szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Małe afery” – wystawa malarstwa Jacka Sroki w Galerii „Arttrakt”

Kategorie wydarzeń:

17.05.2013 - 19:00
01.06.2013 - 20:00

patronat rynekisztuka.pl17 maja 2013 Galeria „Arttrakt” zaprezentuje wystawę Jacka Sroki pt. „Małe afery”. Artysta, znany już wrocławskiej publiczności z wystaw w „Arttrakcie”, po raz kolejny żartobliwie opowie nam o skomplikowanych relacjach międzyludzkich oraz człowieczych słabościach.

Na wystawie zaprezentowane zostanie siedem nowych cykli prac. Tytułowe „Małe afery” to obserwacja wyimaginowanych sytuacji, których bohaterowie (złodzieje, kochankowie, czy superbohater) znajdują się w niebezpiecznych, czy wstydliwych, a nawet hańbiących sytuacjach. Artysta zdaje się pokazywać sceny jak gdyby były podglądane z ukrycia. Tym samym widz staje się niejako obserwatorem, podglądaczem, któremu uchylono rąbka tajemnicy.

„Cztery obrazy kąpielowe” to prace, w których Sroka łączy lekko karykaturalne portrety osób podczas kąpieli oraz delikatną, niezwykle płynnie przechodzącą pomiędzy poszczególnymi barwami, kolorystkę tła. Dzięki temu tworzy się ciekawe zestawienie pozornie sprzecznych elementów – zawstydzonego, bo podglądniętego, nie-piękna oraz niewidocznej na pierwszy rzut oka subtelności.

„Nowy człowiek” to tryptyk, w którym artysta dosłownie prześwietla człowieka. Dzięki użyciu środków malarskich  artysta przewrotnie pokazuje ludzkie wnętrze jako układ mechaniczny, niczym silnik czy kombinację krążków i kabli, jeszcze raz zadając pytanie, kim tak naprawdę jesteśmy w środku.

Pokazane zostaną także inne cykle: “Gniew Boga”, “Trzy obrazy europejskie”, “Celebryci i muchy” oraz zbiór grafik.

Jacek Sroka, sięgając po poetykę groteski, odnajduje absurdy i intrygujące postawy nie tylko w autentycznych historiach, ale także w tych tworzonych przez popkulturę. W swoich pracach  demitologizuje ich znaczenie, czasami nawet kreśląc ich prześmiewczą wizję, co przywraca im ludzki wymiar, gdyż nawet Superman niekiedy potrzebuje pomocy. Za pomocą deformacji oraz    lekkości języka malarskiego, artysta opowiada nam w piękny sposób o sprawach pozornie przerażających. Poprzez swoistą ironię, która przenika malarską rzeczywistość obrazów, to wszystko, co widzimy na płótnach, znajduje usprawiedliwienie, żeby istnieć w tych pozornie nierealnych sytuacjach. Co ważne, potraktowanie przez artystę wspomnianych wydarzeń z przymrużeniem oka powoduje, że każda afera staje się na swój sposób mała.

Jacek Sroka, Małe afery 1

Jacek Sroka, Małe afery 1

Jacek Sroka jest absolwentem krakowskiej ASP. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych W 2008 odbyła się wystawa artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie.

 

Szczegóły

Początek:
17.05.2013 - 19:00
Koniec:
01.06.2013 - 20:00
Kategorie wydarzeń:

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.