szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Poezja i performans. Perspektywa wschodnioeuropejska” w Muzeum Współczesnym Wrocław

Kategorie wydarzeń:

27 marca - 18:00
8 czerwca - 21:00

Poezja i performans. Perspektywa wschodnioeuropejska

W drugiej połowie XX w. poeci, poetki i artystki i artyści wizualni z Europy Wschodniej podjęli próbę zmierzenia się ze zjawiskiem instrumentalizacji języka w komunikacji oraz dla celów polityczno-ideologicznych. Poprzez sytuacje performatywne z udziałem publiczności testowali różne formy wypowiedzi werbalnych, zwracali uwagę na możliwość kształtowania języka oraz jego materialny i medialny wymiar. Wystawa „Poezja i performans. Perspektywa wschodnioeuropejska” przywołuje subwersywne postawy artystyczne skierowane przeciwko autorytarnym reżimom z przeszłości, ale odnosi się również do działań współczesnych. Zarówno kiedyś, jak i dzisiaj poezja i performans nabierają szczególnego znaczenia w okresach kryzysów społeczno-politycznych, ponieważ ich efemeryczna i elastyczna forma odzwierciedla relacje i konteksty, które inaczej pozostałyby niezauważone.

Mladen Stilinović, „Moja czerwień”, 1976. Dzięki uprzejmości Branki Stipančić

Mladen Stilinović, „Moja czerwień”, 1976. Dzięki uprzejmości Branki Stipančić

Ewa Partum, „Poezja aktywna”, 1971. Dzięki uprzejmości artystki

Ewa Partum, „Poezja aktywna”, 1971. Dzięki uprzejmości artystki

Na wystawę złożą się różne, wzajemnie uzupełniające się eksponaty: partytury, obiekty interaktywne, nagrania audio i wideo, filmy dokumentujące performansy oraz instalacje autorstwa ponad sześćdziesięciu artystek i artystów (wśród nich będą np. Katalin Ladik, Mladen Stilinović, Gabriele Stötzer, Ewa Partum, Akademia Ruchu, Vlado Martek, Lev Rubinstein, Tamás Szentjóby, Ľubomír Ďurček, Wojciech Bąkowski, Honza Zamojski, Liliana Piskorska). Taki dobór ma na celu zaprezentowanie działań artystycznych podejmowanych w ramach kultur niezależnych w krajach socjalistycznych, jak również współczesnych postaw kontynuujących dziedzictwo łączenia poezji i performansu, podkreśla dążenia poetek i poetów, artystek oraz artystów do uwolnienia się od kontroli językowej i norm komunikacyjnych. 

Ekspozycję będzie można oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocław przy pl. Strzegomskim 2a, od 27 marca do 8 czerwca. Wernisaż wystawy odbędzie się 27 marca o godzinie 18:00, a dzień później – 28 marca o godz. 15:00 po ekspozycji oprowadzą jej kuratorzy: Tomáš Glanc, Sabine Hänsgen i Agata Ciastoń.

Wystawa powstała przy współpracy z Instytutem Slawistyki Uniwersytetu w Zurychu i riesa efau. Kultur Forum w Dreźnie, przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

Jej koncepcję współtworzyli: Dubravka Ðurić, Daniel Grúň, Emese Kürti, Claus Löser, Pavel Novotný, Branka Stipančić, Darko Šimičić i Māra Traumane.  

Aranżacja wystawy i identyfikacja wizualna: Hubert Kielan.

Wernisaż wystawy już 27 marca.

Wystawa potrwa od: 27.03 do 08.06.2020

Szczegóły

Początek:
27 marca - 18:00
Koniec:
8 czerwca - 21:00
Kategorie wydarzeń:

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.