szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Julian Opie: „Rzeźby, obrazy, filmy” w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Kategorie wydarzeń:

17.10.2014 - 18:00
25.01.2015 - 20:00

Na wystawie jednego z najważniejszych współczesnych artystów brytyjskich zaprezentujemy nowe prace, w większości przygotowane specjalnie na ekspozycję w Krakowie. Ich tematem jest człowiek i otaczająca go natura.

patronat rynekisztuka.plJulian Opie wypracował swój własny sposób rysowania, który cechuje redukcja i prostota. Pojawiające się w tytule wystawy media tradycyjne – rzeźba, malarstwo i film – są środkami wyrazu, którym artysta nadaje nowe znaczenie, łącząc je z szerokim wykorzystaniem mediów elektronicznych. Opie stosuje techniki komputerowe i animację do obróbki obrazów zaczerpniętych z rzeczywistości. Portrety ludzi czy zwierząt są najczęstszymi tematami w jego twórczości. Na podstawie obserwacji konstruuje obrazy ograniczone do zespołu podstawowych elementów, tworzących rozpoznawalne przedstawienia o indywidualnym charakterze. Kompozycje składają się z czarnych linii tworzących kontur sylwetki czy twarzy, symboli oraz barwnych płaszczyzn.

Opie swoje prace tworzy w seriach. Za pomocą techniki komputerowej przetwarza zdjęcie w obraz, który pojawia się później na obiektach wykonanych w różnych technikach. Na wystawie prace ukazujące naturę, utrzymane w wyrazistej, czarno-białej kolorystyce, występują w postaci animowanych obrazów, wyświetlanych na ekranach LED, oraz gigantycznych rysunków, wyklejanych na ścianach. Portrety przyjaciół, kolekcjonerów i anonimowych osób przybierają formę wykonanych w antycznej technice mozaik, winylowych obrazów, gigantycznych trójwymiarowych rzeźb oraz animowanych obrazów na ekranach LCD i LED.

Wystawa artysty w MOCAK-u jest pierwszym indywidualnym pokazem jego prac w Polsce. Wpisuje się w cykl wystaw artystów, których dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum. Zależy nam na zaprezentowaniu zwiedzającym szerszego kontekstu artystycznego prac z Kolekcji MOCAK-u.

Julian Opie (ur. 1958) – mieszka i pracuje w Londynie. W latach 1979–1982 studiował na Goldsmiths School of Art w Londynie. Artysta tworzy obrazy, rzeźby, filmy oraz instalacje w przestrzeniach publicznych. Wykorzystuje media elektroniczne do rozszerzania w swoich pracach granic mediów tradycyjnych, takich jak malarstwo olejne czy rzeźba. Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje człowiek, często ukazywany przez niego w ruchu. Portretuje członków rodziny, przyjaciół, pracowników swojego studio, a także anonimowe osoby spacerujące ulicą oraz, na zlecenie, kolekcjonerów. Przedstawienia postaci buduje najczęściej poprzez zastosowanie czarnego konturu wypełnionego zdecydowanym kolorem, odwołując się w ten sposób do języka znaków i symboli. Interesuje go również pejzaż, w swoich przedstawieniach pozbawia go szczegółów, wydobywając jego esencję. Czerpie inspiracje z różnych zjawisk: od estetyki znaków drogowych, billboardów i logo korporacji, poprzez drzeworyt japoński, portrety nowożytnych malarzy, antyczną rzeźbę Rzymu, Grecji i Egiptu, po mangę i komiks.

Działalność Opiego nie ogranicza się do wystaw w muzeach i galeriach, wykorzystuje on także inne okazje i miejsca, aby tworzyć i pokazywać swoje prace. Artysta znany jest jako twórca okładek płyt, w tym albumu brytyjskiego zespołu Blur The Best of (2000). Wielokrotnie zajmował się opracowywaniem scenografii, tworzył prace w przestrzeni publicznej w miastach na całym świecie.

Julian Opie jest jednym z najbardziej znanych współczesnych artystów brytyjskich. Jego prace znajdują się w kolekcjach wielu publicznych instytucji na świecie, między innymi Tate, National Portrait Gallery, Victoria and Albert Museum i British Museum w Londynie, The Israel Museum w Jerozolimie, Kunsthaus Bregenz w Austrii, Kunsthaus Zürich w Szwajcarii, Neue Galerie – Sammlung Ludwig w Aachen, Stedelijk Museum w Amsterdamie, National Museum of Art w Osace, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, a także w Kolekcji MOCAK-u.

Szczegóły

Początek:
17.10.2014 - 18:00
Koniec:
25.01.2015 - 20:00
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
www.mocak.pl

Miejsce wydarzenia

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
ul. Lipowa 4
Kraków, 30-702 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 263 40 00

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.