szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Miasta Polski 1900-1940” Wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim

Kategorie wydarzeń:
,

13.10.2015 - 12:00
13.11.2015 - 20:00

Przez miesiąc od 13 października do 13 listopada w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu trwać będzie wystawa pt. „Miasta Polski 1900-1940”, prezentująca urbanistykę polskich miast w z przełomu XIX i XX wieku.

patronat_medialny_rynekisztukaPiękno urbanistyki miast na ziemiach obecnej Polski przykuwało uwagę fotografów już od połowy XIX w., gdy ta dziedzina sztuki zaczęła się u nas rozwijać. W przypadku stereofotografii szczególnie wiele zdjęć wykonano na potrzeby niemieckich i amerykańskich firm oferujących papierowe zdjęcia do domowych stereoskopów. Pierwszą część ekspozycji stanowią zatem zdjęcia miast ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego, wykonane ok. 1900 r. Architektura i urbanistyka Gdańska, Wrocławia oraz Szczecina pokazuje, jak wielkie znaczenie w ramach monarchii wilhelmińskiej przypisywano miastom wschodniego pogranicza tego europejskiego mocarstwa. Stereofotografie te pełniły jednocześnie narzędzie przekonywania o „germańskości” tych regionów, ukazując historyczne oblicze najsłynniejszych zabytków dopełniające się przed wznoszone wówczas historyzujące budowle i poszerzane arterie komunikacyjne. W przypadku Szczecina i Gdańska na uwagę zasługuje też ukazywanie tych miast jako prężnych ośrodków przemysłowych, rozwijających infrastrukturę stoczniową, dającą – wraz z takimi miastami jak Kilonia i Hamburg – realną perspektywę budowy z II Rzeszy globalnego imperium kolonialnego.

Warszawa, plac Piłsudskiego (1939), źródło: materiały organizatora

Warszawa, plac Piłsudskiego (1939), źródło: materiały organizatora

Odmiennie prezentowano miasta Galicji i Mazowsza, co widać szczególnie wyraźnie na przykładach Krakowa i Warszawy. O ile rubieże państwa Romanowów ukazywano jako teren, który nie wkroczył jeszcze w pełni na drogę przyspieszonego rozwoju cywilizacyjnego i ekonomicznego, to w przypadku Krakowa – niepełniącego administracyjnie tak istotnej roli w monarchii austro-węgierskiej jak Lwów – zwracano jeszcze większą uwagę na historyczne dziedzictwo niegdyś potężnej Rzeczypospolitej. Uwagę fotografów przykuwały więc zarówno późnogotyckie kościoły, jak i górujący nad miastem renesansowy zamek, a także Stary Rynek z Sukiennicami.

Drugą część ekspozycji stanowią zdjęcia wykonane już w okresie II Rzeczypospolitej. Odrodzone po 123 latach państwo, które postrzegane było jako swoiste regionalne imperium, stanowiące bufor między Republiką Weimarską a tajemniczym dla Zachodu Związku Radzieckim, interesowało głównie mieszkańców Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji. Nietrudno się temu dziwić, skoro kwestia polska stała się jedną z kluczowych podczas I wojny światowej i negocjacji zakończonych podpisaniem traktatu wersalskiego.

B.W. Kilburn, N.H. Littleton - Rynek w Warszawie (pocz. XX w.), źródło: materiały organizatora

B.W. Kilburn, N.H. Littleton – Rynek w Warszawie (pocz. XX w.), źródło: materiały organizatora

Trzeci komponent wystawy zaś to już zdjęcia wykonane jesienią 1939 r. Jednym z pierwszych fotografów niemieckich, który pragnął zdokumentować zwycięstwo III Rzeszy nad wojskami polskimi był Otto Schönstein, który w tym czasie wykonywał propagandowe albumy sławiące imperialne zapędy hitlerowskiego państwa. W ramach albumu „Żołnierze Führera w terenie” opublikowane zostały jednak również liczne zdjęcia pokazujące zniszczenia wojenne największych miast, a także szybkość, z jaką niemieckie wojsko starało się wyrugować polską historię z okupowanych terytoriów.

„Miasta Polski 1900-1940”. Wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim
Czas trwania:
13 października – 13 listopada 2015 r.
Miejsce: Galeria Miejska „Arsenał” w Poznaniu

źródło: materiały organizatora

fot. (góra): Kraków, Ratusz na Rynku, źródło: materiały organizatora

Szczegóły

Początek:
13.10.2015 - 12:00
Koniec:
13.11.2015 - 20:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce wydarzenia

Galeria Miejska Arsenał
Stary Rynek 6
Poznań, 61-772 Polska
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.