szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

ALEK SLON. Wystawa TRANSMUTATIO

Kategorie wydarzeń:

23.06.2022 - 08:00
29.07.2022 - 17:00

Alek Slon

TRANSMUTATIO. Poszukiwania kamienia  filozoficznego.

Transmutacja w alchemii oznaczała przemianę metali w złoto, a korzenie tej sztuki można odnaleźć już w starożytnym Egipcie, gdzie wierzono w sakralny wymiar materii. Osoby znające arkana tajemnych sztuk pracowały także nad odnalezieniem słynnego kamienia filozoficznego. 

Na wystawie TRANSMUTATIO Alek Slon zaprezentuje obrazy stworzone przy użyciu złotego koloru, nawiązując tym samym do alchemicznego złota, które można rozumieć także poprzez duchowy aspekt doświadczenia. Artysta w metaforyczny sposób ukazuje wartość sztuki, która ożywia materię i od wieków uszlachetnia odbiorcę, dostarczając mu określonych emocji i przekazując idee. To właśnie poprzez transmutatio, czyli przekształcenie, twórca nadaje wartości obiektom tworząc sztukę.

Alek Slon w swojej twórczości eksploruje nieświadomość zbiorową, której doświadcza poprzez sny i osobiste mity, docierając tym samym do symboli wspólnych człowiekowi. To właśnie wyobraźnia kolektywna jest tym, co uniwersalne, a tym samym oddziałujące zarówno na indywidualną jednostkę, jak i ludzi ogółem.

Mitologia także należy do wymiaru kolektywnego, a dla artysty stanowi oś najnowszego projektu poświęconego problemowi zrównoważonego rozwoju. “New Modulor” jest pracą, na którą składają się szkice, obrazy i film animowany. Projekt jest obecnie pokazywany na wystawie w Taipei, zostanie zaprezentowany w Japonii i Szwajcarii. W kwietniu 2022 artysta gościł w Stanach Zjednoczonych, gdzie na zaproszenie Uniwersytetu Cornelii prowadził warsztaty i zrealizował projekt artystyczny.

Kuratorka wystawy: dr Katarzyna Sadrak

 

  • Wernisaż wystawy z udziałem artysty odbędzie się 30 czerwca o godz. 19:30 

 

Zdj góra: Alek Slon, Ceremony, 140x140cm, spray olejny na płótnie, 2017 | źródło: mat. pras.

Szczegóły

Początek:
23.06.2022 - 08:00
Koniec:
29.07.2022 - 17:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Salon Sztuki Goldenmark
Plac Konstytucji 6
Warszawa, mazowieckie 00-550
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.