Wystawa jest opowieścią o świecie kobiety. O jej pragnieniach, doświadczeniach, przemyśleniach. Ekspozycja jest podzielona na kilka części. Są to obrazy nawiązujące do medytacji i snu, obrazy z serii „Destiny” które odwołują się do tematu wolności i edukacji kobiet oraz obrazy „Złote” w których zawarte są doświadczenia ostatniego roku zamykające pewien okres, tym samym otwierające nas na coś nowego.
Obrazy przedstawiają sytuację bycia samej ze sobą. Ciągłego poznawania siebie przez wnikanie do najgłębszych miejsc swojego wnętrza. Światło, które jest elementem budującym obraz, nawiązuje niejednokrotnie do duchowości.
Seria DESTINY
Obrazy z serii Destiny są inspirowane reportażem „Jak z miłości, to współczuję. Opowieści z Omanu” pisarki Agaty Romaniuk. Są one moim komentarzem na temat wolności kobiet na świecie. Zadaje sobie pytanie co powoduje, że rodzimy się w takim a nie innym kraju, o takiej a nie innej kulturze i religii. Porusza mnie życie kobiet, które są zawłaszczone przez swoich mężów zwłaszcza w krajach arabskich. Na obrazach pojawia się książka, która symbolizuje wiedzę i mądrość. Jest w kontraście do kobiet niewyedukowanych przez zniewolenie. Na jednym z obrazów książka jest otwarta – to głos wolności i niezależności kobiecej.
Seria ZŁOTE
Obraz „Przebłyski” przedstawiający kobietę otoczoną różnymi przedmiotami, w której kompozycja zawija się do środka jest metaforą odcinka życia, w którym spotykamy się z różnymi doświadczeniami. One jak przebłyski wracają do nas co jakiś czas. Drugi obraz „Black swan” to nawiązanie do doświadczenia zła i nieprzewidywalnych zjawisk, które rządzą naszym życiem. „Storyteller” jest obrazem, który zamyka tę wystawę, równocześnie otwiera na nowe doświadczenia związane z przyszłością. Istotnym symbolicznym elementem obrazu jest grafika przedstawiająca kota.
BIO
Sylwia Rams
Urodziła się w 1995r w Nowym Sączu. W latach 2015-2020 studiowała Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, kończąc z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Grzegorza Bednarskiego oraz w pracowni rysunku prof. Rafała Borcza. Mieszka i pracuje w Krakowie. Sylwia uprawia malarstwo figuratywne w technice olejnej. Zajmuje ją portretowanie stanów duchowych i przeżyć emocjonalnych kobiet. W jej twórczości kluczem do poznania natury kobiecej jest współodczuwanie.
W swoim dorobku ma 22. wystawy zbiorowe i indywidualne. Między innymi:
–Półfinalistka Strabag Artward International 2022, Wiedeń 2022
–„Poczęcie” wystawa zbiorowa, Galeria Prześwit, Warszawa 2021
–Udział w projekcie Exquisite Corpse Now – Snehta residency, Ateny 2021
–„Samotność ukryta w kącikach ust” – wystawa indywidualna w Galerii Re:Kultura, Kraków 2021
Gdy staję wobec malarstwa Sylwii Rams, czas się zatrzymuje. Ten senny nastrój z przymkniętymi powiekami portretowanych kobiet wciąga. Zgiełk świata zanika. Nie słyszę już nic, tylko własne myśli. Patrzę na obraz i próbuję zgadnąć jaką historię opowiada. Moje oczy wychwytują przedmioty i szczegóły zawarte na płótnie. Każdy z nich jest precyzyjnie dobrany do tematu. Podpowiada nam ścieżkę, którą podążamy w interpretacji obrazu. Jednocześnie moja wyobraźnia odnajduje zapisy moich własnych wspomnień w kontekście tej sytuacji. Mieszanka jest intrygująca.
Kilka cykli malarskich i kilka nastrojów. Wspólnym mianownikiem są oczy: otwarte, patrzące, niedomknięte, przymrużone, senne i zamknięte. Każda z tych faz wywołuje różne myśli. Raz czuję, że przez zaśnięciem kobieta układa myśli z minionego dnia, innym razem patrzy na mnie pytająco, na następnym obrazie czuję, ze ona już podróżuje w marzeniach sennych. Każdy z tych portretów jednak skłania refleksji.
Innym wspólnym mianownikiem jest niezwykłe światło kładące się na ciele i draperiach. Nadaje ono miękkości i trójwymiarowości obrazowi i dzięki temu czujemy ten stan relaksu, który znamy z chwili, gdy układamy się do snu. Artystka poszukuje swoimi obrazami odbiorcy, który odnajduje w nich własną historię. Który w chwili spotkania z nimi czuje, że właśnie tu, na kawałku płótna, ktoś opisał także jego przeżycia. Zatem to malarstwo łączy ludzi.|
Sylwię Rams bardzo interesuje kobiecy świat. Podróżując, oglądając filmy i czytając książki dociera do poruszających historii, które jakby prosiły ją by opowiedziała je światu właśnie swoim malarstwem. Stąd cykl obrazów „Destiny”, o niełatwym losie arabskich kobiet. W innych z kolei zawiera swoje własne przeżycia, którymi chce podzielić się ze światem w tej zawoalowanej formie. Zwłaszcza, że często portretowaną kobietą jest ona sama.
Zatrzymaj się i przeżyj piękny moment w teatrze wyobraźni.
– kurator Ewa Kawałko