szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ryszard Otręba – grafika i rysunek

Kategorie wydarzeń:

12.11.2019 - 18:00
04.12.2019 - 18:00

Centralną postacią siódmej edycji projektu „Przestrzeń dla sztuki” będzie Ryszard Otręba – artysta-grafik związany z Krakowem, znany głównie ze swoich abstrakcyjnych, geometrycznych kompozycji. Prace Otręby zostaną pokazane w przestrzeniach ASP, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz NCK. Wystawom towarzyszyć będzie dwujęzyczny, obszerny katalog, dokumentujący całą dotychczasową twórczość artysty.

Wernisaż – 12 listopada (wtorek), g. 18.00,

Nie można mówić o polskiej grafice drugiej połowy XX wieku i jej światowym sukcesie bez uwzględnienia dorobku Ryszarda Otręby. Co do tego w środowisku krytyków i historyków sztuki panuje pełna zgoda. Wymownym potwierdzeniem tych opinii jest obecność jego prac w zbiorach tak prestiżowych instytucji, jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Muzeum Wiktorii i Alberta, Tate Gallery w Londynie, Kolekcji Gulbenkiana w Lizbonie, National Museum of Modern Art w Tokio czy Muzeum Narodowym w Sztokholmie.

Ryszard Otręba fot. Michał Korta (2)

Ryszard Otręba fot. Michał Korta

Otręba operuje zwięzłym językiem abstrakcji, czasem wręcz ascetycznym, przemyślanym w każdym detalu, kompozycyjnie perfekcyjnym. Swoje przeżycia zamyka w wysmakowanej estetycznie formie, pozbawionej metafory i narracyjnej figuracji, tak charakterystycznej dla tzw. krakowskiej szkoły grafiki. Zarazem jednak to sztuka pulsująca emocjami, do bólu osobista, tworzona instynktownie, z wewnętrznej potrzeby katharsis. Oryginalność twórczości Otręby polega także na zastosowaniu niezmiernie rzadkiej i trudnej techniki gipsorytu, którą sam po swojemu dopracował, zyskując niemały rozgłos. Dość wspomnieć, że w podręcznikach dla grafików technika ta określana jest „metodą Otręby”.

Pisząc o dokonaniach Ryszarda Otręby, trzeba wspomnieć, że grafika artystyczna miała być kiedyś jego zajęciem ubocznym. Swoje studia w krakowskiej ASP zaczął bowiem w latach 50. na Wydziale Architektury Wnętrz, na którym potem był wykładowcą, pełniąc też przez jakiś czas funkcję prorektora.

Celem projektu „Przestrzeń dla sztuki” jest przybliżenie szerokiej publiczności najwybitniejszych żyjących polskich artystów wywodzących się ze środowiska krakowskiego. Dotychczas byli to: Paulin Wojtyna, Janina Kraupe, Janusz Tarabuła, Stefan Gierowski, Leszek Misiak i Franciszek Bunsch.

Kuratorką projektu jest Joanna Gościej-Lewińska, a pomysłodawcą i jego opiekunem prof. Jerzy Hausner z UEK. Współorganizatorem wystawy jest Agencja Artystyczna GAP.

Szczegóły

Początek:
12.11.2019 - 18:00
Koniec:
04.12.2019 - 18:00
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
https://nck.krakow.pl/ryszard-otreba-grafika-rysunek-przestrzen-dla-sztuki/

Miejsce wydarzenia

Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232
Kraków, 31-913 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.nck.krakow.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.