szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kolekcja Volkera Diehla w Op Enheim

Kategorie wydarzeń:
,

20.03.2021 - 10:00
09.05.2021 - 20:00

KOLEKCJA VOLKERA DIEHLA

Kolekcjoner i właściciel galerii Volker Diehl (ur. 1957) zawsze wierzył w bezpośredni związek między pozyskiwaniem dzieł do własnej kolekcji a komercyjnym aspektem rynku sztuki. Z wykształcenia jest historykiem sztuki, a więc osobą świadomą potencjału wynikającego z rozwoju sztuki, dzięki czemu jako właściciel galerii łączy przeszłość i teraźniejszość, uwzględniając w obszernym programie wystawienniczym zarówno dzieła wcześniejsze, jak i bliższe współczesności. Przeświadczenie, że kluczem do zrozumienia ​​teraźniejszości jest świadomość tego, co wydarzyło się w przeszłości, widać na przykładzie kluczowej roli, jaką odegrał przy organizacji berlińskich targów sztuki Art Forum Berlin w 1996 roku oraz w późniejszym okresie, gdy był ich dyrektorem administracyjnym. Od czasów, kiedy pracował jako osobisty asystent Christosa Joachimidesa i Normana Rosenthala przy słynnej wystawie „ZEITGEIST” w Berlinie (1982 r.), rozwinął w sobie nutę indywidualizmu i zmysł kolekcjonerski połączony z umiejętnością szerokiego, międzynarodowego spojrzenia na sztukę.


W ciągu ponad czterdziestu lat działalności kolekcjonerskiej Volker Diehl zgromadził blisko tysiąc dzieł. Prace prezentowane w ramach wystawy Every Truth has Four Corners” stanowią jedynie niewielką część jego obszernej prywatnej kolekcji. Zbiór powstał w znacznej mierze w oparciu o intuicję Diehla i jego ewoluujące zainteresowania, które znajdują odzwierciedlenie w rozmaitych twórczych i estetycznych podejściach reprezentowanych w kolekcji. Jako marszand o międzynarodowych ambicjach współpracował z największymi artystami niemieckimi działającymi po drugiej wojnie światowej. Nie przeszkadzało mu to interesować się sztuką z Europy Wschodniej, zwłaszcza z Rosji, gdzie przez kilka lat prowadził drugą galerię. Specyficzny i synkretyczny charakter kolekcji wynika również z jej nieprzewidywalności, niespodziewanego dreszczu doznawanego choćby na widok haitańskich przedstawień voodoo. W kolekcji Volkera Diehla „sacrum i profanum” przenikają się, skłaniając poniekąd do rozważenia obserwacji George’a Bataille’a, że ​​„najbardziej pociąga to, co leży na granicy trwogi”.

 

Pomimo tak znacznej rozpiętości kolekcji, podejście do wystawy opiera się na tematyczności, dających się wyodrębnić wątkach i wyodrębnionych kierunkach wizualnych dociekań. Cztery wybrane obszary prezentacji koncentrują się na dziełach powstałych między zakończeniem drugiej wojny światowej a współczesnością, opowiadając historię równoległą do biografii kolekcjonera. Wystawa pomyślana jest w sposób skłaniający do namysłu nad wyjątkowością i międzynarodowym oglądem Diehla, począwszy od jego pasji do minimalistycznych i konceptualnych konstrukcji, a skończywszy na alternatywnym obszarze wyobraźni ciążącym ku fetyszyzmowi i fantastyczności. Choć wybrane obszary prezentacji nie ukazują wszystkich ścieżek wizualnych zainteresowań Volkera Diehla, niemniej jednak uosabiają dominujące kierunki rozwoju kolekcji oraz intelektualne dociekania kolekcjonera. Innymi słowy, wystawa zarysowuje autonomicznie wytyczony obszar, który zdeterminował charakter i granice życia jednego człowieka.

 

Mark Gisbourne
Kurator wystawy Every Truth has Four Corners

 

Zdjęcie góra: Kolekcja Volkera Diehla, Every Truth has Four Corners fot. Alicja Kielan

 

Rynek i Sztuka - logotyp

Szczegóły

Początek:
20.03.2021 - 10:00
Koniec:
09.05.2021 - 20:00
Kategorie wydarzeń:
,
Strona www:
openheim.org/en/wystawy/aktualne/every-truth-has-four-corners

Organizator

Op Enheim
Telefon:
+48 601 656 335
Adres e-mail:
info@openheim.org
Strona internetowa:
https://openheim.org/

Miejsce wydarzenia

OP ENHEIM
Plac Solny 4
Wrocław, dolnośląskie 50-060 Polska
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.