szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

TRYPTYK NARODOWY, wydarzenie artystyczne Agnieszki Morysiak

Kategorie wydarzeń:

11.06.2021 - 12:00
14:00

tryptyk narodowy agnieszka morysiak

Ponadczasowe tematy w malarskiej interpretacji, doskonały warsztat i historyczne przesłanie cechują klasyczne obrazy Agnieszki Morysiak. Już 11 czerwca 2021 roku odbędzie się wydarzenie artystyczne, podczas którego będziemy mogli podziwiać Tryptyk Narodowy — wielowymiarowe dzieło inspirowane historią Polski. Obrazy będą pokazane w zabytkowej przestrzeni Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Tryptyk Narodowy tworzą trzy płótna: „Oto Polska”, “Powstanie Wielkopolskie” oraz „Pojedynek pod Komarowem 1920”. Obrazy wspaniale upamiętniają zwycięskie momenty w polskiej historii. Malarstwo o mocnym przekazie patriotycznym pozwala wrócić do wydarzeń sprzed ponad 100 lat. Heroicznych bitew, które przepełniają dumą i radością. Wszystkie trzy obrazy nawiązują do motywu walki z zaborcami.

Obraz „Oto Polska” przedstawia metaforę losów naszego państwa. Malarstwo realizujące motyw walki wspaniale oddaje ducha polskiej bojowości. Dwa walczące ze sobą orły bieliki z Puszczy Kampinoskiej symbolizują z jednej strony odzyskaną niepodległość, Polskę – kraj walczący, kraj niepoddający się zaborcy, kraj nieuległy. W swojej drugiej odsłonie waleczne orły wyrażają również mniej pozytywną skłonność narodową do buntów, bojów i sporów, także tych polsko-polskich oraz bez względu na czasy, w jakich żyjemy. Artystka w ten sposób pragnie przedstawić własne poglądy na aktualną rzeczywistość. Jest wnikliwą obserwatorką i potrafi przełożyć na płótno nasuwające się wnioski.

Obraz „Powstanie Wielkopolskie” zabiera odbiorców w historyczną podróż do Poznania. Optymistyczna scena prezentuje przemarsz polskich wojsk wracających do koszar po powitaniu Misji Koalicyjnej w dniu 1 lutego 1919 roku.

Tryptyk Narodowy dopełnia „Pojedynek pod Komarowem 1920”. Płótno ukazuje mężczyzn walczących na koniach. Batalistyczna scena upamiętnia bitwę polsko-bolszewicką, największą konną, porównywalną do warszawskiej. Pojedynek przesądził o wyniku walki na froncie południowym.

Obrazy tworzą idealnie uzupełniającą się kompozycję o wyrazistym, historycznym i patriotycznym charakterze. Malarstwo hołduje narodowym wartościom i pozwala na nowo odtworzyć los Polaków walczących o niepodległość.

Przed wejściem do Pałacu Działyńskich wydarzeniu towarzyszyć będzie asysta konna i piesza Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania. Następnie odbędzie się scenka rodzajowa w Sali Czerwonej, a po niej performance w wykonaniu aktorów Studia Aktorskiego STA w Poznaniu. Po występie kurator Przemysław Morysiak przedstawi opis tła historycznego do Tryptyku Narodowego, po czym nastąpi rozmowa z twórczynią obrazów – artystką plastyk Agnieszką Morysiak.

 

Z powodu pandemii liczba miejsc jest ograniczona, a wejście możliwe tylko dzięki imiennemu zaproszeniu. 

Szczegóły

Data:
11.06.2021
Godzina:
12:00 - 14:00
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
https://fb.me/e/GKhZtZah

Organizator

Agnieszka i Przemysław Morysiak
Adres e-mail:
cari@vp.pl
Strona internetowa:
https://agnieszkamorysiak.pl

Miejsce wydarzenia

Biblioteka Kórnicka PAN. Oddział. Pałac Działyńskich
Stary Rynek 78
Poznań, lubelskie 61-740 Polska
+ Google Map
Telefon:
61 852 48 44
Strona internetowa:
http://www.bkpan.poznan.pl/palac

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.