Od 22 kwietnia w Legnicy trwa Legnicki Festiwal SREBRO. To niepowtarzalna okazja, by w jednym miejscu zobaczyć ponad 1000 obiektów współczesnej biżuterii i dizajnu. Kulminację Festiwalu zaplanowano na majowy weekend 16-17 maja. Wówczas odbędzie się 20 wernisaży festiwalowych wystaw z udziałem artystów z całego świata oraz szereg wydarzeń towarzyszących: pokazy, projekcje, spotkania autorskie, warsztaty, koncert, seminarium. Wówczas poznamy też laureatów Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, tym razem opatrzonego tytułem KLASYKA/CLASSIC. Konkurs, organizowany od 35 lat, to najważniejszy event Festiwalu. Ma on charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy na tytułowy temat, a prace ocenia międzynarodowe jury, złożone ze znakomitych przedstawicieli branży biżuteryjnej. W tym roku byli to: Peter Bauhuis (Niemcy), Kai-Yin Lo (Hong Kong), Graziano Visintin (Włochy) oraz Sławomir Fijałkowski i Magdalena Kwiatkiewicz (Polska). Komisja oceniła 706 prac nadesłanych przez 308 artystów z 42 krajów. Do wystawy wybrała prace 48 artystów-złotników z niemal 20 państw, głównie z Europy, ale także z Argentyny, Brazylii, Japonii, Kolumbii, Korei, Tajwanu.
Oto opis wydarzenia:
„DESIGN? Łatwość reprodukcji kolejnych wcieleń stylistycznych rośnie w tempie równoległym do rynkowych premier kolejnych wersji soft-ware’u 3D i kolejnych technologii rapid prototyping. SZTUKA? Wyścig na artystyczne radykalizmy nieuchronnie kończy się dzisiaj na You Tubie w zakładce „kuriozum tygodnia”. HAND MADE? Ekonomiczna presja efektywności zepchnęła tradycyjne rzemiosło w przestrzeń zjawisk antropologicznych … ale to nieprawda, że „wszystko już było”. Wszystko już było wielokrotnie, a jednak wciąż historyczna retrospekcja i konieczność autorskiej reinterpretacji klasycznych kanonów sztuki złotniczej okazuje się inspirująca. Spróbujmy więc ponownie wyodrębnić to, co ponadczasowe”.
Poza pokazem Klasyki warto zobaczyć w Legnicy indywidualne wystawy retrospektywne topowych projektantów z Europy (Niemiec, Wlk. Brytanii, Słowacji, Włoch, Polski) czy prześledzić najnowsze nurty „małego dizajnu” na przykładzie Akademii Sztuk Pięknych z Glasgow, Gdańska i Łodzi. Plejadę wybitnych współczesnych projektantów-złotników prezentują dwie międzynarodowe ekspozycje zbiorowe: jubileuszowe Przyjęcie urodzinowe II oraz Salute to Pinton, będąca hołdem uczniów dla legendarnego pioniera włoskiego designu. Nie zabraknie „świeżej krwi” – zapewnią ją m.in. cztery pokazy młodego pokolenia twórców z Czech Niemiec, Hiszpanii, Portugalii (Plateaus Jewellery Project), Słowacji (4D), i Polski (damski 4Women i męski AU+). Są też ekspozycje fotograficzne – międzynarodowy projekt Brytyjki Mah Rany Znaczenia i więzi skupiający się na socjologicznym ujęciu biżuterii oraz fotograficzno-złotnicza ekspozycja Artysta i Przyjaciel – hołd dla zmarłego niedawno wybitnego czeskiego artysty-rzeźbiarza i projektanta biżuterii, pedagoga i promotora współczesnej biżuterii, przyjaciela legnickiej Galerii Sztuki. Tradycyjnie nie zabrakło wystaw prestiżowych konkursów branżowych: propagująca bursztyn Amberif Design Award oraz efekt Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej Prezentacje.
Biżuteria artystyczna prezentowana w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO ma mniej więcej tyle wspólnego z tradycyjnymi ozdobami co haute couture z modą wear. Dlatego na wystawach znajdują się bardzo oryginalne i zaskakujące obiekty. Część prezentowanych prac przeznaczona jest na sprzedaż i może stanowić unikalną ozdobę stroju czy wnętrza. Z kolei ekspozycje „srebrnych” wystaw słyną z różnorodności i bogactwa form eksponatów oraz zaskakujących aranżacji. Nowoczesna biżuteria prezentowana była np. na czerwonych zamszowych, „wyrastających ze ścian” meblach, drewnianych huśtawkach, ściętych konarach drzew, stołowych zastawach, ladach, „porzuconych” blatach z pracowni czy w kosmicznych metalowych bryłach. Były też ekspozycje w monumentalnej czarnej „Wieży Babel”, czy też angażujące uczestnika w położenie eksponatów lub poszukiwanie ich w ciemnościach.
Regulamin Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej nawiązuje do specyfiki regionu i jego naturalnych bogactw. Zgodnie z tradycją oczekuje się wykorzystania srebra w zgłoszonych pracach, jako materia prima lub choćby śladowo. Zatem prócz stricte złotniczych, zdarzają się na głównej wystawie obiekty konceptualne, wykonane z oryginalnych materiałów, jak np. tworzywa sztuczne i produkty jadalne, guma do żucia, zabawki, kamienie, szkło, gazety, tkaniny, rośliny, a nawet z kobiecego mleka, prochów ludzkich czy kamieni nerkowych. W historii Festiwalu były nawet dzieła wirtualne (film dokumentujący unicestwienie srebrnego obiektu w kwasie solnym czy ślad biżuterii odbity na skórze).
Legnicki Festiwal SREBRO organizowany jest od 1979 r., najpierw jako krajowy, a obecnie międzynarodowy przegląd sztuki biżuterii. W tym czasie w Legnicy pokazano ponad sto tys. obiektów współczesnej sztuki złotniczej z 200 krajów. Z biegiem lat Konkurs umiędzynarodowił się, zyskał hasło przewodnie (inne co roku), a w jury zasiadała plejada sław nowoczesnej sztuki złotniczej i designu z całego świata. Corocznie na MKSZ napływa kilkaset prac z ponad 40 krajów, ale nie tylko ten fakt uczynił z Legnicy stolicę złotniczego wystawiennictwa. Przyczyniły się do tego również: otwarta formuła oraz jakość i rozmach imprezy. Części wystawienniczej towarzyszą katalogi oraz dyskusje i wykłady autorskie. Naturalną konsekwencją dynamicznego rozwoju imprezy było jej przekształcenie w festiwal (Legnicki Festiwal SREBRO), na którego kulminację ściągają artyści, krytycy, komentatorzy i miłośnicy biżuterii z całego świata.
Ekspozycje: Galeria Sztuki, Galeria Ring, Galeria Satyrykon, Galeria Srebra Pod Przepiórczym Koszem, Galeria Niello, Muzeum Miedzi, Legnickie Centrum Kultury, Holu Starego Ratusza (Teatr Modrzejewskiej).
Festiwal trwa od 22 kwietnia do 8 czerwca, jego kulminacja przypada zaś na 16 i 17 maja. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia Festiwalu (wystawy, wernisaże, pokazy, koncert, seminarium).
Źródło: Legnicki Festiwal Srebro