szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ostatni tydzień z wystawą „Nature morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę”.

Kategorie wydarzeń:
,

13.05.2017 - 14:00
14.05.2017 - 16:30

Przed nami ostatni tydzień z wystawą „Nature morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę”. Zakończeniu ekspozycji będą towarzyszyły trzy niezwykle interesujące wydarzenia, w tym oprowadzanie Roberta Ekholma, kuratora, który przylatuje specjalnie na tę okazję. A o to skrót tego, co się będzie działo:

13.05, g. 14:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nature morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę”
Roberto Ekholm przybliży założenia kuratorów wystawy, przedstawi prezentowane dzieła oraz ich twórców.
Wstęp z biletem na wystawy

13.05, g. 16:00
„Diamentowa czaszka”, czyli jak współcześni artyści ożywiają martwą naturę
wykład Małgorzaty Santarek
Jak współcześni artyści odnoszą się do tematu martwej natury? W jakim stopniu nawiązują do malarstwa dawnych mistrzów? Odpowiedzi na te m.in. pytania można będzie poznać podczas wykładu kuratorki wystawy „Nature morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę”.
Prelegentka omówi również najbardziej interesujące zagadnienia związane z gatunkiem, jakim jest martwa natura na przykładzie dzieł takich artystów, jak m.in. Mat Collishaw, Sharon Core, Anya Gallaccio, Damien Hirst, Gabriel Orozco, Marc Quinn.
Wstęp wolny

Wydarzenie dla dzieci:
13.05, g. 11:00
Przemijająca. Bielawski
warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–10 lat
Dzieci, idąc śladem artysty Andrzeja Bielawskiego, malarza, grafika, rysownika, będą próbowały utrwalić ulotne momenty na chwilę przed nieuchronną zmianą. Chętni mogą przynieść na zajęcia wspomnienia z wakacji – kamyki, muszelki, patyczki, szyszki itp., aby umieścić je we własnoręcznie zrobionych szkatułkach na miłe wspomnienia.
Prowadzenie: Beata Stankiewicz-Szczerbik
Wstęp wolny, zapisy: tel. 71 712 71 81,
edukacja.pawilon@mnwr.art.pl

 

Wystawa Nature morte potrwa do 14 maja 2017, została realizowana we współpracy z MOCA London, głównym kuratorem jest: Michael Petry, pozostali kuratorzy to: Roberto Ekholm, Małgorzata Santarek. Ekspozycja porusza zagadnienie:  Jak temat martwej natury ewoluował w sztuce? Jak podchodzą do niego współcześni artyści i w jaki sposób go interpretują? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć na wystawie przygotowanej w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu. Zwiedzający zobaczą prace m.in. Barnaby Barforda, Mata Collishawa, Jennifer Steinkamp i dzieła polskich artystów, np. Aliny Szapocznikow, Jonasza Sterna i Magdaleny Abakanowicz. Punktem wyjścia do powstania tej ekspozycji była wydana w 2013 r. książka Nature morte Michaela Petry’ego, dyrektora MOCA London, w której prezentował i analizował rozmaite współczesne próby reinterpretacji tematu martwej natury. Petry, ukazując historię tego jednego z popularniejszych malarskich motywów, wyodrębnił pięć tematów, które kolejno odzwierciedlają prace na wystawie: florę, faunę, jedzenie, przedmioty domowe oraz śmierć. Kuratorzy skupiają się na dziełach współczesnych i traktują martwą naturę w możliwie szerokim kontekście, wychodząc daleko poza tradycyjne malarstwo i sięgając do zupełnie nowych i niekonwencjonalnych ujęć tematu.


Wystawa podróżuje i w każdym miejscu, w którym jest eksponowana, wygląda trochę inaczej – wyjaśnia Małgorzata Santarek, kuratorka z ramienia Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Pomysłodawcy, Michael Petry i Roberto Ekholm, zaproponowali, byśmy uzupełnili wystawę dziełami z naszej kolekcji. We Wrocławiu można zatem oglądać nie tylko prace zagranicznych artystów, ale również pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu dzieła sztuki dawnej, klasyków XX wieku oraz kilku reprezentantów współczesnej, polskiej sceny artystycznej.
Ekspozycja pokazuje ewolucję tematu martwej natury i sposób, w jaki interpretują go współcześni twórcy, „ożywiając” i przedstawiając go w nowej, często zaskakującej formule – podkreśla Małgorzata Santarek. – To już nie tylko malarstwo, ale także fotografia, rzeźba, ceramika czy video, a kompozycje, choć wciąż zakorzenione w tradycji, mogą na pierwszy rzut oka w ogóle nie przypominać martwej natury. Ogromna różnorodność technik i interpretacji czynią tę wystawę szczególnie interesującą.


Na wystawie można zobaczyć ok. 100 dzieł współczesnych autorów pochodzących z różnych stron świata: od Wielkiej Brytanii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Finlandii, poprzez Stany Zjednoczone, Kanadę, Chile, Meksyk, po Japonię. Wśród prezentowanych artystów znaleźli się m.in: Barnaby Barford, Mat Collishaw, Michael Craig-Martin, Saara Ekström, Nancy Fouts, Ori Gersht, Peter Jones, Gabriel Orozco, Marc Quinn, Victoria Reynolds, Jim Skull, Jennifer Steinkamp, Yuken Teruya, James White, Cindy Wright. Z kolekcji wrocławskiego muzeum wybrano dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jana Jaromira Aleksiuna, Andrzeja Dudka-Dürera, Jerzego Lewczyńskiego, Jadwigi Sawickiej, Jonasza Sterna i Aliny Szapocznikow.
„Nature morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę” miała swoją premierę w 2015 r. w Norwegii, w 2016 r. pokazywana była w Szwecji. Wystawie towarzyszy przewodnik opracowany przez kuratorów: Michaela Petry’ego i Małgorzatę Santarek, który od 9 maja można kupić w Pawilonie Czterech Kopuł z 25% zniżką.
Więcej informacji: pawilonczterechkopul.pl

 

fot. (góra) Darren Jones, Czas i miejsce, 2011, wystawa Nature morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę, źródło: materiały prasowe portalu Rynek i Sztuka

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Początek:
13.05.2017 - 14:00
Koniec:
14.05.2017 - 16:30
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce wydarzenia

Pawilon Czterech Kopuł – Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
ul. Wystawowa 1
Wrocław, dolnośląskie 50-140 Polska
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.