szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)

Kategorie wydarzeń:

14.07.2023
14.01.2024

Szalenstwo Rokoka

Pierwsza w historii wystawa muzealna poświęcona sztuce rokokowej i neorokokowej na Śląsku zaprezentuje ponad 500 dzieł. Wśród eksponatów znajdzie się malarstwo, rzeźba, grafika, złotnictwo, meble, porcelana, ubrania, akcesoria mody, fotografie i instalacje wideo. Wystawa będzie skupiać się na prezentacji stylu rokokowego, który nadal fascynuje i inspiruje współczesnych artystów.

Głównym celem wydarzenia jest ukazanie niedostrzeganego i niedocenianego dotąd zjawiska w sztuce Śląska. Wspólnie z dziełami dawnych artystów, zostaną zaprezentowane również prace współczesnych twórców, dla których rokoko stanowi źródło inspiracji.

Szalenstwo Rokoka

Suknia trzyczęściowa, Śląsk, ok. 1730, Muzeum Narodowe w Warszawie

Sztuka rokoka charakteryzowała się fantazją, lekkością i delikatnością. Artystyczna wyobraźnia wyrażała się w tematach antyheroicznych, idylli, wytwornych zabaw, motywach pastoralnych i orientalnych. Karnawałowa teatralność konkurowała z intymnością życia prywatnego, inspirując wyobraźnię twórców.

Wystawa ma na celu także ukazanie zmian stylistycznych, które zaszły na Śląsku od XVIII wieku do XIX wieku, próbując odpowiedzieć na pytanie: czy ten styl wciąż interesuje i fascynuje współczesnych?

Prezentowane prace będą pochodzić od znanych artystów rokoka z regionu Śląska, takich jak F. A. Scheffler, Canutus, J. G. Ernst, F. A. Sebastini, A. Dorazil, J. A. Lachel i J. G. Lehner. Dodatkowo, wystawę uzupełnią dzieła europejskich artystów rokoka, w tym Pesne’a, Platzera i Coccorante’a, pochodzące z dawnych śląskich kolekcji. Aby podkreślić europejski kontekst tego stylu, wystawie towarzyszyć będą obrazy m.in. Tiepola, Watteau, Maulbertscha i Tischbeina.

Wartościowymi eksponatami będą również obiekty z wrocławskiego Pałacu Królewskiego, takie jak meble, obrazy i słynny serwis porcelanowy zwanego Breslauer Stadtschloss. Do szczególnych atrakcji należy rokokowe zwierciadło i żyrandol z XVIII wieku, które zostały gruntownie odrestaurowane. Z Muzeum Narodowego w Warszawie zostały także wypożyczone XVIII-wieczne stroje ze Śląska, w tym wyjątkowy haftowany komplet kobiecy z zamku w Oleśnicy.

Szalenstwo Rokoka

Volker Hermes, Hidden Anonymous (Silesian I), Photocollage 2023; własność artysty

Ekspozycja ukaże różnorodność rokokowego rzemiosła artystycznego, takiego jak złotnictwo, metaloplastyka, medalierstwo, meblarstwo, szkło i ceramika, które doskonale obrazują popularność tego stylu na Śląsku.

Dodatkowo, zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć oryginalne wnętrze neorokokowej kaplicy z pałacu w Konarach k. Strzelina, które zostało specjalnie zdemontowane i przeniesione do sali muzealnej na czas wystawy.

Współczesni artyści Robert Sochacki i Olaf Brzeski przygotowali dwie instalacje specjalnie na wystawę, które będą stanowiły początek i zakończenie rokokowej opowieści. Ponadto, zostaną pokazane prace innych współczesnych twórców reinterpretujących sztukę rokokową i wchodzącą z nią w dialog.

„Są to prace takie jak Pompadurka Tadeusza Brzozowskiego grająca z nazwą przedmiotu, oraz takie, w których artyści sięgając do historycznych pierwowzorów malarskich, jak Anna Orbaczewska i Volker Hermes, architektonicznych jak Łukasz Stokłosa i Łukasz Korolkiewicz, czy kostiumowych jak Maria Pinińska-Bereś komentują wpływ historycznych fenomenów na złożoność współczesności” – wyjaśnia Iwona Dorota Bigos, kierowniczka Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. – „Z rzeźb Aliny Szapocznikow i Yvonne Roeb wyłania się buduarowa intymność i cielesność, Grupa AES+F świadomie wykorzystuje motyw porcelanowego bibelotu, żeby w krytycznie bolesny sposób zwrócić uwagę na aktualne problemy dyskryminacji i niesprawiedliwości społecznej. Rokoko ukazuje swoją aktualną, dużo bardziej złożoną i mocno zaangażowaną stronę”.

Wystawę uzupełni bogato ilustrowany katalog, a ekspozycja będzie dostępna dla różnych grup odbiorców, włącznie z osobami z niepełnosprawnością wzroku, które będą miały do dyspozycji pomoce dotykowe.

Szczegóły

Początek:
14.07.2023
Koniec:
14 stycznia
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Pawilon Czterech Kopuł – Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
ul. Wystawowa 1
Wrocław, dolnośląskie 50-140 Polska
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.