szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Paweł Orłowski ,,Linia i płaszczyzna’’

Kategorie wydarzeń:

12.09.2020 - 17:00
30.04.2021 - 21:00

Paweł Orłowski ,,Linia i płaszczyzna’’

12 września o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż retrospektywnej wystawy ,,Linia i płaszczyzna’’ Pawła Orłowskiego w Galerii Sztuki Współczesnej Van Rij Stara fabryka porcelany, (Sandomierska 243 Ćmielów). Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2021.

Paweł Orłowski ,,Linia i płaszczyzna’’

Paweł Orłowski, „Aleksander”, wystawa ,,Linia i płaszczyzna’’

Paweł Orłowski to artysta związany z krakowską ASP, gdzie prowadzi pracownię rzeźby na wydziale wzornictwa. Rzeźbiarz cieszy się popularnością a swoje prace prezentował w różnych zakątkach świata, min. USA i Kanadzie.

Tematem prac Orłowskiego są ludzkie sylwetki, jednak nie są to studia idealnych proporcji czy harmonii, lecz zainteresowanie redukcją, geometryzacją. Jednym z bohaterów sztuki Orłowskiego stały się boty. Zdają się być złożone z różnego kształtu brył, są hybrydą harmonijnego ludzkiego ciała i zautomatyzowanej maszyny. W ten sposób, za pomocą botów, artysta reinterpretuje klasyczne, znane historii sztuki tematy. Balansując pomiędzy tradycją renesansowych mistrzów a nowoczesnością twórca stawia w centrum swojej sztuki człowieka i jego miejsce w świecie.

Paweł Orłowski ,,Linia i płaszczyzna’’

Paweł Orłowski, „Wycinanki 2”, wystawa ,,Linia i płaszczyzna’’

Tworzywem rzeźbiarskim dla Orłowskiego jest brąz, stal lub beton, często eksponuje niedoskonałości tych materiałów. Niektóre z jego dzieł osiągają kilka metrów wysokości. Nieregularne i geometryczne formy rzeźbiarskie kontrastują ze szlachetnością brązu zaś płaszczyzny metalowych blach oraz spawy nadają pracą Orłowskiego surowości.

Linia i płaszczyzna odnoszą się do sposobu w jaki artysta kształtuje formę. To metafora upływu czasu i artystycznej drogi. Przejście od form kształtowanych miękką linią do geometryzacji i płaszczyzn, które budują najnowsze prace Orłowskiego.

Paweł Orłowski ,,Linia i płaszczyzna’’

Paweł Orłowski, „Wycinanki”, wystawa ,,Linia i płaszczyzna’’

Wystawę dzieł artysty, który w zeszłym roku prezentował swoją twórczość w Miami podczas targów Art Basel, będzie można oglądać od 12 września 2020 roku w ćmielowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Van Rij. Po raz pierwszy zostaną tam zaprezentowane niemalże 20-letnie prace artysty, dotąd nieznane szerszej publiczności. Widzowie zobaczą również dwie zupełnie nowe rzeźby. Podczas wernisażu artysta, w sposób performatywny, wykona obrazy, które będą dostępne w ofercie galerii.

Nigdy wcześniej prace Orłowskiego, które przywodzą na myśl techniczne rozwiązania nie były prezentowane w poprodukcyjnej halowej przestrzeni galeryjnej, która koresponduje z surowością i geometrycznością najnowszych prac artysty.

 

 

 

 

Paweł Orłowski, "Wycinanki", wystawa ,,Linia i płaszczyzna’’

Paweł Orłowski, „Medyceusz”, wystawa ,,Linia i płaszczyzna’’

Paweł Orłowski ,,Linia i płaszczyzna’’

Paweł Orłowski, „Untitled”, wystawa ,,Linia i płaszczyzna’’

W związku z pandemią wirusa COVID –19 wernisaż odbędzie się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa.

Szczegóły

Początek:
12.09.2020 - 17:00
Koniec:
30 kwietnia - 21:00
Kategorie wydarzeń:

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.