szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

M JAK MISTRZOWIE

Kategorie wydarzeń:

10.12.2019 - 08:00
23.02.2020 - 17:00

M JAK MISTRZOWIE. Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu prezentuje fragment kolekcji Tadeusza Mysłowskiego, współczesnego polsko-amerykańskiego artysty i jego żony, Ireny Hochman, nowojorskiej marszandki, stanowi oryginalną interpretację idei zbioru, pokazanej przez pryzmat dorobku jej twórcy. Główna oś wystawy pokazuje wybrane dzieła Mysłowskiego w bezpośrednim sąsiedztwie prac artystów, którzy wywarli największy wpływ na jego dojrzałą twórczość. Pozostałe dzieła tworzą rodzaj obudowujących ją kontekstów, będąc egzemplifikacją wybranych zjawisk występujących w sztuce polskiej i obcej.

Henri Matisse, Nu bleu II

Każda z prac w kolekcji jest świadkiem personalnych związków kolekcjonera z artystą, bezpośrednich, gdy chodzi o współczesnych mu grafików polskich lub też symbolicznych, duchowych, jeżeli myślimy o Mondrianie, Malewiczu czy Kandinskim. Jednocześnie zgromadzony zbiór stanowi pod wieloma względami zespół reprezentatywny dla rozwoju głównych nurtów sztuki w XX w. Prezentacja, obejmująca ponad sto trzydzieści prac blisko dziewięćdziesięciu autorów podzielona została na osobne działy. Trzon wystawy stanowią prace znajdujące się w nurcie abstrakcji geometrycznej, bardzo istotnej jako punkt odniesienia dla dojrzałej twórczości Mysłowskiego, co sam wielokrotnie podkreślał. Dlatego też dziełom mistrzów abstrakcji i ich kontynuatorów towarzyszą konkretne prace Mysłowskiego odnoszące się do ich dziedzictwa. Ta główna oś obudowana została kontekstami, na które składają się zarówno wybrane prace polskich autorów, aktywnych w czasie jego krakowskich studiów, czy też w latach 1960-2000, w Polsce, jak i na emigracji, oraz obcych twórców, mających istotny wkład w rozwój sztuki w XX w.

Obok prac twórców z zagranicy, którzy odegrali ważną rolę w formowaniu osobowości twórczej Kolekcjonera m.in. Pieta Mondriana, Jaspera Johnsa, Jeana Arpa a także wybitnych klasyków XX wieku: Josepha Beuysa, Salvadora Dali, Marcela Duchampa, Wassilja Kandinskiego, Pabla Picassa, Andy Warhola, Marca Chagalla, Amadeo Modiglianiego i Kazimierza Malewicza na wystawie zobaczyć będzie można dzieła przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, takich jak m.in.: Henryk Berlewi, Alina Szapocznikow, Maria, Jarema, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Henryk Stażewski, Jonasz Stern.

Maria Jaremianka

Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Lubelskim w Lublinie, bo właśnie do tego muzeum Mysłowski podarował liczącą niemal 900 obiektów kolekcję, jest drugą w Polsce prezentacją zbioru Mysłowskiego. Jest ona jednak odmienna od ekspozycji lubelskiej. Stanowi oryginalną interpretację idei kolekcji, pokazanej przez pryzmat dorobku jej twórcy. Dodatkowym walorem wystawy, poza dziełami najwybitniejszych artystów światowej sztuki XX wieku jest sposób jej prezentacji. Aranżacja, autorstwa Ramana Tratsiuka, oparta na wyrazistej kolorystyce, korzeniami tkwiącej w mondrianowskiej gamie czystych barw pozwala widzowi poczuć wysublimowany klimat sztuki nowoczesnej.

Dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej o kontekstach wystawy muzeum proponuje specjalne spokania na wystawie. Pełny program edukacyjny można poznać tutaj. 

Wystawie towarzyszy katalog, zaprojektowany przez Ramana Tratsiuka, będący edytorską perełką.

Szczegóły

Początek:
10.12.2019 - 08:00
Koniec:
23 lutego - 17:00
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
https://mnp.art.pl/wydarzenia_i_wystawy/m-jak-mistrzowie-kolekcja-irena-hochman-tadeusz-myslowski/

Miejsce

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Marcinkowskiego 9
Poznań, 61-745
+ Google Map
Telefon:
+48 61 85 68 000
Strona internetowa:
http://www.mnp.art.pl/

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.