szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

„Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Kategorie wydarzeń:

14 maja
1 września

Do 1 września można oglądać wystawę “Poszukiwania artystyczne Marka Oberländera” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To pierwsza taka prezentacja dzieł artysty, które nie były wcześniej prezentowane szerszej publiczności. Obiekty zostały przekazane Muzeum Narodowemu we Wrocławiu przez żonę artysty, Halinę Pfeffer-Oberländer. 

Na wystawie zobaczymy między innymi prace z wcześniej nieznanego cyklu „Korzenie”. Nie zabraknie także barwnych impresji z Prowansji, abstrakcyjne kompozycje, enigmatyczne figury ludzkie ułożone w trójkąty czy ilustracje do różnych wydawnictw. Obiekty przekazane w darze przez Halinę Pfeffer-Oberländer w kwietniu 2022 roku to wspaniały punkt wyjścia do prześledzenia skomplikowanej i różnorodnej drogi artystycznej Marka Oberländera (1922–1978). Starannie wyselekcjonowane prace z liczącego blisko 500 obiektów przekazu pozwolą przeanalizować twórcze niepokoje artysty, skutkujące niezliczoną liczbą rysunków – studiów nad formą, kolorem, motywem. Ekspozycję uzupełniają obrazy z kolekcji malarstwa współczesnego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które tematyką domykają tytułowe poszukiwania artysty.

„Celem wystawy, oprócz prezentacji fragmentu cennego daru otrzymanego od Haliny Pfeffer-Oberländer, jest przypomnienie postaci samego Marka Oberländera, a przede wszystkim jego dokonań w niemal zupełnie nowej odsłonie. Artysta kojarzony z obrazem »Napiętnowani« czy serią specyficznych przedstawień totemicznej figury ludzkiej okazuje się być tutaj również świetnym portrecistą, ilustratorem, rysownikiem-reportażystą, a także autorem ciekawych na wpół abstrakcyjnych kompozycji z cyklu »Korzenie« czy wariacji na temat pejzażu z południowej Francji, z muzycznym podtekstem w tle”  – wyjaśnia Magdalena Szafkowska, współkuratorka wystawy. 

Marek Oberländer, Kompozycja, 1966, akwarela, papier | źródło: materiały prasowe MNWr

Jedna z największych w Polsce kolekcja prac Oberländera, licząca obecnie 680 dzieł, została zapoczątkowana w 1974 roku zakupem przez wrocławskie muzeum dwóch obrazów olejnych – jednym z nich był symptomatyczny „Portret garbatej”. Na krótko przed śmiercią w 1978 roku, artysta w porozumieniu z ówczesnym kustoszem Mariuszem Hermansdorferem zdołał jeszcze przygotować blisko 200 prac na planowaną wystawę poświęconą jego twórczości. Ich przekaz sfinalizowała dwa lata później Halina Pfeffer-Oberländer, gdy prezentacja doszła do skutku. Towarzyszył jej katalog, w którym znalazł się także życiorys artysty spisany przez niego na przełomie lat 1977–1978.

„Dzięki bogatemu i przekrojowemu zbiorowi prac Marka Oberländera w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można prześledzić historię artysty niemal tak dokładnie, jak gdyby czytać jego emocjonującą autobiografię od pierwszej do ostatniej strony” – mówi Justyna Chojnacka, współkuratorka wystawy.

Czas trwania wystawy: 14.05 – 01.09.2024

Kuratorki wystawy: Justyna Chojnacka, Magdalena Szafkowska

Szczegóły

Początek:
14 maja
Koniec:
1 września
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Pl. Powstańców Warszawy 5
Wrocław, 50-153 Polska
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.