szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

OF(F) COLOUR, czyli zderzenie dwóch artystycznych światów

Kategorie wydarzeń:

16.03.2020 - 19:00
15.04.2020 - 22:00

OF(F) COLOUR, czyli zderzenie dwóch artystycznych światów WYSTAWA MUŻYŁO | JASIŃSKI

WYSTAWA
MUŻYŁO | JASIŃSKI

Z jednej strony pełne tonalnych szarości i subtelnej gry światła malarstwo Sylwii Mużyło, z drugiej nasycone kolorem, intensywne obrazy Dominika Jasińskiego. Wystawa OF(F) COLOUR to zestawienie dzieł malarzy z dwóch światów, w jednej przestrzeni – Amaristo Galerii Przy Teatrze w Warszawie. To również zaproszenie widza do konfrontacji z dwoma, odmiennymi podejściami do malarstwa, koloru i piękna. Wernisaż wystawy odbędzie się 16 marca 2020.

Tematem przewodnim prac Mużyło i Jasińskiego jest człowiek, natomiast środki jakich używają artyści do pokazania ludzkich emocji są bardzo różne – właśnie dzięki temu wystawa OF(F) COLOUR jest intensywna, mocna i refleksyjna.

Już sama nazwa wystawy OF(F) COLOUR może być interpretowana na kilka różnych sposobów. Może to znaczyć zarówno „kolorowy”, „bez koloru”, jak i „w złym kolorze”. 

Niektórych może urzec subtelność w malarstwie Sylwii Mużyło, a obrazy Dominika Jasińskiego będą dla nich przerysowane, inni natomiast poczują niedosyt w dziełach Mużyło, a energię u Jasińskiego. W tym tkwi cały urok tej wystawy, jej wielowarstwowość, świeżość i ekscytująca mnogość interpretacji.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 marca o godz. 19:00 w Amaristo Galerii Przy Teatrze
w Warszawie. Dzieła artystów będziemy mogli podziwiać do 15 kwietnia.

Kobieta… ale jaka?

Kobiety są główną inspiracją obojga artystów. Każdy z nich przedstawia je w inny sposób. 

Mużyło wydobywa ich piękno zewnętrzne i osadza w różnych społecznych sytuacjach. Tym samym podejmuje dialog z wyobrażeniem kobiety, przedstawiając kolejne etapy jej życia. W malarstwie artystki pojawiają się małe dziewczynki, kobiety-matki – obejmujące pełnymi czułości gestami swoje dzieci, kobiety-zaklinaczki hipnotyzujące spojrzeniem, kobiety łagodne prezentowane wśród draperii i ornamentów roślinnych, a także mityczne istoty, efemeryczne zjawy, dziewczyny z „męskimi” atrybutami czy chłopczyce i wampy. 

Sylwia Mużyło, Czekam aż przestanie padać, 100 x 140 cm, olej na płótnie, 2019

Sylwia Mużyło, Czekam aż przestanie padać, 100 x 140 cm, olej na płótnie, 2019

Mużyło jest doskonałą portrecistką. Sama o sobie mówi, że wykonuje „portrety pamięciowe”, które stają się świadectwem historii i próbą uchwycenia zjawiska przemijania. 

Jej malarstwo wychodzi od fotografii, której zawdzięcza specyficzne „migawkowe” ujęcie i budowanie napięcia między widzem a rozgrywającą się na obrazie „zamrożoną” w ułamku sekundy sceną.

Prace Jasińskiego to również ujęcie portretowe kobiety, nierzadko erotyczne. Dzieła artysty często splecione są z motywami florystycznymi, widać w nich wpływy Secesji i Młodej Polski. Charakteryzują się też odważnym użyciem koloru, którym malarz operuje po mistrzowsku. Mocna i pewna siebie kreska oraz anatomiczna znajomość ludzkiego ciała sprawiają, że prace Jasińskiego przykuwają oko i są twardo osadzone na płaszczyźnie płótna. 

Dominik Jasiński, Summer In Alentejo, 80 x 60 cm, 2018

Dominik Jasiński, Summer In Alentejo, 80 x 60 cm, 2018

Używając mocnych kolorów, często ze sobą kontrastujących, Jasiński serwuje odbiorcy portret kobiety pewnej siebie i nieco drapieżnej. U artysty często pojawiają się też motywy ludowe – nie tylko polskie, ale też zaczerpnięte z innych kultur.

Ciekawostką jest to, że na potrzeby wystawy artyści spróbowali pobawić się formą i namalowali siebie nawzajem. Portrety również będzie można podziwiać podczas wystawy.

O Artystach

Sylwia Mużyło ukończyła ASP we Wrocławiu. Jest autorką wystaw indywidualnych oraz uczestniczką wystaw zbiorowych. Prace artystki można oglądać w jej autorskiej galerii i pracowni w Dzierżoniowie. Swoje prace prezentowała również we własnej galerii sztuki w podziemiach De Ultieme Hallucinatie w Brukseli –  Sylwia Mużyło Art Gallery Brussels było połączeniem sztuki nowoczesnej z atmosferą XIX wiecznej stolicy Belgii.

Dominik Jasiński to absolwent warszawskiej ASP (Wydział Grafiki), aktualnie mieszka i pracuje w Portugalii. Jest nie tylko malarzem, ale też autorem rysunków, ilustracji książkowych i magazynowych oraz grafikiem. Artysta jest pomysłodawcą i kuratorem cyklu wystaw Jasinski&friends. Jego praca została opublikowana w setnym wydaniu British VOGUE (czerwiec 2016). Czynnie wspiera aukcje charytatywne oraz inicjatywy promujące Polskę na świecie.

Organizator:

Amaristo Galeria Przy Teatrze

 

Patroni medialni:

rynekisztuka.pl

Radio Kolor 103 FM

magazynlbq.pl

kulturaisztuka.pl

obcasy.pl

lykkultury.pl

konikreatywny.pl

rozmawiambolubie.pl

gallerystore.pl

Szczegóły

Początek:
16.03.2020 - 19:00
Koniec:
15.04.2020 - 22:00
Kategorie wydarzeń:

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.