szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach

Kategorie wydarzeń:

16.07.2015 - 10:00
31.10.2015 - 18:00

Porcelana wynaleziona została w Chinach w VII stuleciu i przez długie dziewięć wieków sekrety jej produkcji były pilnie strzeżone. W Europie tego odkrycia dokonano dopiero na początku XVIII wieku. Od 16 lipca w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie można oglądać na wystawie porcelanę, fajans, majolikę i kamionkę z działającej od ponad 200 lat wytwórni w Ćmielowie.

Początkowo porcelana była ceniona jak złoto i nazywano ją królewskim podarunkiem. Również dziś doceniamy jej urok i bez eleganckiej zastawy stołowej nie wyobrażamy sobie uroczystych przyjęć, a nawet codziennych posiłków.

Na wystawie „Od manufaktury magnackiej do przemysłu. Ceramika ćmielowska w zbiorach Patronat Medialny RiSZMuzeum Narodowego w Kielcach” zwiedzający zobaczą blisko 700 przedmiotów, które powstały na przestrzeni ostatnich 200 lat w wytwórni ćmielowskiej. Warto tez pamiętać, że jest to najstarsza w Polsce działająca do dziś fabryka porcelany. Wśród eleganckich zestawów zobaczymy m.in. 100-letni serwis z monogramem BD, który składa się aż z 90 elementów. Samych filiżanek są trzy rodzaje: do kawy, herbaty, czekolady, są też muszelki do serwowania lodów, patery, a także czajniki, miseczki, mleczniki, maselniczki i różnego rodzaju talerze. Zachwyt w oku mogą też wzbudzić serwisy obiadowe „Rococo”, kawowe jak np. „Kula” i „Płaski”, które zachwycają oryginalnością form i kunsztem wykonania. Ekspozycje wzbogacają porcelanowe figurki, które w Ćmielowie zaczęto produkować w drugiej połowie XIX wieku. Oprócz szerokiej grupy zwierząt prezentowane są postacie „Twardowski na kogucie”, „Arabka”, Murzyn grający na bębenkach” i inne.

Organizowana wystawa będzie pierwszą tak dużą prezentacją kolekcji ceramiki ćmielowskiej Muzeum Narodowego w Kielcach. Oprócz serwisów obiadowych, kawowych i innych naczyń użytkowych zaprezentowane zostaną figurki projektowane w latach 50. i 60. XX w. przez artystów związanych z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog ceramiki ćmielowskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach ze wstępem obejmującym m.in. historię wytwórni, analizę form i dekoracji ceramiki, przedstawionej na tle produkcji innych wytwórni polskich i zachodnioeuropejskich.

Wystawę można zwiedzać od 16 lipca do 31 października 2015 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach
pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce, pl. Zamkowy 1,
Czas otwarcia: od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

Fot. (góra) Fragment serwisu do kawy 1900-1914, fot. Paweł Suchanek MNKi

Szczegóły

Początek:
16.07.2015 - 10:00
Koniec:
31.10.2015 - 18:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Kielcach
pl. Zamkowy 1
Kielce, 25-010 Polska
+ Google Map
Telefon:
41 344 67 64

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.