szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Marta Pokojowczyk: KU PRZESTRZENI

Kategorie wydarzeń:

06.07.2021 - 10:00
20.07.2021 - 18:00

Marta Pokojowczyk jest absolwentką Malarstwa na wrocławskiej ASP im. Eugeniusza Gepperta (2013) oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie we Wrocławiu (2011). Tkaniną zajmuje się od 2012 roku. Na przełomie 2014/2015, w ramach transgranicznego programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców, odbyła staż w Atelier tkackim Heleny Loermans w Odemirze, w Portugalii. Tkactwo ręczne to kluczowy etap w twórczości artystki, który pozwolił jej na zgłębienie zagadnienia struktury płótna, jako podobrazia malarskiego. Tworzenie na krośnie obiektów przestrzennych jest transpozycją dzieła sztuki ze strefy czystego oglądu w obszar bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. W 2017 roku założyła we Wrocławiu Interweave Studio – Atelier badawcze, w którym przeplatają się sztuka, rzemiosło oraz nauki humanistyczne. Twórczo związana z Wrocławiem, Supraślem (woj. podlaskie) i Odemirą. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 r.

Na wystawie można obejrzeć ręcznie tkane obrazy z cyklu „Horyzonty” oraz formy kontemplacyjne, tak zwane Kanwy 3D. Prace są efektem symbiozy dwóch dziedzin sztuki, tkactwa i malarstwa. Ręcznie tkane obrazy i obiekty są w całości wykonane na krośnie tkackim przy wykorzystaniu malarskiej techniki laserunku, polegającej na nakładaniu na siebie pół-transparentnych warstw kolorystycznych. Inspiracją do tworzenia tkanin jest perspektywa barwna występująca w naturze i linia horyzontu –granica pozornego styku nieboskłonu z powierzchnią Ziemi.

Kanwy 3D instalowane są na specjalnie zaprojektowanych wieszakach wykonanych laserowo ze stali nierdzewnej. Dzięki przestrzennym konstrukcjom, tkaniny w pełni uwydatniają swoją budowę, stając się obiektami ze sfery sztuki kinetycznej. Formy reagują na najmniejszy ruch z otoczenia, jednocześnie zmniejszając dystans pomiędzy obserwatorem a obserwowanym obiektem.

Kompozycja prac prezentowana na wystawie stanowi część koncepcji zatytułowanej „Humanizm tkanin”, odwołującej się do doświadczania ręcznie tkanych form przez człowieka. Tkaniny funkcjonują w przestrzeni, w której porusza się widz, mając bezpośredni wpływ na jakość i kulturę jego życia.

Szczególnie zachęcamy do wizyty w piątek 9. lipca oraz sobotę 10. lipca, w te dni po wystawie gości oprowadzać będzie artystka – Marta Pokojowczyk.

Wystawa otwarta będzie w godzinach pracy galerii od poniedziałku do piątku 10:00 – 18:00, a także w soboty 10.07 | 17.07 w godz. 11:00 – 15:00.

 

Szczegóły

Początek:
06.07.2021 - 10:00
Koniec:
20.07.2021 - 18:00
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
https://artlibra.pl/wystawy/marta-pokojowczyk-ku-przestrzeni/

Miejsce wydarzenia

Libra Dom Aukcyjny
ul. Złota 48/54
Warszawa, mazowieckie 00–120 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
https://www.artlibra.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.