Gallery
ul. Emilii Plater 10
Warszawa, 00-669 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 400 16 88
Strona internetowa:
www.pieknagallery.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.