szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Otwarcie Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Kielcach

Kategorie wydarzeń:
,

15.10.2019

15 października o godz. 18 odbędzie się uroczyste otwarcie Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Kielcach. Ekspozycja przeszła gruntowną modernizację w ramach projektu „Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnianie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Galerię tworzą najcenniejsze zabytki polskiego malarstwa. Znajdziemy tu licznie reprezentowany portret, sceny batalistyczne, malarstwo rodzajowe, pejzaż,  weduty, martwą naturę, przedstawienia alegoryczne czy symboliczne malarzy tej rangi co: Aleksander Gierymski, Józef Szermentowski, Maurycy Gottlieb, Józef Brandt. Nie zabraknie też chluby Galerii: malarstwa młodopolskiego z obrazami Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza i Jacka Malczewskiego.

W skład ekspozycji wchodzą też najlepsze dzieła rzemiosła artystycznego: wyroby pierwszej europejskiej manufaktury w Miśni,  naczynia dalekowschodnie z drezdeńskiej kolekcji Augusta II Mocnego, wyroby z wytwórni w Berlinie, Wiedniu, Korcu, Baranówce i licznie reprezentowana ceramika ćmielowska. Będziemy mieli okazję obejrzeć meble i zegary z różnych epok oraz szkła z hut czeskich, śląskich, niemieckich i polskich, tworzone od baroku po dwudziestolecie międzywojenne.

Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej mieści się w XVIII-wiecznym skrzydle północnym Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. 

 

Szczegóły

Data:
15.10.2019
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

Muzeum Narodowe w Kielcach
Plac Zamkowy 1
Kielce, 25-010 Polska
+ Google Map