szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Stanisław Dróżdż. Poezja konkretna

Kategorie wydarzeń:

06.12.2019 - 12:00
31.12.2021 - 20:00

„Stanisław Dróżdż zadebiutował na początku lat 60. XX w. działaniami z obszaru poezji lingwistycznej. Już wówczas w jego tekstach zawarte było to, co zajmowało go przez całą twórczość – poszukiwanie formy, która rezygnuje z opisu i skupia się na słowie oraz jego znaczeniach. W dużej mierze umożliwiła mu to, spajająca wiersz ze sztuką wizualną, poezja konkretna.

Utwory konkretystyczne artysta zaczął tworzyć w 1967 r., od początku określając je autorskim terminem „pojęciokształty”. Stanowiły one rodzaj zapisu scalającego pojęcie czy słowo z jego konkretyzacją wizualną (graficzną). „Pojęciokształty” pozostają zarazem tekstem i obrazem, na których ostateczny kształt wpływały poezja, nauka (matematyka, logika) oraz sztuka.”

Rekonstrukcję instalacji w Muzeum Współczesnym Wrocław wykonano zgodnie z autorskimi wskazaniami Stanisława Dróżdża, jednocześnie dostosowując ją do przestrzeni muzealnej. Żyłka posiada grubość 1 mm i długość ponad 10 km. Łączy punkty na ścianach, podłodze i suficie, wyznaczone według specjalnego systemu. Materializuje się fizyczny aspekt przestrzeni, ale ona sama pozostaje niedostępna.

To druga odsłona stałej przestrzeni w MWW, którą poświęcono Stanisławowi Dróżdżowi. Tym razem dzięki instalacji z żyłki ukazuje się przestrzenne aspekty twórczości artysty, zafascynowanego problemami nieuchwytnego początku i końca, przestrzeni i czasu. Wystawa próbuje zwizualizować te poszukiwania w formie ekspozycji muzealnej, pełniąc rolę „pojęciokształtu” mieszczącego w „minimum zapisu maksimum treści”.

W ramach wystawy stałej z międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Współczesnego Wrocław:
Prywatne mitologie. Urodziny Marty

Kurator: Piotr Lisowski

Wernisaż: 6.12.19, godz. 19.00, poziom 4. Wieczór otwarcia uświetni koncert Kuby Ziołka

Oprowadzanie kuratorskie: 8.12.19, godz. 15.00, start poziom 5

Szczegóły

Początek:
06.12.2019 - 12:00
Koniec:
31.12.2021 - 20:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Muzeum Współczesne Wrocław
Plac Strzegomski 2a
Wrocław, 53-681 Polska
+ Google Map
Telefon:
71 356 42 50

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.